Projekty domów: zgrabny dom o zwartej bryle

Architekt Iwona Mere

Atrakcyjny, piętrowy dom o proporcjonalnej bryle ma bardzo dobrze podzieloną przestrzeń wewnętrzną, a przemyślany układ funkcjonalny jest najmocniejszą stroną projektu. Przestronnym, widnym wnętrzom pokojów towarzyszy porządne zaplecze sanitarne i gospodarcze. W domu nie zabraknie także powierzchni magazynowych.

projekty domów, projekt domu
Widok od strony wejścia
Projekt i rysunki: Archon+
Metryczka projektu

Autor projektu: architekt Barbara Mendel

Powierzchnia użytkowa: 158,8 m2

Powierzchnia zabudowy: 111,4 m2

Powierzchnia netto: 167,1 m2

Kubatura: 797,3 m3

Powierzchnia dachu: 85 m2

Wysokość budynku: 7,6 m

Minimalne wymiary działki: 18,1 x 19,8 m

Kontakt: Archon+ Biuro Projektów, tel.: +48 12 37 21 900, www.archon.pl, e-mail: archon@archon.pl

Inwestorzy

W domu wygodnie zamieszka przeciętna, 3-4 osobowa rodzina. Jego powierzchnia została podzielona bardzo racjonalnie, pomieszczenia mają ładne proporcje i przyzwoity metraż.

Klasyczny podział na wspólny parter i prywatne piętro stanowi gwarancję dosyć niezależnego funkcjonowania obu poziomów (rodzice małych dzieci w tym domu nie muszą więc kończyć aktywności w porze dobranocki). Mimo trwającego na dole przyjęcia, wyżej da się odpoczywać lub pracować w zaciszu własnej sypialni. Przyczynia się do tego peryferyjne położenie schodów (w wydzielonym narożniku budynku, nie w salonie), które składają się z dwóch prostych, przeciwstawnych biegów (nie mają zabiegowych stopni!), będą więc maksymalnie bezpieczne dla użytkowników. Dodatkowo, obszar można czasowo zabezpieczyć bramkami, by najmłodsi nie wędrowali po nich bez nadzoru.

Sprawdź jakie są koszty budowy tego domuDziałka

Budynek ma plan w kształcie prostokąta, a jego podstawa (parter) jest nieco mniejsza niż piętro, które lekko nadwieszono nad ogrodowymi przeszkleniami części dziennej oraz nad wejściem (tu z bryły wystaje kubiczny wykusz głównej sypialni).

Zwarta forma sprawia, że dom zmieści się na naprawdę niewielkiej parceli. Wprawdzie kawałek ziemi musi mieć prawie 20 metrów szerokości oraz dojazd po zacienionej stronie, ale powierzchnia 400-500 m2 wystarczy do zapewnienia domostwu odpowiedniej oprawy w postaci ładnego ogrodu.

Jeśli będzie taka potrzeba, dom można wpasować w zwartą zabudowę. Największe przeszklenia umieszczono od południa i zachodu, okna balkonowe - przede wszystkim na parterze, gdzie odrobina ogrodowej zieleni dopełni wnętrza oraz ograniczy sąsiadom wgląd do pomieszczeń. Wyżej nie można liczyć na pomoc natury (w ogrodzie nie ma miejsca na wysokie drzewa), ale na drugiej kondygnacji dominują okna z parapetami na zwykłej wysokości. Takie rozwiązanie służy ochronie prywatności mieszkańców, a także ułatwia aranżację pokojów sypialnych i pozwala na zastosowanie tradycyjnych, podokiennych grzejników.

Na samochód (bądź samochody) nadaje się północno-wschodni narożnik posesji. W tym rejonie dom prawie nie ma otworów, więc bez szkody dla wnętrz można tu ulokować parking, wiatę a nawet - choć to będzie prawdopodobnie wymagało nieco więcej miejsca - wolno stojący garaż. Warto pamiętać o konieczności znalezienia miejsca na samochód przy adaptacji projektu - architekt dopasowujący gotowy projekt do konkretnej działki na pewno najlepiej wskaże optymalne rozwiązanie.

Wygląd budynku

Prostą bryłę urozmaica wykusz (od frontu) i wnęka przy tarasie (po stronie ogrodu). Uskoki, które poprzez grę światła i cieni znakomicie ożywią elewacje, mają też wymiar praktyczny. Dzięki nim jest więcej miejsca w sypialniach na piętrze, a drzwi wejściowe oraz duże, ogrodowe przeszklenia zyskały ochronę przed deszczem i śniegiem, bo wysunięte stropy wyższej kondygnacji tworzą rodzaj zadaszenia.

Wykorzystanie na elewacjach dwóch kolorów tynku - jasnego i ciemnego to dobry pomysł, podobnie jak zestawienie ich z drewnianą okładziną. Warto w strefie wejścia oraz wokół tarasu zastosować deskowanie. To efektowne wykończenie bryły. Jednak podziały elewacji, zaproponowane na wizualizacjach chętnie bym zmieniła. Nie przeciągałabym aż do krawędzi dachu żadnego z paneli łączących przeszklenia kolorem lub fakturą. Niech powyżej poziomu nadproży otworów na piętrze wystaje tylko kubik wykusza! Jeśli w otoczeniu dominują elementy horyzontalne, warto łączyć w pasma okna na parterze oraz na piętrze i odwrotnie: gdy w sąsiedztwie rosną wysokie drzewa, można na elewacji "wyrysować" wertykalne linie między otworami na górze i na dole. Dom zyska indywidualny wyraz.

Wnętrza i ich funkcje

Układ funkcjonalny jest mocną stroną tego projektu. Podobają mi się proste, wyraźne podziały wnętrz ze względu na pełnione funkcje, blokowanie pomieszczeń o dopełniającym się programie i posługiwanie się konkretnymi metrażami, bez mnożenia zbędnych zakamarków.

Już od progu mile zaskakuje słuszna (choć nie przesadzona, proporcjonalna do wielkości domu) powierzchnia wiatrołapu - 6,3 m2. Dalej ujmuje spokojny klimat otwartej przestrzeni dziennej z rejonem wypoczynkowym oraz jadalnią (która oczywiście sąsiaduje z kuchnią) (rzut parteru).

Wypchnięcie schodów poza część dzienną sprawiło, że ich wykonanie (żelbetowa, zdatna do użytku już na etapie budowy konstrukcja, wykończona w dowolny sposób) pozwala na spore oszczędności, zwłaszcza że nie musimy się tutaj tak starać, jakby to miało miejsce, gdyby schody stały "na widoku" - w salonie. Wykończenie stosowne do reprezentacyjnych potrzeb słono kosztuje. Schody ukryte z boku budynku mogą być nieco tańsze, bez szkody dla wyglądu domostwa.

Równie pewnie i konsekwentnie podzielono piętro (rzut piętra). Pokoje od ogrodu, jako cichsze i bardziej odizolowane znakomicie nadają się dla dzieci, a ulokowana w wykuszu podwójna sypialnia z zapleczem w postaci przechodniej garderoby oraz łazienki, zamieni się w "rodzicielskie centrum wypoczynku", gdzie dorośli będą mogli odzyskać siły do codziennego sprawowania nadzoru nad domem.

Autorka projektu domu

Założona przez autorkę projektu architekt Barbarę Mendel pracownia Archon+ Biuro Projektów istnieje już ponad 20 lat. Początki były skromne. W pracowni powstawały domy według indywidualnych zamówień klientów. Stopniowo oferta została powiększona o wykonawstwo, nadzory budowlane i sprzedaż materiałów wykończeniowych. Priorytetem dla autorów projektów stała się funkcjonalność domu. Od samego początku Archon+ stał się firmą, która kompleksowo realizuje potrzeby klientów, a głównym celem stało się tworzenie projektów, które inwestorzy będą szybko, bezproblemowo, a zarazem tanio budować.

Pracownia ma wdrożony system jakości ISO 9001.

Pracownia jest również firmą zaangażowaną społecznie. W 2006 roku jej właścicielka założyła Fundację Dzieci Które Kochacie, której misją jest wspieranie Rodzicielstwa Zastępczego i pomoc dzieciom osamotnionym, pozbawionym z różnych przyczyn opieki rodzicielskiej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Projekty domów: zgrabny dom o zwartej bryle