Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - obalamy mity
O wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła krążą różne mity. Obalamy niektóre z nich...


Wentylację mechaniczną można uruchomić podczas prac wykończeniowych. NIEPRAWDA. Wolno ją włączyć dopiero po dokładnym odkurzeniu i sprzątnięciu domu po wszystkich pracach budowlanych i wykończeniowych. W przeciwnym razie może dojść do zabrudzenia kanałów i centrali wentylacyjnej pyłem.
System z rekuperatorem pracuje bardzo głośno. NIEPRAWDA. System wentylacji mechanicznej, dzięki odpowiedniemu dobraniu średnic kanałów oraz ich zaizolowaniu, a także montażu dobrej jakości urządzenia będzie pracował cicho.
Wentylacja mechaniczna wymaga stałej kontroli. NIEPRAWDA. Producenci oferują rozmaite systemy sterowania i nadzoru pracy rekuperatorów, które do minimum ograniczają ich obsługę. W najprostszych rozwiązaniach obsługa sprowadza się do bardzo łatwej okresowej wymiany filtrów. W zaawansowanych modelach możliwe jest dostosowanie ich trybu pracy do stopnia wykorzystywania pomieszczeń.
Pracę systemu z rekuperatorem bardzo słychać w domu, szczególnie wieczorem. NIEPRAWDA. Prawidłowo dobrane średnice przewodów wentylacyjnych, odpowiednio zaizolowane kanały oraz dobrej jakości rekuperator to gwarancja cichej pracy systemu.
Domownikom grozi uduszenie, jeśli nagle wyłączą prąd. NIEPRAWDA. Gdy dom wyposażony jest w standardową wentylację grawitacyjną i szczelne nowoczesne okna bez mikrowentylacji i nawiewników oraz gdy na dworze jest powyżej 12°C mamy praktycznie taką samą sytuację, jak przy wyłączeniu wentylacji mechanicznej. By zapewnić wymianę powietrza należy w obu przypadkach po prostu otworzyć okna. Osoby bardzo wrażliwe na brak wentylacji mogą w mniejszych domach zastosować UPS, który pozwoli na podtrzymanie zasilania wentylacji mechanicznej.
Rekuperator również grzeje. NIEPRAWDA. Rekuperator nie jest urządzeniem grzewczym, lecz wentylacyjnym i jego podstawową funkcją jest zapewnienie skutecznej wentylacji budynku niezależnej od warunków temperaturowych i ciśnienia atmosferycznego panujących na zewnątrz. Teoretycznie istnieje możliwość założenia w urządzeniu grzałki, ale rachunki za prąd z pewnością by nas zaskoczyły.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- rekuperator
- wentylacja mechaniczna
Zdrowe powietrze - część trzecia: oczyszczanie
Fakty i mity o odkurzaczu centralnym
Zdrowe powietrze - część pierwsza: nawilżanie
Zdrowe powietrze - część druga: osuszanie
Rodzaje rekuperatorów
Co droższe - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - poradnik inwestora
Nie bój się wentylacji mechanicznej