Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać właściwy komin?

Autor: Katarzyna Trzcielińska, Portal Budowlany.pl

Komin to ciepło, komfort, niezależność i przede wszystkim bezpieczeństwo. To element budowlany nierozłącznie związany z systemem grzewczym, dlatego nie można projektować go w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to element budowlany nierozłącznie związany z systemem grzewczym
Komin to element budowlany nierozłącznie związany z systemem grzewczym
fot.: Blog.budowlany.pl
Ważne czynniki

Właściwy wybór komina uzależniony jest od wielu czynników, ale podstawowym jest rodzaj zastosowanego kotła oraz jego parametry. Najmniej problemów związanych z kominem przysparzają urządzenia grzewcze, w których mamy do czynienia z wysoką temperatura spalin, dzięki czemu ciąg termiczny bardzo szybko usuwa spaliny na zewnątrz (mamy wówczas tzw. suchy tryb pracy komina). W przypadku zastosowania kotłów niskotemperaturowych należy zwrócić uwagę, aby zastosowane kominy dopuszczały tzw. mokry tryb pracy, czyli były odporne na działanie kondensatu.

"Rodzaj komina powinno wybierać się możliwie wcześnie, najlepiej w połączeniu z projektowanym systemem ogrzewania" - radzi Sławomir Pyziak doradca techniczny firmy PLEWA Polska Sp. z o.o.

Ostatnim ważnym elementem na który powinien zwracać uwagę inwestor przy wyborze komina są dokumenty techniczne (aprobata techniczna) oraz dokumenty pozwalające na wprowadzenie wyrobu do obrotu (deklaracja zgodności).

O tym, jaki komin zostanie wybrany decyduje projektant wspólnie z inwestorem. Decyzja dotyczącą wyboru systemu grzewczego oraz rodzaju komina powinna być podjęta na początku inwestycji. Dzisiejszy rynek oferuje wiele zaawansowanych systemów kominowych zarówno ze względu na materiał z którego został wykonany, jak i sposób odprowadzania spalin.

Łatwy montaż komina

Dokonując zakupu komina warto zwrócić uwagę na montaż oraz firmę która go dokonuje. Systemowe kominy ceramiczne buduje się łatwiej i szybciej niż tradycyjne murowane z cegły. Pustaki keramzytowe, które stanowią obudowę ceramicznego wkładu, ustawia się jeden na drugim, osadzając je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej.

"Przy wyborze komina, warto skorzystać z porady kominiarza lub firmy, która profesjonalnie zajmuje się techniką kominową." - radzi Sławomir Pyziak z firmy PLEWA Polska Sp. z o.o. "Dobrze, jeśli skorzystamy z usług firmy doświadczonej, oferującej sprawdzone produkty. Wtedy możemy liczyć nie tylko na właściwie wykonany montaż, ale także fachową poradę, czy nieograniczoną czasowo gwarancję." - podsumowuje doradca techniczny firmy PLEWA Polska Sp. z o.o.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać właściwy komin?