Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akcesoria dachowe w połaci dachu

Dorota Lisik

Na połaci stosuje się najczęściej akcesoria dachowe podobne do dachówek podstawowych, ale nieco inaczej ukształtowane. Są one również wykonane z ceramiki lub cementu, występują w tych samych kolorach i mają identycznie wykończoną powierzchnię. Wyróżniają się najczęściej kształtem i dodatkowymi elementami, które pozwalają im pełnić konkretne funkcje.

akcesoria dachowe, śniegołapy
Śniegołapy w połaci dachu
Fot. MDM
Dachówka wentylacyjna. Zapewnia dodatkowe miejsce wlotu powietrza; wykorzystuje się ją szczególnie na połaciach o dużej powierzchni, aby wspomóc cyrkulację powietrza. Jest sprzedawana jako całość lub w komplecie z siatką, która zapobiega przedostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie. Częstym błędem przy jej montażu jest pomijanie kratki.

Dachówka antenowa. Pomaga w wyprowadzeniu przewodów, kabli i masztu antenowego tak, by dach nie stracił szczelności. Jest montowana w miejscu, gdzie maszt przechodzi przez dach.

Dachówka solarna. Służy przede wszystkim do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych. Zastosowanie tych akcesoriów dachowych ułatwia prace dekarskie. Przez dachówkę solarną prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie takie dachówki (na wejściu i wyjściu).

Dachówka świetlikowa. Nazywana także świetlikiem. Jest przezroczysta i całkowicie przepuszcza światło, dlatego może być stosowana do doświetlania strychów. Wykorzystuje się ją także na połaciach nad tarasem, wejściem do domu oraz we wszystkich innych miejscach, które nie są ocieplone.

Klamra. Inaczej: spinka do dachówki, klamerka do dachówki. Odpowiednio wyprofilowany drucik lub drucik z blaszką służący do mocowania dachówek do łat. Istnieje kilka rodzajów klamer, w zależności od typu i kształtu dachówki. Klamry powinno się stosować do przypięcia przynajmniej co trzeciej dachówki po skosie, należy również klamrować dachówki w miejscach newralgicznych i przy wszystkich krawędziach.

Śniegołapy. Dzięki rozproszeniu po całej połaci, śniegołapy chronią wszystkie elementy dachu przed zsuwaniem się dużej masy śniegu. Bez śniegołapów, które zatrzymują napór śniegu i rozdzielają go na mniejsze części, zagrożone uszkodzeniem są nie tylko pozostałe elementy przeciwśniegowe, takie jak płotki, ale także kominki odpowietrzające (jeden bądź dwa śniegołapy zaleca się umieścić bezpośrednio nad kominkiem, który został zamontowany niżej niż 1,5 m od kalenicy.) Montaż wykonuje się podobnie jak dla innych akcesoriów dachowych, czyli stopni kominiarskich, wycinając lub wybijając dolne zamki dachówki położonej wyżej i przykręcając dodatkową łatę do mocowania uchwytu.

Kominek wentylacyjny. Jest wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej łazienki, garażu i kuchni (na przykład podłączenia okapu). Nie wolno go mylić z kominkiem odpowietrzającym - kominek wentylacyjny ma co najmniej 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzający o średnicy około 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji.

Kominek odpowietrzający. Kominek odpowietrzający stanowi zakończenie kanalizacji. Umożliwia on usuwanie gazów kanałowych oraz wyrównanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych (działanie instalacji kanalizacyjnej oparte jest zwykle na grawitacji - aby nieczystości mogły spływać swobodnie, w rurach musi panować odpowiednie ciśnienie). Ten rodzaj kominka powinien być montowany wysoko na dachu, najniżej w trzecim rzędzie dachówek ułożonych poniżej kalenicy.

Akcesoria dachowe oferują m.in.:

Braas, www.monier.pl

Ebm Polska, www.ebmpolska.pl

MDM, www.mdmsa.com

Röben, www.roben.pl

Wienerberger, www.wienerberger.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Akcesoria dachowe w połaci dachu