Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominy do tradycyjnych kotłów na gaz

Rafał Dydak, Beata Zielińska

Spaliny z kotłów tradycyjnych, czyli z otwartą komora spalania odprowadzane są do kominów murowanych zabezpieczonych stalowymi wkładami lub ceramicznych kominów prefabrykowanych.

komin do kotła atmosferycznego
Zgodnie z przepisami do jednego przewodu spalinowego można podłączyc tylko jedno urządzenie grzewcze
Fot. Grzegorz Otwinowski
Wkłady stalowe, czyli sztywne lub giętkie rury wykonane ze stali kwasoodpornej stanowią zabezpieczenie kominów murowanych z pustaków ceramicznych i cegły. Stosuje się je do tradycyjnych kotłów gazowych, czyli z otwartą komorą spalania.

Rury sztywne (proste)

W nowych domach wkład wstawia się do przewodu spalinowego w trakcie wznoszenia komina. Jego poszczególne odcinki łączy się przez wsunięcie węższego końca rury w kielich następnej. Aby nie doszło do wydostania się kondensatu na zewnątrz wkładu, wszystkie elementy podczas montażu ustawia się kielichem do góry.

W istniejącym budynku wkład jest konieczny, gdy zamierzamy wymienić stary kocioł na węgiel na nowoczesny - gazowy. Rury sztywne można stosować, jeśli komin na całej swej długości nie ma żadnych załamań ani odchyleń od pionu. Montaż w tej sytuacji jest dość trudny, gdyż rury wstawia się od góry komina.

Rury giętkie (elastyczne)

Taki stalowy wkład można dowolnie wyginać, gdyż jego ścianki są znacznie cieńsze (mają 0,12 mm grubości) niż ścianki wkładu sztywnego (0,5 mm). Niestety, jest nieco mniej od niego trwały, ale za to nadaje się bardzo dobrze do modernizacji "krzywego" komina, do którego nie można wstawić wkładu sztywnego. Standardowo rury giętkie produkowane są w odcinkach: 6, 9 i 12 m. Można też zamówić u producenta wymaganą długość stalowego przewodu, mierząc wysokość komina od krawędzi jego wylotu nad dachem do trójnika. Przewód elastyczny łączy się z poszczególnymi elementami wkładu przez wsunięcie go w kielich danego elementu.

Prefabrykowane kominy ceramiczne

Kominy prefabrykowane składają się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej oraz zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego lub ceramiki. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacyjna z wełny mineralnej, która dokładnie wypełnia przestrzeń pomiędzy wkładem a obudową. Gdy komin jest wznoszony na zewnątrz domu, powinien zostać dodatkowo ocieplony, najlepiej w taki sposób, jak wszystkie ściany budynku.

Wszystkie rodzaje ceramicznych kominów można stawiać nie tylko na etapie robót konstrukcyjnych domu, ale też po jego wybudowaniu, a także przy pracach modernizacyjnych. Mogą być one wolno stojące lub przyścienne, dostawione do ścian wewnętrznych lub zewnętrznych domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominy do tradycyjnych kotłów na gaz