Ile kosztują ściany działowe

Iwona Szczepaniak

Mogą być murowane lub wykonane w lekkiej zabudowie. Wybór zależy od miejsca ich ustawienia, nośności podłoża oraz funkcji, jakie mają dodatkowo pełnić. Najważniejsze są jednak względy praktyczne - przede wszystkim ich izolacyjność akustyczna. Lepiej więc skupić się na tym, niż koncentrować tylko na kosztach.

Ściany z cegieł pełnych zwykłych są ciężkie, ale mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas
Ściany z cegieł pełnych zwykłych są ciężkie, ale mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas
Fot. Lafarge
Wszystkie informacje o ścianach działowych znajdziemy w projekcie domu - ich dokładne miejsce ustawienia, wymiary, rodzaj materiału, a nawet sposób wykończenia. Spośród tych danych zwykle najbardziej interesuje nas usytuowanie "działówek"; najmniej uwagi poświęcamy materiałowi, z którego mają być wykonane. Wystarcza nam, że ściany te będą dzielić wnętrze domu na pomieszczenia. Tymczasem od materiału, z jakiego będą wykonane, zależy nasz komfort. Nie wolno bowiem zapominać, że ściany działowe powinny nie tylko funkcjonalnie dzielić przestrzeń, ale być również skuteczną barierą dla dźwięków powstających w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. Dobiegające zza ściany dźwięki muzyki, harce dzieci, a czasem nawet szum wody nie raz mogą przeszkodzić nam w pracy i wypoczynku. Dlatego lepiej wcześniej zdecydować się na postawienie ścian dobrze tłumiących dźwięki i dopilnować właściwego ich połączenia ze stropami i ścianami nośnymi (konstrukcyjnymi). Na tym nie powinniśmy szukać oszczędności.

Ściany działowe wprawdzie nie przenoszą żadnych obciążeń, pochodzących z innych elementów konstrukcji, ale własny ciężar przekazują na strop. Dlatego bardzo ważny jest ich ciężar. Nie zawsze można je ustawić w innym miejscu niż w projekcie. Jeśli ktoś chce zmienić położenie ścian działowych w stosunku do projektu, powinien rozważyć ich wykonanie w technologii lekkiego szkieletu.

Po zamieszkaniu istotne stają się względy praktyczne, takie jak łatwość wiercenia w ścianie otworów czy też nośność, by utrzymały ciężar powieszonych na nich przedmiotów.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wykonania ścian działowych, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiałów, ale też czas trwania robót łącznie z wykończeniem.

Murowane z cegieł, bloczków i pustaków

Murowane ściany działowe nie muszą być wykonane z tego samego materiału, co ściany konstrukcyjne (nośne). Niektórzy producenci mają nawet w swojej ofercie systemy z pasującymi do siebie bloczkami wykonanymi z różnych materiałów - innych na ściany zewnętrzne, innych na działowe. Możemy więc wybrać na ściany działowe materiał najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom.

Silikatowe (wapienno-piaskowe). Ściany z pełnych lub drążonych bloczków są dość ciężkie i bardzo dobrze tłumią hałas. Przy grubości 8 cm wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi 43-47 dB, natomiast ciężar ściany z cegieł pełnych bez tynku, o długości 1 m i wysokości 2,6 m, wynosi 374,4 kg.

Zaletą bloczków silikatowych jest duża dokładność wymiarowa i możliwość łączenia na pióro i wpust. Ściany wykonuje się z nich dość szybko. Starannie wymurowane przegrody mają gładką powierzchnię; można je wykańczać cienką warstwą tynku gipsowego lub tylko pomalować farbą.

Ściany z silikatów trudno uszkodzić, a w niektórych ze specjalnie drążonych bloczków nie ma potrzeby wykonywania bruzd na przewody instalacyjne. Problemu nie sprawia też zawieszenie na nich bardzo ciężkich przedmiotów.

Ceny materiału (silikaty): 34-82 zł/m2.

Ceramiczne. Ściany z cegieł pełnych zwykłych są ciężkie, ale mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas (te o grubości 6,5 cm, długości 1 m i wysokości 2,6 m ważą 304 kg i mają izolacyjność 47 dB). Taka sama ściana z cegły dziurawki jest o około 20% lżejsza (237 kg), ale słabiej tłumi dźwięki (39 dB).

Murowanie z cegieł jest pracochłonne; szybciej wykonuje się ściany z dużych elementów z ceramiki poryzowanej i zwykłej. Mają one gładką powierzchnię, więc można je wykończyć tynkami gipsowymi. Izolacyjność akustyczna 1 m ściany wysokości 2,6 m o grubości 11,5 cm wynosi 40-42 dB, a ciężar - 269 kg.

Ściany z ceramiki są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bez problemu można na nich wieszać nawet bardzo ciężkie przedmioty. Trudno jednak wymurować z nich ściany niebiegnące po linii prostej.

Ceny materiału (ceramika): 36-50 zł/m2.

Keramzytobetonowe. Takie ściany są dość lekkie - ciężar muru długości 1 m, wysokości 2,6 m i o grubości 12 cm wynosi 168 kg. Mimo to mają korzystny wskaźnik izolacyjności akustycznej, który dla ściany o grubości 12 cm wynosi 47 dB. W tłumieniu dźwięku pomaga porowata struktura keramzytu.

