Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dach płaski: wpusty dachowe

Tekst Iwona Szczepaniak, konsultacja Marcin Kołomański

Buduję dom z dachem płaskim. Do jego odwodnienia zaplanowane są dwa grawitacyjne wpusty dachowe. Wykonawca namawia mnie jednak na zamontowanie wpustów podciśnieniowych. Czym one się różnią? Artur N.

wpusty dachowe
Wpusty dachowe - grawitacyjne i podciśnieniowe - służą do odprowadzenia wody z dachów płaskich
Fot. Marley
W odwodnieniach dachów płaskich stosuje się różne rozwiązania. Jednym z nich jest niewidoczny na elewacji układ odprowadzenia wody deszczowej wykonany przy użyciu wpustów dachowych. Może on działać w systemie grawitacyjnym lub podciśnieniowym.

Dobór wpustów

Wpusty wraz z akcesoriami dobiera się do wielkości powierzchni dachu i funkcji, jaką będzie on pełnił. Inne wpusty stosuje się więc na dachu służącym jako taras, a inne - na dachu zielonym. Na tarasie są one wyposażone w płaską kratkę i można po nich chodzić, na dachu zielonym mają specjalny kosz drenażowy zabezpieczający wpust przed zapchaniem substratem.

Bardzo ważne, by wydajność wpustów dobrać do wielkości odwadnianej powierzchni i intensywności opadów. Służą do tego specjalne programy komputerowe, opracowane przez producentów systemów odwodnień. Warto tego dopilnować, bo zbyt mała wydajność wpustów uniemożliwi skuteczne odwadnianie i przyczyni się do zawilgocenia elewacji budynku, a zbyt duża - oznacza niepotrzebny wzrost kosztów odwodnienia.

Uwaga! Gdy są zaprojektowane dwa wpusty, każdy powinien mieć własną rurę spustową. Wtedy w razie zapchania się jednego z wpustów, drugi zapewni odprowadzenie wody.

Rodzaje systemów

Grawitacyjny. Jest popularniejszy, bo prostszy i tańszy. Jego zastosowanie polega na grawitacyjnym odprowadzeniu wody opadowej (z wpustów rozmieszczonych na dachu) systemem rur układanych ze spadkiem w kierunku odpływu. System grawitacyjny wymaga stosowania rur spustowych o dużych średnicach, ponieważ podczas odprowadzania wody, część ich objętości zajmuje powietrze. Ponadto, w rurach mogą osadzać się zanieczyszczenia, ponieważ przy małych opadach szybkość przepływu wody opadowej nie jest duża.

Podciśnieniowy. Jest droższy, dlatego w domach jednorodzinnych stosuje się go rzadko. Warto jednak zdecydować się na ten system, ponieważ umożliwia on łatwiejsze ukrycie instalacji w konstrukcji dachu płaskiego. Rury spustowe mają bowiem mniejszy przekrój niż w systemie grawitacyjnym i mogą być prowadzone bez spadku.

Wpusty mają konstrukcję uniemożliwiającą powietrzu swobodny dostęp do instalacji odwodnienia. Po przekroczeniu określonego poziomu, wokół takiego wpustu zostaje zamknięty dopływ powietrza i woda całkowicie wypełnia rury odprowadzające. Daje to efekt powodujący zwiększenie szybkości przepływu wody. Zastosowanie systemu podciśnieniowego znacznie ułatwia rozmieszczenie rur pod stropem. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy jest kłopot z zapewnieniem odpowiedniego ich spadku w kierunku podejścia kanalizacyjnego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dach płaski: wpusty dachowe