Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Problem z wentylacją, a montaż nawiewników

Maciej Janicki

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Maciej Janicki z firmy Aereco

Montaż nawiewnika EMM w oknie PVC
Montaż nawiewnika EMM w oknie PVC
Fot.: Aereco
Pytanie:

Dzień dobry, mieszkamy w domu wybudowanym w latach 90, w którym okna nie mają nawiewników. Od jakiegoś czasu mamy problem z wentylacją. Zastanawiamy się nad zamontowaniem w oknach nawiewników. Chciałabym się dowiedzieć, czy powinniśmy je zamontować w każdym pomieszczeniu i czy możemy to zrobić sami? Powierzchnia domu wynosi ok. 140 m2, w domu mieszka obecnie 5 osób. Magdalena

Odpowiedź eksperta:

Rozumiem, że problem z wentylacją, który Pani opisuje, wiąże się z zaparowanymi szybami lub ciągami zwrotnymi z przewodów wentylacyjnych...itp. Zakładam również, że okna w Państwa domu są bardzo szczelne, np. wykonane z PVC. Jeśli tak, to w każdym pokoju (sypialni, pokoju dziecka, gabinecie czy pokoju dziennym) powinien być nawiewnik. W sytuacji gdy pokój dzienny jest połączony z jadalnią i kuchnią, można oprócz nawiewnika w dużym pokoju, zamontować nawiewnik również w jadalni lub kuchni. Nawiewniki najlepiej montować w ramie okiennej okna, które jest umieszczone nad grzejnikiem.

Natomiast w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nawiewniki mogą być montowane w każdym oknie. Najlepiej jednak wybrać takie, które znajduje się najdalej od kratki wentylacyjnej.

Uwaga! Nie wolno montować nawiewników w pomieszczeniach typu łazienka, WC oraz w innych, w których występuje duża wilgotność. Montaż w tych miejscach może spowodować znaczne obniżenie temperatury, a także zamarznięcie i oblodzenie nawiewnika.



W mieszkaniach i domach, w których zastosowano gazowy podgrzewacz wody lub kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania przynajmniej jeden z nawiewników musi być ciśnieniowy - nie można montować wszystkich z rodzaju higrosterowanych. Zapewni to w pełni automatyczne działanie wentylacji zależne od intensywności użytkowania pomieszczeń (i wydzielanej tam pary wodnej).

Warto również poprosić kominiarza o opinię dotyczącą stanu przewodów wentylacyjnych i poprawności ich wyprowadzenia ponad dach (drożność, szczelność, wysokość). Pozwoli to na wyeliminowanie nieprawidłowości w zakresie wywiewu.

Nie polecam samodzielnego montażu nawiewnika, gdyż bez odpowiednich urządzeń i doświadczenia bardzo łatwo można uszkodzić zarówno ościeżnicę, jak i skrzydło okna. Najlepiej skontaktować się z certyfikowanym montażystą.

Pozdrawiam, Maciej Janicki

    Więcej o:

Skomentuj:

Problem z wentylacją, a montaż nawiewników