Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pękające płytki na tarasie - remont po zimie

Odpowiada Tomasz Kowalski

Płytki ceramiczne na tarasie nad garażem nie przetrwały zimy i późniejszych roztopów - zaczęły pękać i odpadać. W czasie urlopu chcę je skuć i położyć nowe. Co powinienem zrobić, żeby kolejna wiosna nie odsłoniła zniszczonej posadzki tarasu? Andrzej J., Częstochowa

TARAS BALKON MEBEL STOL KRZESLO SCHODY MUR OPOROWY TERAKOTA GRES FOT. MIKOLAJ DLUGOSZ PUBLIKACJA KWIETNIK NUMER SPECJALNY - BALKONY I TARASY - WIOSNA 2003 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 7 (81) - 7.2005 PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 2/2006 - OGROD MARZEN - 6.2006
Dobrze wykonany taras jest odporny na zmienne temperatury
Fot. Mikołaj Długosz
Sposoby naprawy

Wybór rozwiązania zależy od stopnia zniszczenia tarasu. Jeżeli odpadają tylko płytki ceramiczne, ale taras nie przecieka, wystarczy skuć okładzinę i położyć nową. Do jej klejenia i spoinowania trzeba użyć elastycznych zapraw mrozoodpornych.

Gdy natomiast problemem są nie tylko zniszczone płytki, ale również przeciekające warstwy tarasu, przede wszystkim należy sprawdzić, czy wylewka betonowa jest w dobrym stanie. Jeśli tak, po usunięciu okładziny, wykonuje się nowe obróbki blacharskie, a następnie na betonową wylewkę nanosi się elastyczną masę wodoodporną. Gdy wyschnie - przykleja płytki.

Inną metodą jest zastosowanie systemowego rozwiązania konstrukcyjnego - na wylewce przykleja się gotową matę uszczelniająco-oddzielającą. Powinno się ją zastosować w połączeniu z gotowymi profilami cokołowymi i zakończeniowymi bocznych i frontowych krawędzi tarasu. Mata jest wykonana z odpornej na nacisk wodoszczelnej folii polietylenowej z kwadratowymi wgłębieniami. Wgłębienia te od spodu przyklejone są do tkaniny służącej do mocowania na wylewce w zaprawie klejącej. Po ułożeniu maty, można do niej od razu mocować płytki ceramiczne, dzięki czemu prace remontowe przebiegają szybciej.

Jeśli betonowa wylewka kruszy się i pęka, nie ma wyjścia - trzeba ją skuć. Przy okazji należy sprawdzić, czy nie została uszkodzona izolacja przeciwwilgociowa. Jeśli tak - i ją trzeba usunąć i wykonać od nowa warstwy tarasu.

W jednym systemie

Na rynku jest wiele systemów izolacyjnych oferowanych zarówno przez producentów chemii budowlanej, jak i systemów konstrukcyjnych. Stanowią one kompleksowe rozwiązanie dla izolacji tarasów, co gwarantuje skuteczność i trwałość naprawy - pod warunkiem, że nie zastosujemy produktów z różnych systemów.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kłopoty z tarasem nie będą się powtarzać, najlepiej też zlecić wykonanie remontu doświadczonej ekipie, najlepiej takiej, która została przeszkolona przez producenta wybranego systemu. Łatwo wtedy bowiem ustalić, kto bierze odpowiedzialność za ewentualne usterki.

Dobrze wykonane warstwy tarasu

Taras jest najbardziej narażonym na niszczenie elementem konstrukcji domu. Jest stale poddawany działaniu zmiennych temperatur, a pod ich wpływem wszystkie jego warstwy kurczą się i rozszerzają. Powinien więc być właściwie zaprojektowany i starannie wykonany. W przeciwnym razie jego nawierzchnia pęka, a w powstałe szczeliny i rysy wnika woda. Skutkiem są pękające a nawet odpadające płytki.

Konstrukcję nośną tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym stanowi zwykle strop żelbetowy. Nie trzeba co prawda go ocieplać, ale musi być chroniony przed wilgocią. Najczęściej stosowaną metodą uszczelnienia jest wylanie warstwy betonu z uformowanym spadkiem 1,5-2% (który ułatwia spływanie wody) i zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej z papy termozgrzewalnej (można ją zabezpieczyć układając folię bąbelkową). Kolejna warstwa to wylewka betonowa o grubości 4-5 cm z zatopioną w niej przeciwskurczową siatką stalową. Dociska do podłoża izolację przeciwwilgociową i jest podkładem pod płytki ceramiczne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pękające płytki na tarasie - remont po zimie