Rodzaje sterowników a sprawność instalacji solarnej

Władysław Łyszkowski

W systemie solarnym znaczący wpływ na sprawność instalacji kolektorów słonecznych ma rodzaj zastosowanych sterowników.

kolektory słoneczne
Fot. Vaillant
Sterowniki proste

Mierzą one temperaturę kolektorów oraz wody w dolnej części zasobnika. Jeśli tylko pojawi się odpowiednie natężenie promieniowania słonecznego i kolektory osiągną wyższą temperaturę, wówczas sterownik uruchamia pompę obiegową. Przy czym nie steruje on prędkością jej pracy (czytaj: intensywnością przepływu glikolu). Niezależnie od tego, czy jest to gorący letni dzień, czy mroźny i słoneczny zimowy poranek, po uruchomieniu pompy przepływ w glikolu jest stały. Latem nie stanowi to problemu i pozwala na efektywny transport dużej ilości energii z kolektorów do zasobnika ciepłej wody. W pozostałych miesiącach jest mniejsze natężenie promieniowania słonecznego, a z powodu niskiej temperatury otoczenia rosną straty ciepła kolektora. W tym okresie duży przepływ glikolu po uruchomieniu pompy obiegowej powoduje gwałtowne schłodzenie kolektorów i wyłączenie jej już po kilku minutach pracy. Potem znowu dochodzi do powolnego nagrzewania się kolektorów i kolejnego krótkiego cyklu pompowania. Zatem w tym okresie instalacja solarna nie działa w sposób efektywny.

Sterowniki zaawansowane

Wyposażone są w funkcję dostosowującą przepływ glikolu do aktualnego natężenia promieniowania słonecznego i temperatury kolektora. W wyniku tego latem, przy dużym nasłonecznieniu, sterownik uruchamia pompę obiegową z pełną mocą. Natomiast w pozostałych porach roku, gdy temperatura kolektora jest niska, sterownik zmniejsza przepływ glikolu w instalacji. Nie dochodzi więc do gwałtownego schłodzenia kolektorów i przerwy w ich pracy.

Nowoczesne sterowniki pozwalają zatem zredukować zużycie energii elektrycznej i podnieść sprawność instalacji solarnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Rodzaje sterowników a sprawność instalacji solarnej