Drewno pod nogami

Katarzyna Trzcielińska, Portal Budowlany.pl

Drewno to materiał, który nadaje niepowtarzalny klimat i szlachetny wygląd wnętrzu. Jest to materiał trwały, ciepły i na pewno starzeje się z klasą. Dlatego też w naszych domach często je stosujemy

Piękno drewna dzięki systematycznej pielęgnacji można zachować na dłużej
Piękno drewna dzięki systematycznej pielęgnacji można zachować na dłużej
Fot.: Budowlany.pl
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i gatunków drewna. Najtwardsze gatunki drewna pochodzą z egzotycznych krajów. Z rodzimych gatunków największą twardością charakteryzują się: dąb, jesion, klon, orzech, grusza, jawor, wiąz i grab. Średnio twarde są: modrzew, brzoza, olcha i wiśnia. Najbardziej miękkie jest zaś drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe. Jaki rodzaj zdecydujemy się zastosować w naszym wnętrzu zależy oczywiście od naszego gustu. Przy wyborze jednak powinniśmy uwzględnić rodzaj pomieszczenia: innego rodzaju drewna użyjemy w często uczęszczanym korytarzu, a na inne możemy się zdecydować w sypialni. Musimy bowiem pamiętać, że podłoga drewniana jest naturalna i niepowtarzalna. Dlatego powinna być traktowana wyjątkowo i w sposób przemyślany. Wymaga także systematycznej pielęgnacji.

Ważny montaż

Przy montażu podłogi drewnianej warto zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie podkładu. Doświadczony wykonawca powinien zagwarantować jednak prawidłowy montaż naszej podłogi. To on sprawdza wilgotność podkładu i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To pomiar obowiązkowy, bez którego nie powinien podejmować dalszych kroków. W pomieszczeniu o temperaturze 18-22 C wilgotność powietrza powinna wynosić od 45 do 65 % . Przy tych parametrach podkład powinien mieć temperaturę min 18 C. Dopiero po spełnieniu w/w wymagań na takim podkładzie możemy montować posadzki drewniane. Przed montażem posadzki drewnianej należy jeszcze podkład obowiązkowo przeszlifować i zagruntować.

Co za dużo to ...

Drewno niewątpliwie zachwyca, szczególnie jeśli zastosujemy gatunki egzotyczne. Warto jednak pamiętać, że aby sprawiało wrażenie szlachetnej elegancji powinno być stosowane oszczędnie. W innym przypadku możemy osiągnąć efekt górskiej chatki, a nie reprezentacyjnego salonu. Wybierając gatunek drewna wróćmy więc uwagę na pozostałe elementy naszego wnętrza, np.: rodzaj oświetlenia, ramy okienne, drzwi wewnętrzne czy samą wielkość pomieszczenia. Nadmiar drewna i nieumiejętne łączenie jego gatunków, faktur, kolorów, może zepsuć efekt naszych wszystkich działań.

Konserwacja

Podłoga drewniana starzeje się z klasą. Jest niewątpliwie trwała, lecz aby cieszyła swoim wyglądem przez długie lata, trzeba o nią dbać. Trzeba pamiętać, aby systematycznie i starannie usuwać z niej piach oraz kurz. Nóżki mebli, a zwłaszcza krzeseł warto podkleić filcowymi podkładkami. Ponadto nie dopuścić do tego, aby na podłodze stała woda. W celu konserwacji i systematycznego czyszczenia można zaopatrzyć się w specjalne środki do codziennej pielęgnacji i pamiętać, że o każde piękno należy dbać.

Skomentuj:

Drewno pod nogami