Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remont - wilgoć w piwnicy

Odpowiada Cezary Jankowski

Mam kłopot z wilgotnymi plamami, które jakiś czas temu pojawiły się na ścianach piwnicy (posadzka jest sucha). Robią się coraz większe, a ostatnio zauważyłam też zacieki, białe wykwity i łuszczącą się farbę na dole ścian parteru. Czym jest to spowodowane? Marianna K., Bolesławiec

Jeśli piwnica została zalana w wyniku powodzi, usuwanie jej można zacząć dopiero po opadnięciu wód gruntowych poniżej poziomu posadzki
Jeśli piwnica została zalana w wyniku powodzi, usuwanie jej można zacząć dopiero po opadnięciu wód gruntowych poniżej poziomu posadzki
Fot. Włodzimierz Okoński
Zanim zabierzemy się do osuszania i remontu wilgotnej piwnicy, musimy określić przyczynę pojawienia się w niej wilgoci. Nie jest to łatwe zadanie, najlepiej więc powierzyć je fachowcowi.

Skąd bierze się wilgoć

Wilgotne plamy na ścianach piwnicy, czasem wręcz spływająca po nich woda - to znak, że izolacja pionowa ściany piwnicy została uszkodzona (albo jej w ogóle nie ma). Woda opadowa, która gromadzi się nad warstwą nieprzepuszczalną w pobliżu piwnicy, może więc wnikać w głąb ściany.

Zacieki na ścianie przy podłodze parteru również to potwierdzają. Jeśli woda przedostająca się z gruntu przez uszkodzoną izolację pionową (a prawdopodobnie też i poziomą, na ławie) spowoduje zawilgocenie całych ścian piwnic, w wyniku podciągania kapilarnego będzie "wspinać się" ponad poziom gruntu, aż do ścian parteru. Widoczne na ścianach białe wykwity powstają w wyniku krystalizacji rozpuszczonych w wodzie soli, po jej odparowaniu.

Czy drenaż może pomóc

Jeśli grunt na działce jest nieprzepuszczalny (np. gliniasty), wokół ław fundamentowych można ułożyć drenaż opaskowy. Wtedy woda, zamiast gromadzić się wokół domu, będzie odprowadzana do studzienek zbiorczych, a stamtąd odpompowywana na teren położony z dala od budynku.

Uwaga! Zgodnie z przepisami, wodę z drenażu trzeba zagospodarować na własnej działce: rozsączać na jej powierzchni (jeśli grunt jest przepuszczalny) albo odprowadzać do studni chłonnej (jeśli jest nieprzepuszczalny). Jeżeli w ulicy jest kanalizacja deszczowa albo ogólnospławna (łącząca ścieki bytowo-gospodarcze i deszczowe), wodę można też odprowadzać do niej, jednak pod warunkiem, że uzyska się odpowiednie zezwolenie od jej właściciela. Wody z drenażu nie można natomiast odprowadzać do kanalizacji bytowo-gospodarczej.

Jak dostać się do fundamentów

Naprawa izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej wiąże się z koniecznością odsłonięcia fundamentów. Należy pamiętać, że nie wolno odkopywać całych ścian, lecz trzeba robić to odcinkami nie dłuższymi niż 2 m, z pozostawieniem nienaruszonego gruntu pomiędzy nimi. Do wykonywania następnych wykopów można przystąpić dopiero po zasypaniu poprzednich i zagęszczeniu zasypki.

Uwaga! Odkopanie dłuższego odcinka grozi wypieraniem gruntu spod fundamentów, a w konsekwencji - nierównomiernym osiadaniem budynku. W wyniku tego może dojść do zarysowania, a nawet zawalenia się ściany albo wręcz całego budynku!

Jak naprawić izolację

Aby pozbyć się wody z piwnicy, należy zastosować jedno z dwóch rozwiązań: ułożyć nową izolację poziomą i pionową albo utworzyć w ścianach przeponę hydrofobową.

Izolacja pozioma. Ściany trzeba podciąć na całej ich szerokości (odcinkami 1,5-2 m, możliwie najbliżej ławy), w utworzonej szczelinie umieścić papę lub folię i uszczelnić izolację zaprawą cementową. To rozwiązanie jest skuteczne, ale pracochłonne i drogie. Prostszy sposób (choć też drogi) polega na wbiciu w spoiny ścian chromowo-niklowej blachy falistej.

Przepona hydrofobowa. W ścianie wierci się otwory i wprowadza w nie specjalny preparat hydrofobowy. Wnika on w kapilary i tworzy w ścianie nieprzepuszczalną dla wody przeponę, uniemożliwiającą podciąganie wody z gruntu. Następnie odkopuje się odcinkami ściany w pionie i układa na nich nową izolację pionową.

Izolacja pionowa. Izolację pionową układa się zwykle w dwóch warstwach: pierwsza to powłoka z masy asfaltowej lub papy na lepiku, druga - osłona z folii tłoczonej lub obmurówka. Po wykonaniu wykopu i jego zabezpieczeniu, trzeba oczyścić powierzchnię fundamentu z resztek gruntu, zerwać ewentualne pozostałości starej izolacji, skuć nierówności, usunąć osypujące się fragmenty, po czym wyrównać powierzchnię ściany zaprawą cementową z dodatkiem emulsji uplastyczniającej. Na wyrównaną i suchą powierzchnię ścian nakłada się nową izolację przeciwwilgociową i osłania ją folią tłoczoną (kładzie się ją przetłoczeniami do ściany).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Remont - wilgoć w piwnicy