Oparcie dachu stromego na ściankach kolankowych

Wiesław Rudolf, Tomasz Rybarczyk

Konstrukcja więźby dachowej, zwłaszcza krokwiowej i krokwiowo-jętkowej, oparta jest na ułożonych na ścianach drewnianych belkach, zwanych murłatami. Należy zadbać, by były one zamocowane w odpowiednio mocnych ścianach, które nie wywrócą się pod naporem dachu.

Wieniec wsparty na słupkach żelbetowych
Wieniec wsparty na słupkach żelbetowych
Rys. Krzysztof Mizgalski
Wieniec na słupkach żelbetowych

Krótkie ściany poddasza, zwane kolankowymi, na których spoczywa dach, są "same z siebie" zbyt słabe, by przenieść wszystkie działające na nie obciążenia. Dlatego dach powinno się mocować do wykonanych w tych ścianach słupków żelbetowych, których zbrojenie wypuszczone jest z wieńca stropowego. Kotwy mocujące murłaty powinny być wypuszczone albo bezpośrednio ze słupków żelbetowych, albo z wykonanego na nich wieńca dachowego. Jeśli słupki żelbetowe są gęsto rozstawione (np. co 1,5 m), wykonywanie wieńców dachowych nie jest konieczne.

Wieniec mocowany w ścianach szczytowych

Jeśli z wieńca stropu poddasza nie wypuszczono zbrojenia umożliwiającego wykonanie słupków żelbetowych, to konstrukcję, na której opiera się dach, można spróbować poprawić przez wpuszczenie końców wieńców dachowych w ściany szczytowe na głębokość nie mniejszą niż 2-2,5 m.

Uwaga! Jeśli w ścianie kolankowej są słupki żelbetowe, których zbrojenie jest połączone ze zbrojeniem wieńca stropowego, to mocowanie końców wieńców dachowych w ścianach szczytowych nie ma większego sensu.

Najczęstsze błędy

Gdy wykonawca zapomni o wypuszczeniu z wieńca stropowego zbrojenia słupków żelbetowych, próbuje ratować sytuację przez wykonanie poziomego "wieńca dachowego" na wierzchu ścianki kolankowej, nawet nie mocując go w wymurowanych już ścianach szczytowych. Rozwiązanie to nie zapewnia praktycznie żadnego podparcia dla dachu i grozi jego poważną awarią.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Oparcie dachu stromego na ściankach kolankowych