Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon bez przemarzania

Odpowiada: Marcin Pajączek

W projekcie mojego domu przewidzianych jest kilka balkonów, z których wolałbym nie rezygnować. W jaki sposób je wykonać, żeby później nie było kłopotów z przemarzaniem?

fot. Grzegorz Otwinowski tel. 0501 259 288 e-mail: fot2@tlen.pl
Żelbetowa płyta wspornikowa z właściwie wykonanymi izolacjami cieplną i przeciwwilgociową. By można je było ułożyć na płycie, jej wierzch powinien być odpowiednio obniżony w stosunku do wierzchu stropu
Fot. Grzegorz Otwinowski
1. Czy warto mieć balkon?

2. Co niszczy konstrukcję balkonu?

3. Czym są mostki termiczne?

4. Jak można zapobiec ucieczce ciepła przez balkon?

1. Lepszy taras

Balkon wymaga szczególnie starannego zaprojektowania i właściwego wykonania zarówno samej konstrukcji, jak i wszystkich warstw izolacji. Nie zawsze jednak projekt zawiera potrzebne do tego rysunki detali, a ekipa budująca dom wie, jak to zrobić. Często lepiej zrezygnować z balkonu i pomyśleć o tarasie - najlepiej gruntowym, usypanym z ziemi i porośniętym trawą lub wysypanym żwirem. Tak naprawdę w domu pod miastem i otoczonym ogrodem z balkonów korzysta się raczej rzadko lub wcale. Dlatego projekt domu z balkonem warto wybrać jedynie wtedy, gdy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń, na przykład na bardzo małej działce.

2. Przyczyny uszkodzeń

Każdy balkon jest narażony na niszczące działanie czynników atmosferycznych: zmiany temperatury oraz działanie wody wnikającej we wszelkie szczeliny, mikropęknięcia i pory materiałów, z których jest zbudowany. Szczególnie niebezpieczne są powtarzające się procesy zamarzania i rozmarzania wody - zwłaszcza gdy konstrukcja została wykonana jako żelbetowa płyta wspornikowa. Jest ona zamocowana wzdłuż jednej krawędzi i zwykle stanowi przedłużenie stropu międzykondygnacyjnego. To najgorsze rozwiązanie, ponieważ ze względów konstrukcyjnych zbrojenie umieszcza się w górnej części płyty, która - rozciągana pod obciążeniem - łatwo ulega zarysowaniu. Jeśli balkon nie ma odpowiednich izolacji, woda wnika w rysy i zamarzając, rozsadza beton. Powoduje to powiększanie szczelin i korozję prętów zbrojeniowych, której produkty powodują odłupywanie betonowej otuliny. W efekcie zamiast zdobić elewację, balkon zaczyna ją szpecić, a zniszczona konstrukcja grozi awarią.

3. Miejsca ucieczki ciepła

Choć zniszczenia balkonów spowodowane działaniem zmieniających się warunków atmosferycznych są kłopotliwe dla właścicieli, to jednak największym problemem, jaki stwarzają balkony, są mostki cieplne. Dzieje się tak dlatego, że na styku płyty balkonowej ze stropem przerwana jest ciągłość izolacji termicznej ściany zewnętrznej. Przez takie miejsca bardzo szybko ucieka na zewnątrz ciepło. Straty te zwiększają zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a więc podnoszą koszty ogrzewania. Dodatkowo nad stropem i pod nim może wykraplać się para wodna. Jeśli nie zostanie zapewniona odpowiednia wentylacja, na zawilgoconych przez nią fragmentach ścian - wokół miejsca osadzenia płyty balkonowej - będzie rozwijać się pleśń. Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego też warto się postarać o szczegółowy projekt i o dobrych wykonawców.

4. Balkon właściwie wykonany

Z betonu komórkowego. Najłatwiej jest utworzyć balkon w technologii YTONG. Beton komórkowy to materiał o dobrej izolacyjności cieplnej, dlatego wystarczy wysunąć poza obrys budynku systemowe płyty stropowe z betonu komórkowego, które są zbrojone zarówno górą, jak i dołem. Takie płyty można również zastosować w domach murowanych z innych materiałów i w taki sam sposób wykonać balkon.

Z drewna. Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie balkonu jako lekkiej konstrukcji drewnianej. Dostawia się go do budynku, opierając na konstrukcji wsporczej (np. na słupach) i punktowo łączy ze ścianami zewnętrznymi domu.

Ze zbrojonego betonu. Żelbetowej płycie wspornikowej można zapewnić większą odporność na działanie czynników atmosferycznych przez właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Ucieczce ciepła natomiast można zapobiec, stosując łączniki zbrojeniowe z izolacją termiczną lub ocieplając płytę balkonową od góry i od dołu. Taka płyta balkonowa powinna też mieć:

- spadek od 1,5 do 2,0% ukształtowany od ściany domu do zewnętrznej krawędzi, który umożliwi odprowadzenie wody;

- obróbki blacharskie w czołowej części płyty z kapinosem (zapobiegną zawilgoceniu części czołowej i spodu płyty) oraz wzdłuż ściany (zapobiegną wnikaniu wody między ścianę zewnętrzną a płytę);

- izolację przeciwwilgociową wyprowadzoną na próg drzwi balkonowych oraz wywiniętą na ścianę domu i kończącą się w kilkucentymetrowym wgłębieniu, która zapobiega zawilgoceniu progu drzwi balkonowych, ściany i płyty balkonowej;

- balustradę zamocowaną w zabetonowanych w płycie plastikowych tulejach lub za pośrednictwem wsporników do ścian domu.

Najlepiej jednak, gdy płyta balkonu opiera się z jednej strony na ścianie domu, z drugiej - na słupach lub ściankach. Może być też podparta tylko wzdłuż krótszych boków prostopadłych do ściany domu, na przykład na wspornikach wypuszczonych ze ściany domu. Mostek cieplny eliminuje się przez umieszczenie izolacji termicznej między płytą balkonową a stropem. To dużo lepsze rozwiązanie niż płyta wspornikowa, ponieważ umieszczone u dołu zbrojenie jest lepiej chronione przed korozją. Również wtedy trzeba zabezpieczyć płytę balkonową izolacją przeciwwilgociową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Skomentuj:

Balkon bez przemarzania