Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pilarka łańcuchowa. Poradnik dla domowych użytkowników

Damian Śmigielski

Jeśli często samodzielnie tniemy drewno do domowego kominka, niezbędna jest nam w podręcznym warsztacie pilarka, potocznie i niepoprawnie zwana "piłą łańcuchową" - dla fachowców piła to określenie samego elementu tnącego, a nie całego urządzenia.

pilarka łańcuchowa, zestaw narzędzi, narzędzia warsztatowe
Większości z nas pilarka łańcuchowa kojarzy się z wielkimi, hałaśliwymi maszynami z filmów rozrywkowych czy horrorów - dlatego w pierwszym odruchu często szukamy w sklepach pilarek podobnie imponujących rozmiarów. Na domowy użytek lepiej jednak kupić urządzenie znacznie mniejsze - z prowadnicą o długości 30-40 cm. Będzie wygodniejsze i z pewnością zaspokoi wszystkie potrzeby użytkowe przeciętnego właściciela domu.
Fot. Shutterstock
Pilarki łańcuchowe przydają się także w gospodarstwie domowym do przycinania krzaków i cięcia gałęzi drzew, a także podczas remontów - przy przecinaniu drewnianych elementów.

Do zastosowań domowych wykorzystuje się zarówno maszyny o napędzie elektrycznym, jak i spalinowym, jednak na potrzeby przeciętnych właścicieli domów jednorodzinnych, zwykle lepsza jest pilarka elektryczna. Urządzenie zasilane z sieci wymaga bowiem mniej zabiegów serwisowych i przechowywane nawet w bardzo ciężkich warunkach - w nie- ogrzewanym garażu czy narażonym na zawilgocenie schowku - ma szanse posłużyć nam długie lata.

Oczywiście, jeśli mieszkamy w dużym budynku i często palimy w kominku, a na dodatek głównym źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwa stałe (a więc i na drewno), to wówczas lepiej jest kupić mocniejszą i szybszą maszynę spalinową.

Warto także dodatkowo zadbać, by była ona wyposażona w rozwiązania ułatwiające uruchamianie silnika, napinanie łańcucha, minimalizujące drgania czy oczyszczające spaliny i ograniczające hałas.

Prowadnica i łańcuch

To, jak długo i jak skutecznie pilarka będzie pracować, zależy od jakości prowadnicy i łańcucha. Dlatego warto szukać w sklepach urządzeń wyposażonych w te elementy produkowane przez dobre firmy.

- Długość prowadnicy. Niedoświadczeni majsterkowicze zwykle wybierają prowadnice najdłuższe. To nieracjonalne! Warto pamiętać, że krótszym urządzeniem łatwiej operować. Pilarką z prowadnicą o długości 30 cm łatwo przetniemy element nawet o średnicy 60 cm. Rzadko kiedy drewno do kominka jest grubsze.

- Jakość łańcucha. W klasie urządzeń dla majsterkowiczów rozmiar łańcucha jest zawsze taki sam. Możemy więc wybierać tylko między producentami.

Pilarka elektryczna czy spalinowa

Zaletą maszyny elektrycznej jest jej prosta budowa. Aby dobrze działała, trzeba jedynie zwracać uwagę na prawidłowe napięcie łańcucha i poziom oleju w układzie smarowania. Wadą urządzeń elektrycznych jest oczywiście przewód zasilający, który ogranicza odległość, na jaką możemy oddalić się od gniazda elektrycznego, i który w ferworze pracy łatwo przeciąć. Pomijam tu kwestie mocy i długości prowadnicy, bo w maszynach elektrycznych te parametry są zawsze podobne.

W pilarkach spalinowych, dzięki możliwości uzyskania w urządzeniach wyższej mocy, można zastosować dłuższe prowadnice. Nic nie ogranicza też zasięgu pracy maszyny, bo nie ma przewodu zasilającego. Urządzenia te mają jednak kilka istotnych dla przeciętnego użytkownika wad.

Nie dość, że zwykle są droższe, to na dodatek - także cięższe. W urządzeniu trzeba regularnie czyścić filtr powietrza i układ chłodzenia silnika. Kłopotów przysparza także tankowanie. Ponieważ silniki stosowane w pilarkach są zazwyczaj dwusuwowe, urządzenie wymaga przygotowywania specjalnej mieszanki (benzyna z olejem), która niestety nie może być długo przechowywana, bo straci właściwości smarujące. Niedopilnowanie jakości mieszanki może zaś doprowadzić do awarii silnika. Aby zachować urządzenie w dobrym stanie, musimy poświęcić mu sporo uwagi.

Obsługa i pielęgnacja pilarki łańcuchowej

Co robić, żeby pilarka zawsze była sprawna i służyła nam jak najdłużej?

- Po pierwsze - dobrze czyścić maszynę po zakończonej pracy.

- Po drugie - stosować wysokiej jakości materiały eksploatacyjne. W każdej maszynie - dobry olej do łańcucha, a w urządzeniach spalinowych również porządny olej silnikowy.

- Po trzecie - dbać o dobry naciąg łańcucha. Za ciasny łańcuch zaraz się zużyje i spowoduje szybsze zużycie prowadnicy. Za luźny - może spaść z prowadnicy lub się zerwać. Do smarowania łańcucha warto dobierać oleje biodegradowalne lub preparaty mieszalne z wodą, przypominające chłodziwo do obrabiarek. W czasie pracy warto co kilka cięć "przegazować" maszynę i sprawdzić, czy smarowanie jest poprawne.

- Po czwarte - dbać o dobre chłodzenie silnika. Niezależnie od tego, czy jest on spalinowy, czy elektryczny.

W silnikach spalinowych trzeba też sprawdzać stan filtra powietrza.

Wszelkie niesprawności należy natychmiast usuwać. Zwłaszcza te dotyczące łańcucha i prowadnicy.

Bezpieczeństwo pracy

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pilarki łańcuchowe są urządzeniami niebezpiecznymi. Dlatego, zanim przystąpimy do cięcia, powinniśmy pozamykać zwierzęta, a dzieciom nakazać zachowanie dystansu i dopilnować, by nikt nie stał naprzeciwko nas, na linii cięcia.

Warto kupić kask z siatką na twarz i ochronnikami słuchu. Aby zabezpieczyć stopy przed ciężarem upadającego drewna, musimy też mieć na nogach sztywne, twarde obuwie - można na przykład kupić buty robocze z usztywnianymi noskami. I przede wszystkim zachować ostrożność!

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Pilarka łańcuchowa. Poradnik dla domowych użytkowników