Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stalowe grzejniki płytowe

Rafał Grochowski

Większość grzejników trudno uznać za element szczególnie ozdobny. Nic dziwnego, bo ich podstawowym zadaniem jest ogrzewanie, a nie dekorowanie pomieszczeń. Dlatego warto wybierać i montować modele, które są jak najmniej widoczne.

Grzejniki płytowe z całkiem płaskim panelem frontowym pasują do każdego wystroju wnętrza
Grzejniki płytowe z całkiem płaskim panelem frontowym pasują do każdego wystroju wnętrza
Fot. Kermi
Grzejnik ma zapewnić w pomieszczeniu komfortową temperaturę, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy jego wielkość i moc grzewcza zostaną odpowiednio dobrane. Najlepiej, aby te parametry określił projektant instalacji grzewczej. Często jednak, zwłaszcza podczas modernizacji ogrzewania, moc grzejników określa się szacunkowo - ustala się jednostkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło i wartość tę mnoży przez powierzchnię pomieszczeń. W uproszczeniu przyjmuje się, że w domach dobrze izolowanych, w których pomieszczenia mają standardową wysokość 2,7 m, wynosi ono 70-85 W/m2 (120-130 W/m2 w łazienkach). W słabiej izolowanych cieplnie budynkach do obliczeń przyjmuje się 90-200 W/m2.

Wynika z tego, że jeśli grzejniki mają dobrze spełniać swoją podstawową funkcję, nie mamy wielkiej swobody w doborze ich gabarytów - szerokości i wysokości. Możemy jednak mieć całkiem spory wpływ na wygląd urządzeń. Najpopularniejsze obecnie stalowe grzejniki płytowe mają niewielką pojemność wodną, są one bowiem dostosowane do współpracy z nowoczesnymi kotłami i instalacjami grzewczymi.

Mają one najczęściej żebrowany panel przedni, jednak za dopłatą możemy wybrać grzejnik z całkowicie płaskim frontem. Taki kaloryfer łatwiej odkurzać i myć niż grzejnik członowy, dłużej więc zachowa ładny wygląd.

Rodzaje grzejników płytowych

Stalowe grzejniki płytowe, zależnie od modelu, ogrzewają pomieszczenia przez emisję ciepła całą powierzchnią (promieniowanie) lub - gdy mają ożebrowanie - przez promieniowanie połączone z konwekcją. Mogą mieć jedną, dwie bądź trzy połączone ze sobą płyty (z ożebrowaniem lub bez). Liczba płyt ma wpływ na grubość urządzenia oraz na jego wydajność - w tej sytuacji więcej wcale nie znaczy lepiej.

Jednopłytowe. Pojedyncza płyta optymalnie przekazuje ciepło do pomieszczenia przez promieniowanie. Dodatkowo, grzejniki te mogą być wyposażone w ożebrowanie konwekcyjne.

Dwupłytowe. Stosuje się je w pomieszczeniach o dużych powierzchniach, w których nie ma tyle miejsca na ścianie, by zmieścił się bardzo szeroki grzejnik jednopłytowy. Ich efektywność w stosunku do jednopłytowych jest mniejsza, gdyż ciepło promieniujące przez drugą płytę nie trafia w całości do pomieszczenia i jest częściowo odbijane przez pierwszą. Dlatego są tak konstruowane, aby moc płyty wewnętrznej była o około 30% mniejsza od zewnętrznej.

Trzypłytowe. Stosuje się je głównie tam, gdzie, warunki techniczne (ograniczona długość ściany w stosunku do powierzchni ogrzewanego pomieszczenia) nie pozwalają na zamontowanie dłuższego grzejnika dwupłytowego.

Oznaczenia grzejników płytowych

Wybierając grzejnik, spotkamy się z dwucyfrowymi oznakowaniami, które określają typ grzejnika. Cyfrą 10 oznaczany jest grzejnik jednopłytowy bez ożebrowania, 11 - to model jednopłytowy z ożebrowaniem, 20 - dwupłytowy bez ożebrowania; 21 składa się z dwóch płyt, ale tylko jednej ożebrowanej, natomiast 22 to grzejnik dwupłytowy z podwójnym ożebrowaniem. Typ 30 to trzypłytowy grzejnik bez ożebrowania, 33 - trzypłytowy z potrójnym ożebrowaniem.

Najczęściej stosowany jest typ 11, który ma około 60 mm grubości, i mający około 100 mm grubości typ 22. Grzejniki typu 33, o grubości zbliżonej do grzejników żeliwnych (około 150 mm) są rzadko stosowane.

Grzejniki do różnych instalacji

Dzięki małej pojemności wodnej grzejniki płytowe mogą być stosowane w instalacjach zasilanych nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, także niskotemperaturowych (na przykład kotłem kondensacyjnym czy pompą ciepła). Niektóre modele grzejników można stosować w instalacjach z obiegiem otwartym (jeśli moc kotła nie przekracza 30 kW). Większość jednak lepiej sprawdza się w układach zamkniętych, w których obieg wody wymusza pompa. Jest tak dlatego, że grzejniki płytowe mają wewnątrz rurki o niewielkim przekroju; stawiają więc duży opór wodny.

Grzejniki płytowe można montować w instalacjach wykonanych ze stali, miedzi oraz tworzyw sztucznych (rury koniecznie powinny mieć wkładkę antydyfuzyjną, zapobiegającą wnikaniu tlenu do obiegu wody).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Stalowe grzejniki płytowe