Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?

Paweł Boduch, Janusz Kaczorek, Iwona Mere

Na wąskiej działce trudno jest zaplanować dom. Największym problemem jest usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Optymalną sytuacją jest najpierw wybór działki, a potem dopasowanie do niej projektu domu. Dzięki temu architekt może wykorzystać jej walory i zmniejszyć uciążliwość wad.

dom jednorodzinny, projekt domu, projekty domów
Garaż i wejście od frontu nie są może szczególnie atrakcyjne wizualnie, ale zapewniają mieszkańcom wygodny wjazd i wejście do domu
Wizualizacja i projekt: Galeria Domów Boduch
Historyczne podziały ziemi przekazywanej z pokolenia na pokolenie, doprowadziły w bardzo wielu miejscach do prawnego poszatkowania terenów na długie, wąskie pasy. Dopóki były to pola uprawne, ich kształt nie stanowił problemu. Z czasem jednak, gdy tereny wiejskie przekształcały się powoli w przedmieścia, wąskie działki - odrolnione i oddane pod zabudowę - stały się zmorą wielu inwestorów.

Przepisy

Parcela w kształcie wydłużonego prostokąta narzuca budującemu sporo ograniczeń, choć nie uniemożliwia postawienia wygodnego domu. Na bardzo małej czy wąskiej parceli trudno ulokować spory, wygodny dom, zachowując wymagane prawem odstępy od jej krawędzi. Od lipca 2009 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają właścicielom wąskich działek (poniżej 16 m) bez dodatkowych formalności lokowanie budynków w odległości do 1,5 m od granic parceli. Dla szerszych pasów gruntu wymaga to spełnienia dodatkowych warunków. Przepisy ułatwiają wykorzystanie gruntów przeznaczonych pod zabudowę, ale odbywa się to kosztem prywatności.

Dom wolno stojący

Na wąskich działkach nie da się postawić domu w tradycyjny sposób - dłuższą ścianą do frontu parceli i tam ulokować wejście i wjazd do garażu. Zaprojektowanie budynku stojącego krótszym bokiem do ulicy nie jest problemem. Trzeba jednak rozwiązać kwestię wejścia do domu i wjazdu do garażu. Rozwiązania są dwa. W pierwszym garaż umieszczamy między ulicą a domem, a drzwi wejściowe - na krótszej ścianie. To rozwiązanie ma swoje zalety, bo nie musimy manewrować samochodem na wąskiej przestrzeni, mamy też blisko od furtki do wejścia do domu. Do plusów zaliczyć trzeba to, że nic nie dzieli domu i ogrodu znajdującego się w głębi działki. Minusem zaś jest mało atrakcyjna elewacja frontowa.

Drugie rozwiązanie zakłada usytuowanie wejścia do domu na dłuższej ścianie, a garażu za budynkiem. Taka wersja zagospodarowania wąskiej działki wymaga dobrego planowania - ważne jest zagwarantowanie przestrzeni pozwalającej na swobodne manewrowanie samochodem przy wjeździe do garażu. Lepiej nie sugerować się minimalnymi odległościami od granicy działki (4 m), lecz pozostawić sobie nieco swobody (przyda się na przykład, gdy zechcemy kupić sobie większy samochód). Można to osiągnąć przez odpowiednie zaprojektowanie garażu względem domu i granicy działki (rysunek).

Domy w zabudowie szeregowej

Dobre wykorzystanie najwęższych skrawków terenu gwarantują domy bliźniacze i szeregowe. Choć taka zabudowa zakłada utratę indywidualności budynków, zespół jako całość wygląda estetycznie.

Zobacz także:

Udaną realizację pewnego domu na wąskiej działce



Garaż i dom - trudne relacje pomiędzy nimi



Różne wejścia do różnych domów



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?