Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne maty grzejne - jak się je dobiera

Zbigniew Gałązka

Polecane są one jako uzupełniające źródło ciepła przede wszystkim do takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia i przedpokój, czyli tam, gdzie zazwyczaj układa się płytki ceramiczne lub kamienne.

Maty mają niewielką grubość, więc można je montować zarówno w nowych, jak i remontowanych domach
Maty mają niewielką grubość, więc można je montować zarówno w nowych, jak i remontowanych domach
Fot. Raychem
Jedną z najważniejszych zalet mat grzejnych jest to, że można je ułożyć nawet po zakończeniu budowy domu, a także w budynkach remontowanych. Dzięki jej niewielkiej grubości (wynosi ona zaledwie 2,5-4,4 mm), poziom podłogi w pomieszczeniach podnosi się niewiele - razem z płytkami ceramicznymi to około 1,5-2 cm.

Ważne też, że takie ogrzewanie pozostaje niewidoczne i nie przeszkadza w aranżacji wnętrz, gdyż jest ukryte pod posadzką. Chętnie jest więc układane w kuchni, łazience czy przedpokoju jako uzupełniający system grzewczy. W domach dobrze ocieplonych może również, na przykład w łazience, pełnić rolę ogrzewania podstawowego.

Kolejnym atutem przemawiającym za ułożeniem mat są niskie koszty inwestycyjne, które możemy jeszcze obniżyć, gdy zdecydujemy się na samodzielny montaż.

Co więcej, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga corocznych przeglądów, co zmniejsza koszty eksploatacji. Cała zaś obsługa sprowadza się do ustawienia odpowiedniej temperatury na termostacie.

Dobór mocy i długości zestawu

W tym celu należy najpierw zmierzyć pomieszczenie i odjąć powierzchnię, jaką zajmują elementy stałej zabudowy. W łazience będą to na przykład wanna, brodzik, stojące miska ustępowa i bidet, a w kuchni - szafki (dolne). Następnie należy wykonać szkic i określić moc oraz wielkość maty (powinna być ona nieco mniejsza niż powierzchnia podłogi).

Uwaga! Jeśli sedes i bidet wiszą na stelażach sanitarnych, to nie ma przeszkód, aby pod nimi też położyć matę. Można ją również zamontować pod pralką oraz szafkami w przedpokoju (jeśli mają nóżki, umożliwiające przepływ powietrza).

Łazienka. Zakładamy, że mata będzie podstawowym źródłem ciepła. Do obliczeń przyjmujemy, że całkowita powierzchnia łazienki wynosi 9,5 m2, a stała zabudowa zajmuje 3,2 m2. Wówczas do ułożenia maty grzejnej zostanie powierzchnia 6,3 m2. Zgodnie z przepisami, zapotrzebowanie na ciepło w tym pomieszczeniu wynosi 120 W/m2. Zatem całkowite zapotrzebowanie na ciepło to 1140 W (9,5 m2 × 120 W/m2). Na tej podstawie obliczamy, ile ciepła przypada na 1 m2 podłogi - dzielimy całkowite zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię do ułożenia maty grzejnej i otrzymujemy 180 W/m2. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku maty, dobieramy taką o mocy 200 W/m2. Wymagana jej długość (przy założeniu standardowej szerokości 0,5 m) wynosi 12,6 m (6,3 m2: 0,5 m).

Kuchnia. Tym razem mata będzie uzupełniającym źródłem ciepła. W naszych przykładowych obliczeniach przyjmujemy, że powierzchnia kuchni wynosi 11 m2. Pod odjęciu stałej zabudowy (4 m2), zostaje nam 7 m2 do ułożenia elektrycznego ogrzewania. Aby zapewnić w tym pomieszczeniu odpowiednią temperaturę, musimy dostarczyć 900 W ciepła (11 m2 × 60 W/m2).

Następnie obliczamy, ile ciepła przypada na 1 m2 podłogi - dzielimy całkowite zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię przeznaczoną do ułożenia maty grzejnej i otrzymujemy 94 W/m2 (660 W : 7 m2). Biorąc pod uwagę dostępne na rynku maty grzejne, dobieramy taką o mocy 100 W/m2. Natomiast wymagana jej długość (przy założeniu standardowej szerokości 0,5 m) wynosi 14 m (7 m2 : 0,5 m).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne maty grzejne - jak się je dobiera