Pustaki z keramzytobetonu są dość duże; ścianę muruje się szybko i wygodnie; dzięki wyprofilowanym na pióro i wpust powierzchniom bocznym zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych.

Powierzchnia ścian z pustaków keramzytobetonowych jest chropowata, dlatego wymaga pokrycia tynkiem.

Ściany te trudno uszkodzić. Nie ma kłopotu z wykuwaniem w nich bruzd na przewody elektryczne - można je poprowadzić przez układ drążeń wewnątrz pustaków.

Ceny materiału (keramzytobeton): 69 zł/m2.

Z betonu komórkowego. Ściany z niego wykonane nie są ciężkie - te długości 1 m, wysokości 2,6 m i o grubości 11 cm ważą 171 kg. Niestety, beton komórkowy słabo tłumi dźwięki - mur o grubości 11 cm ma izolacyjność akustyczną 38 dB. Aby ją poprawić, ściany pokrywa się tynkiem cementowo-wapiennym. Zamiast tynku, można wykończyć ściany płytami gipsowo-kartonowymi z warstwą izolacji akustycznej, ale to znacznie podniesie koszty wykonania "działówek".

Bloczki z betonu komórkowego mają duże wymiary, więc ściany wznosi się łatwo i szybko. Oprócz tego materiał łatwo daje się ciąć, szlifować i wygładzać. Dlatego warto go stosować przede wszystkim na ścianki dekoracyjne, o nietypowym kształcie. Nietrudno też będzie wyciąć w nich bruzdy na przewody instalacyjne.

Ceny materiału (beton komórkowy): 61-79 zł/m2.

Lekkie ściany szkieletowe

Lekkie ścianki szkieletowe stanowią małe obciążenie dla stropów (25-50 kg/m2). Ich konstrukcją jest metalowy ruszt, między którego profilami układa się izolację akustyczną z wełny mineralnej, która decyduje o dźwiękochłonności ściany. Do szkieletu przykręca się z obu stron płyty - najczęściej gipsowo-kartonowe, rzadziej - gipsowo-włóknowe.

Akustyka. Określa ją wskaźnik RA1, który wynosi 30 dB (standard podstawowy) i 40 dB (standard podwyższony). Ściany oddzielające pomieszczenia sanitarne i techniczne powinny mieć lepszą izolacyjność - 35 dB (standard podstawowy) i 45 dB (standard podwyższony), gdyż dźwięki dochodzące z tych pomieszczeń, szczególnie wieczorem i nocą, są bardzo uciążliwe.

Właściwie wystarczy więc postawić ścianę szkieletową o grubości 50 mm, z okładziną z jednej warstwy płyt gipsowo--kartonowych po obu stronach i wypełnieniem z płyt z wełny mineralnej o grubości 5 cm oraz gęstości 50 kg/m3. Jej izolacyjność akustyczna wyniesie 42 dB, pod warunkiem poprawnego wykonania. Najważniejsze, by szkielet nośny był odizolowany od ścian i stropów warstwą filcu lub gumy. Niestety, często jest inaczej, co bardzo obniża izolacyjność, nawet przy grubej ścianie i warstwie izolacji. Cena wykonania takich ścian kształtuje się na poziomie 137-161 zł/m2 (w tym montaż 45-65 zł/m2).

Duże znaczenie dla izolacyjności ma wybór wełny mineralnej. Zależnie od rodzaju i gęstości, w różnym stopniu pochłania ona fale dźwiękowe. Na rynku dostępne są produkty w postaci płyt izolacyjnych lub filców i mat w zwojach o różnej długości i szerokości. Dla osiągnięcia właściwych i wymaganych efektów izolacyjności akustycznej ścianki działowej, najlepiej użyć wełny mineralnej w postaci płyt. Za materiał o grubości 5 cm zapłacimy 6-16 zł/m2, a już za ten o grubości 10 cm - 8-24 zł/m2.

Czasem, aby poprawić izolacyjność ściany szkieletowej, wystarczy dołożyć warstwę płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 mm. Sam materiał to koszt dodatkowo 6-10 zł/m2. Jeśli ściana będzie zbudowana bez błędów, jej izolacyjność akustyczna może osiągnąć 56 dB. Jest to wartość podawana dla ściany szkieletowej o grubości 150 mm z wypełnieniem z wełny mineralnej o grubości 100 mm oraz z poszyciem z podwójnej warstwy płyt gipsowo-kartonowych.

Znacznie lepszy efekt można, uzyskać wykonując podwójny ruszt. Taka ściana ma izolacyjność akustyczną na poziomie aż 63-65 dB, ale jej grubość wynosi około 20 cm. Koszty jej wykonania się podwajają, dlatego warto to rozwiązanie stosować jedynie tam, gdzie jest to niezbędne.

Wytrzymałość. Na ścianie szkieletowej możemy powiesić cięższe przedmioty, pod warunkiem że wcześniej dokładnie zaplanujemy, w którym miejscu się one znajdą. Czasem trzeba zmniejszyć rozstaw słupków rusztu, a między nimi zastosować wzmocnienia z profili. To nieduży wydatek, a na takiej konstrukcji będziemy mogli wieszać przedmioty, które obciążą ścianę na długości 1 m nawet do 150 kg.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ile kosztują ściany działowe