Klejenie płyt gipsowo-kartonowych

Odpowiada: Zbigniew Rekucki
03.08.2010 , aktualizacja: 26.03.2012 14:50
A A A Drukuj
Wkrótce czeka mnie wymiana tynków wewnętrznych. Chciałbym zastąpić je płytami gipsowo-kartonowymi, bo to umożliwi niemal natychmiastowe prowadzenie dalszych prac wykończeniowych. Jak i czym przykleić płyty na ścianach z pustaków ceramicznych, by nowy tynk był równy, pewnie się trzymał, a połączenia nie były widoczne? Franciszek G., Międzyrzec Podlaski
1. Czym przyklejać płyty gipsowo-kartonowe?

2. Jak przygotować ściany pod okładzinę z płyt?

3. Jak przygotowywać klej?

4. W jaki sposób go nanosić?

5. Jak mocować i wykańczać płyty?

1. Kleje do suchych tynków

Do mocowania płyt gipsowo-kartonowych należy stosować specjalne kleje gipsowe. Choć na rynku jest wiele takich wyrobów, najbezpieczniej jest stosować kleje, które polecają producenci płyt g-k, a więc te, których jakość jest sprawdzona i gwarantowana.

Kleje służące do mocowania płyt różnią się czasem wiązania, na co trzeba zwrócić uwagę osobom, które mają układać suchy tynk, ponieważ:

- 30-45 minut - w zupełności wystarczy sprawnym wykonawcom,

- 45-60 minut - powinno wystarczyć tym mniej doświadczonym.

2. Przygotowanie podłoża

Powierzchnia ściany musi być przede wszystkim czysta. Jeśli wymurowano ją z betonu komórkowego lub cegły ceramicznej, trzeba ją zagruntować preparatem tej samej firmy, z której pochodzi klej gipsowy.

Ściany chropowate i bardzo nasiąkliwe. Takie cechy mają najczęściej ściany wymurowane z betonu komórkowego. Aby poprawić przyczepność kleju gipsowego, na takich ścianach trzeba zwilżać wodą powierzchnię osadzenia placka kleju. Po chwili od zwilżenia, kiedy znikną krople wody, a powierzchnia ściany zrobi się matowa, należy mocno wcisnąć klej pacą, podobnym ruchem, jaki wykonuje się podczas szpachlowania. Na tak „zaszpachlowaną” powierzchnię należy nałożyć placek kleju, stosując zasadę „mokre na mokre”.

Ściany gładkie. Takie bywają na przykład powierzchnie prefabrykatów betonowych. Na takich powierzchniach mogą znajdować się resztki środka antyadhezyjnego, którym powleczono kiedyś formę prefabrykatu. Zatłuszczone powierzchnie należy przemyć szarym mydłem i zastosować preparat gruntujący z drobnym piaskiem, aby poprawić przyczepność gipsu do gładkich powierzchni. Takie preparaty stosuje się również przed nakładaniem tynków na mokro.

3. Przygotowanie kleju

Wsypać do wody. Suchą mieszankę wsypuje się do ściśle odmierzonej ilości wody (nigdy odwrotnie), a następnie czeka kilka minut, aby wchłonęła wodę; w tym czasie nie wolno jej mieszać.

Wymieszać. Do mieszania należy używać wiertarek wolnoobrotowych lub mieszarek z uchwytem do mieszadła koszykowego.

Odczekać. Niektórzy producenci radzą nie używać świeżo przygotowanej zaprawy, lecz odczekać jeszcze 5 minut i ponownie ją przemieszać.

Uwaga! Każdą nową porcję kleju trzeba przygotować w czystym naczyniu i wymieszać czystym mieszadłem, w przeciwnym razie resztki starego zarobu znacznie przyspieszą wiązanie gipsu, np. klej zacznie wiązać po 20, zamiast po 45 minutach.

Zobacz także
  • Klejenie płyt gipsowo-kartonowych maniusssss 29.06.12, 11:50

    Bzdurą jest klejenie płyt do ściany no chyba że ściany są bardzo równe i wtedy pójdzie mało kleju, a co za tym idzie mniejsze koszty. Teraz wchodzi nowy system bezklejowy i bardzo stabilny »

  • Klejenie płyt gipsowo-kartonowych rafalza 06.12.12, 00:03

    świetna wypowiedz przedmówcy :) co do pytania, ja miałem ten sam problem i zamontowałem plyty g-k na stelażu z listewek 25mm plus podkładki żeby ścianę wypoziomować ale przyklejenie na gips»

  • Re: Klejenie płyt gipsowo-kartonowych drogimex 30.04.15, 20:54

    Osobiście nie polecam oklejania ścian wewnętrznych płytami gipsowo-kartonowymi. Tynki gipsowe, cementowo-wapienne lub glinowe są lepszym materiałem. Po pierwsze są trwalsze i znacznie »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych