Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: biały dom w wymagającym otoczeniu

Izabela Sołoducha

Kameralna i spokojna dzielnica domów jednorodzinnych, w której dominuje niejednolita i monotonna architektura, to wyzwanie dla architekta, gdy inwestor chce się wyróżnić i planuje oryginalną budowlę.

projekty domów, dom nowoczesny, dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny "3 Poziomy Domu"
Projekt i wizualizacja: S3NS Architektura
Powierzchnia użytkowa domu: 290 m2

Powierzchnia działki: 1500 m2

Autorzy projektu: Igor Kaźmierczak - S3NS Architektura, współpraca: Grzegorz Zub, Jarosław Jakimczyk (konstrukcje)

Kontakt do pracowni: tel. 71 794 40 11, e-mail: pracownia@s3ns.pl, www.s3ns.pl

Założenia projektowe

Działka położona jest we wrocławskiej dzielnicy Oporów, której zabudowa składa się z budynków z lat 30-tych XX wieku i dość nowoczesnych, ale o niezbyt ciekawych kształtach. Przeważają tam domy o płaskich lub skośnych dachach, podobnej bryle, porównywalnej wielkości i wysokości nieprzekraczającej 11 m. Dlatego podczas tworzenia projektu architekci musieli sprostać dość trudnemu zadaniu: z jednej strony trzeba było dostosować się do już istniejących warunków, z drugiej zaś inwestor liczył na ciekawe, wyróżniające rozwiązania.

Podstawowym ograniczeniem w projektowaniu były stare drzewa na działce, pomiędzy które należało wpisać budynek, nie tracąc cennej użytkowej powierzchni. Planowanie utrudniał również wysoki poziom instalacji prowadzonych w przylegającej do działki drodze.

Jednym z głównych założeń projektu było stworzenie nieskomplikowanej, funkcjonalnej architektury o wygodnym wnętrzu. Takiej, która rozwiązałaby problemy i ograniczenia wynikające z usytuowania działki, jednocześnie wykorzystując wszelkie atuty wynikające z jej lokalizacji i położenia budynku.

Budynek w zamyśle miał również być ekologiczny. Stąd zastosowano grube przegrody termiczne z materiałów o najniższym na rynku współczynniku przenikania ciepła, w tym ciepłe przeszklenia.

Aby w jak największym stopniu wkomponować się w otoczenie, kolory bieli i czerni na elewacjach zostały wybrane z myślą o wyeksponowaniu zieleni na działce. Jednym słowem budynek z jego neutralnymi kolorami i materiałami stanowi jedynie tło dla otaczających go drzew.

Wygląd budynku

Bryłę domu postanowiono rozbić na mniejsze segmenty. W ten sposób, mimo że willa pozostaje kształtem zbliżona do tradycyjnej "kostki" ma o wiele bardziej dynamiczną sylwetkę. Podstawę domu stanowi podest, do którego prowadzą proste schody. Na nim wznosi się przeszklona część dzienna, na której usadowiono lekko przesunięty segment, w którym mieszczą się prywatne pokoje domowników.

Choć dom nie jest wysoki, mieszkańcy mają do dyspozycji aż trzy kondygnacje. Częściowo w ziemię wkopany został garaż oraz pomieszczenia techniczne. To ważne, bo dom obsługuje pompa ciepła oraz liczne instalacje, pozwalające oszczędzać energię. Lekko podwyższony parter ma aż 4 m wysokości i mieści ogólnodostępne pomieszczenia, w których toczy się życie codzienne. Do dyspozycji jest też otwarta przestrzeń z szerokim widokiem na ogród. Ostatnią kondygnację, mniej przeszkloną, bo zapewniającą intymność, zarezerwowano na sypialnie domowników.

Dom ma prosty kształt i czytelną formę. Białe elewacje dodają mu bezpretensjonalności. Istotne jest to, że nową bryłę postawiono na działce tak, aby dopasować ją do porastających teren drzew.

Wnętrza i ich funkcje

Dom został podzielony na 3 niezależne poziomy funkcjonalne. Najniższy stanowi piwnica (rzut piwnicy). Jest to część techniczna wraz z garażem na dwa samochody, z którego wychodzimy kilkoma schodami na poziom niskiego parteru, bezpośrednio w strefę kuchni. Główna część użytkowa domu - jego serce, stanowi poziom parteru podzielony na dwie strefy o dwóch różnych wysokościach pomieszczeń (rzut parteru). Strefa wyższa to przestronny salon połączony z jadalnią i dyskretną kuchnią, z panoramicznym dużym oknem na południe z jednej strony, z drugiej zaś z widokiem na zadrzewiony ogród od zachodu. Ze strefy wypoczynkowej możemy bezpośrednio przejść do połączonej z nią strefy pracy, która została wyniesiona względem salonu o kilkadziesiąt centymetrów, a okna w tej części parteru otwierają się na stronę wschodnią. W tej części znajduje się strefa wejściowa z garderobą, niewielka łazienka oraz główne, reprezentacyjne schody, prowadzące na piętro do części prywatnej domowników (rzut piętra). Schody zaprojektowano na ścianie północnej, jako ozdobny mebel umieszczony na tle dużego okna. Takie rozwiązanie stanowi oryginalny element dopełniający wnętrze salonu. Trzeci poziom to pokoje dziecięce z oknami wychodzącymi na południe, z odrębną łazienką oraz sypialnia rodziców z wydzieloną garderobą i dużą, wygodną łazienką. Korytarz na piętrze, ukośnie biegnąca na planie ściana oraz świetlik doświetlający schody od góry, nadają tej niewielkiej przestrzeni ekspresji i ciepła.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Projekty domów: biały dom w wymagającym otoczeniu