Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak budować z betonu komórkowego?

Jarosław Hoffmann

Każdemu inwestorowi zależy na tym, by wybrać dla siebie najlepszą opcję budowania i najlepsze materiały. Duża różnorodność produktów na ściany domu utrudnia podjęcie decyzji. Warto wówczas wziąć pod uwagę te najpopularniejsze. Jednym z nich jest obecnie beton komórkowy.

beton komórkowy, ściany zewnętrzne, budowanie domu
Beton komórkowy jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy domu. Ma sporo zalet, które decydują o jego popularności
Fot. Solbet
Autoklawizowany beton komórkowy produkowany jest od ponad stu lat, a w Polsce - od ponad sześćdziesięciu. Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do budowy domów jednorodzinnych. Nazwa "autoklawizowany beton komórkowy" określa sposób jego produkcji i raczej odstrasza niewtajemniczonych, którzy kojarzą go wyłącznie z materiałem ciężkim. Na szczęście stosuje się również inne nazwy: suporeks, siporeks, gazobeton, porobeton. To ostatnie określenie jest trafniejsze, ponieważ najlepiej oddaje jego budowę (strukturę) i właściwości cieplne. W strukturze betonu powietrze zajmuje 60-85 proc. jego całkowitej objętości.

Mocne strony betonu komórkowego

Beton komórkowy jest materiałem chętnie wybieranym przez inwestorów, między innymi dlatego, że można z niego wznosić bardzo ciepłe domy i dowolnie aranżować ich wnętrza.

Równie chętnie stosują go wykonawcy, głównie ze względu na to, że jest lekki i przyspiesza prace murarskie. Te cechy betonu komórkowego wynikają z dwóch najważniejszych jego właściwości - jednorodności i dużej porowatości.

To, że beton komórkowy jest materiałem jednorodnym oznacza, że wszystkie jego parametry (na przykład izolacyjność cieplna, wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna) są takie same we wszystkich kierunkach, zarówno w poprzek, jak i wzdłuż ściany. Ma to duże znaczenie dla murów konstrukcyjnych budynku. Wykonuje się je z pełnych bloczków (a nie drążonych pustaków), które pozwalają maksymalnie wykorzystać te właściwości betonu komórkowego.

Porowatość z kolei decyduje o tym, że beton komórkowy jest materiałem bardzo lekkim i ma bardzo dobre właściwości cieplne. Powietrze zawarte w milionach porów, powstałych podczas procesu produkcji, jest bardzo dobrym izolatorem. O skali porowatej struktury świadczy fakt, że w najlżejszych odmianach z 1 m3 surowców otrzymuje się aż 5 m3 betonu komórkowego. Zatem jego porowatość wynosi około 80 proc.! To gwarantuje wykonanie z betonu komórkowego energooszczędnych domów.

Mimo dużej porowatości beton komórkowy jest materiałem konstrukcyjnym. Dzięki temu wykorzystuje się go do budowy różnego rodzaju budynków, również wielokondygnacyjnych. Zakres jego wytrzymałości na ściskanie wynosi od 2 MPa do 5 MPa (1 MPa to 100 ton/m2). Zależy ona od gęstości betonu. Cięższe odmiany mają większą wytrzymałość (ale mniejszą izolacyjność termiczną), z kolei lżejsze - mniejszą (ale za to są cieplejsze).

Jak wybrać ekipę do budowy domu z betonu komórkowego

Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet Sp. z o.o.: Beton komórkowy jest materiałem, z którego łatwo się buduje. Jest to oczywiście prawda, ale trzeba do tego dodać, że przy wykonywaniu ścian z betonu komórkowego zawsze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Odpowiednio przygotowani do tego wykonawcy mogą wydobyć i wykorzystać zalety betonu komórkowego podczas realizacji budynku. Z betonu komórkowego może budować każdy. Bardzo dobrym przykładem na dowód tej tezy jest wielokrotne organizowanie akcji murowania budynków z betonu komórkowego przez wolontariuszy. Wystarczy tylko zapoznać ich z technologią budowania, pokazać jak się stosuje narzędzia systemowe, by zaczęli oni budować zgodnie ze sztuką budowlaną. Ba, ci wolontariusze potrafią nawet wybudować jedną kondygnację w ciągu jednego dnia! A trzeba dodać, że nigdy nic wcześniej nie mieli wspólnego z budowaniem. To chyba najlepszy dowód na to, jak łatwo się buduje.

A dlaczego? Odpowiedź tkwi w cechach betonu komórkowego. Precyzyjne, duże i poręczne elementy murowe z betonu komórkowego umożliwiają murowanie na cienką spoinę. Wbrew pozorom jest to o wiele prostszy sposób budowania, niż murowanie na zaprawę tradycyjną. By murować bloczki na cienką spoinę należy zaopatrzyć się w komplet narzędzi o wartości około 200 zł i postępować zgodnie z instrukcją murowania. Ponadto, komplet materiałów w postaci bloczków, nadproży, płytek, kształtek U, też służy temu, by budować prościej, systemowo i porządnie. W ten sposób można łatwo realizować budynki i uniknąć błędów na budowie, uzyskując budynek o wysokiej jakości technicznej.


Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak budować z betonu komórkowego?