Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Papa do izolacji fundamentów

Tekst: Bartosz Domański

Papa jest potrzebna do oddzielenia ścian fundamentowych od ław oraz ścian parteru.

budowa domu
Izolacja pozioma piwnic jest potrzebna, by odciąć ściany piwnicy przed wilgocią z gruntu
Fot. Xella
Z dwóch jej warstw sklejonych lepikiem robi się w tych miejscach izolację poziomą (w projektach zapisywana jako "2×papa na lepiku"), która chroni przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Papa ułożona pionowo na ścianach fundamentowych lub piwnicznych zabezpieczy je przed zawilgoceniem z przylegającego do nich gruntu. Sposobów wykonania izolacji jest kilka, zależnie od rodzaju gruntu oraz od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie.

W domach z piwnicą

Aby w piwnicy nie pojawiło się zawilgocenie, trzeba zabezpieczyć jej ściany przed naporem wód gruntowych oraz kontaktem z wilgotnym gruntem. W tym celu trzeba ułożyć:

- izolację poziomą, czyli ciągłą izolację na ławach fundamentowych i w podłodze piwnicy - robi się ją z dwóch warstw papy podkładowej (najlepiej termozgrzewalnej) na lepiku, połączonych na zakład - oraz izolację w ścianie piwnicy , pod stropem. Izolacja w ścianie piwnicy może być połączona z izolacją pionową ścian, ale nie jest to konieczne; w praktyce łączy się je tylko wtedy, kiedy strop piwnicy znajduje się zaraz nad poziomem terenu. Jeśli jest wysoko, nie robi się tego, gdyż nie ma potrzeby doprowadzania tak wysoko izolacji pionowej ścian;

- izolację pionową - sposób jej wykonania zależy od warunków gruntowych. Jeśli grunt jest łatwoprzepuszczalny, piaszczysty, a poziom wód gruntowych nigdy nie dochodzi do poziomu posadowienia fundamentów, wystarczy lekka izolacja z jednej warstwy papy podkładowej na lepiku (może to być też folia na lepiku albo sam lepik naniesiony w dwóch-trzech warstwach); ściany piwnicy wcześniej należy zagruntować. Jeżeli natomiast grunt jest trudnoprzepuszczalny, przewarstwiony, a poziom wód gruntowych okresowo podnosi się ponad głębokość posadowienia fundamentów, potrzebna jest solidniejsza izolacja z dwóch warstw papy na lepiku. W takiej sytuacji warto też ułożyć wokół domu drenaż opaskowy, który zmniejszy napór wody na ściany i podłogę piwnicy (więcej na temat drenażu opaskowego napiszemy w następnym numerze "Ładnego Domu").

W domach bez piwnicy

Woda z gruntu może przenikać do domu (w wyniku podciągania kapilarnego) przez ściany fundamentowe i podłogę na gruncie. Aby temu zapobiec, należy ułożyć:

- izolację poziomą - na ścianach fundamentowych (zawsze nad poziomem terenu) i na całej powierzchni podłogi. Izolację ścian fundamentowych robi się zwykle z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym, izolację w podłodze - z jednej warstwy papy (lub folii), ułożonej z piętnasto-, dwudziestocentymetrowym zakładem. Obie izolacje muszą być ze sobą starannie połączone, najlepiej więc, jeśli znajdują się na jednym poziomie. Jeśli są na różnych poziomach, papę trzeba będzie w tych miejscach zagiąć - może to spowodować jej pękanie, a właśnie pęknięcia w tych miejscach są częstym powodem nieszczelności izolacji;

- izolację pionową - izolacja z lepiku, ewentualnie osłoniętego dodatkowo warstwą folii tłoczonej (kubełkowej) albo papy, potrzebna jest w domach budowanych na gruntach nieprzepuszczalnych, z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli natomiast grunt jest piaszczysty, a woda gruntowa znajduje się głęboko, z izolacji pionowej ścian fundamentu można zrezygnować lub poprzestać jedynie na jednokrotnym zagruntowaniu ich emulsją asfaltową.





Ile to kosztuje - papa:zł/m2
tradycyjna, izolacyjna, osnowa z tektury2-6 zł/m2
tradycyjna, podkładowa, welon szklany5-9 zł/m2
termozgrzewalna, podkładowa, welon szklany7-11 zł/m2
termozgrzewalna, podkładowa, elastomer SBS15-20 zł/m2
termozgrzewalna, podkładowa, tkanina poliestrowa13-17 zł/m2
Lepik asfaltowy na zimno2-4 zł/kg


Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Papa do izolacji fundamentów