Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwietniowa magnolia

Jolanta Zdanowska

Magnolie uchodzą za rośliny wrażliwe, kapryśne i trudne w uprawie. Na szczęście jest magnolia gwiaździsta (magnolia stellata), która nie zawiedzie nawet początkującego ogrodnika.

magnolia, w ogrodzie, krzewy, rośliny ogrodowe
Magnolie jako rośliny ozdobne uprawia się ze względu na piękne kwiaty
Fot. Shutterstock
Ojczyzną magnolii gwiaździstej jest Japonia, a do Europy przywędrowała w XVII wieku. Już wtedy zachwycano się jej egzotyczną urodą. Kiedy magnolia gwiaździsta zakwita, jej gałązki tak gęsto obsypane są białymi, szeroko otwartymi kwiatami, że z daleka krzew przypomina biały albo różowy obłok.

Zjawisko to jest tym bardziej zachwycające, że w pierwszej połowie kwietnia - kiedy pojawiają się kwiaty magnolii - jeszcze niewiele roślin kwitnie w ogrodach. A przecież tak niecierpliwie ich wyczekujemy po długiej zimie!

Zalety magnolii

Moim zdaniem, magnolia gwiaździsta ma same zalety. Po pierwsze - kwitnie najwcześniej ze wszystkich magnolii, nieuchronnie zapowiadając nadejście wiosny. Po drugie - jest wyjątkowo odporna na mrozy, czego nie można powiedzieć o innych magnoliach. Zaleca się jedynie młode (dwu-, trzyletnie) okazy opatulać na zimę chochołem ze słomy lub kilkoma warstwami agrowłókniny. Starszym, dobrze ukorzenionym egzemplarzom polskie mrozy nie są już straszne. Wystarczy tylko na zimę wysypać w obrębie bryły korzeniowej grubą warstwę ściółki (o grubości ok. 20 cm) lub rozłożyć stroisz, czyli gałązki iglaków. Po trzecie - ze względu na niewielkie rozmiary, magnolia gwiaździsta jest rośliną uniwersalną; nadaje się do małego i dużego ogrodu.

Praktyczne wskazówki

W uprawie magnolii bardzo ważną sprawą jest wybór miejsca i sadzenie. Magnolie lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Dobrym miejscem będzie na przykład zaciszny kącik przy południowej ścianie domu.

Podczas sadzenia trzeba bardzo uważać na korzenie, ponieważ to one właśnie są "piętą achillesową" magnolii. Te rośliny mają kruchy i delikatny system korzeniowy. Wyjmując krzew z doniczki do sadzenia uważajmy, by bryła korzeniowa się nie rozpadła. Kiedy już umieścimy roślinę w dołku i zasypiemy ziemią, nie wolno udeptywać korzeni. Po prostu, obficie podlejmy krzew, a gdy ziemia osiądzie, uzupełnijmy ją.

Najlepszą porą na sadzenie magnolii jest marzec lub kwiecień, by do jesieni krzewy zdążyły się dobrze ukorzenić. Po posadzeniu należy podłoże wokół rośliny zasypać grubą warstwą kory lub innej ściółki, aby latem zapewnić korzeniom wilgotność, a zimą ochronę przed mrozem. Ze względu na wrażliwe korzenie magnolie nie lubią też przesadzania. Miejsce posadzenia powinno być zatem dobrze przemyślane.

Kwitnienie magnolii gwiaździstej jest jak fajerwerk. Wybucha na samym początku wiosny, ale niestety trwa dość krótko. Dlatego obok tego niezwykłego krzewu warto posadzić rośliny dekoracyjne w późniejszych okresach. Byle nie za blisko, ponieważ przy pieleniu i pracach pielęgnacyjnych można łatwo uszkodzić delikatny i bardzo płytki system korzeniowy magnolii.

W kwaśnej ziemi

Magnolie sadzi się w kwaśnej ziemi. Najlepiej do sadzenia kupić specjalne podłoże do roślin kwaśnolubnych, albo wymieszać ziemię ogrodową z kwaśnym torfem w proporcji 1:1. W ziemi o odczynie obojętnym magnolie rosną źle i często zapadają na chlorozę, która powoduje żółknięcie liści. Od kwietnia do lipca można też dwu- lub trzykrotnie zasilić magnolię nawozem wieloskładnikowym do roślin kwaśnolubnych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwietniowa magnolia