Drzwi wewnętrzne - ekspert poleca

Od kilku lat projektanci i architekci wnętrz przestali traktować drzwi jako przegrodę budowlaną. Stały się one meblem, ozdobą i dopełnieniem wnętrza.
Jakie drzwi się nam podobają?

Tak naprawdę klientowi obojętna jest konstrukcja drzwi. Kupi te, które uzna za ładne i które będą pasować do wnętrza. Drzwi traktujemy jako mebel, i to o dużej, bo około dwumetrowej powierzchni. Meble są zresztą inspiracją dla drzwi. Ich projektanci, tworząc nowe wizje mieszkania, narzucają projektantom drzwi nowe pomysły na materiały, wzory i kolory okładzin. Dlatego tak popularne są teraz drzwi ciemne (wenge), z wyraźnym usłojeniem (zebrano), z elementami aluminiowymi i przeszkleniami. Zresztą trendy ciągle się zmieniają. Jeśli chcemy wiedzieć, co wkrótce będzie modne u nas, zobaczmy, co sprzedaje się we Włoszech czy w Hiszpanii - będą to, jak sądzę, drzwi z płycinami z drewna dębowego czy mahoniu, ciekawie przeszklone.

Zobacz galerię zdjęć drzwi wewnętrznychJakie drzwi się sprzedają?

Do wyboru mamy drzwi z prawdziwego drewna lub takie, które wyglądają jak drewniane, ale w całości z drewna nie są. Drzwi drewniane można albo kupić w markecie - tanie, niewykończone, zwykle sosnowe, albo zamówić u rzemieślnika - to będą już jednak drzwi dość drogie, za to starannie wykonane. Drzwi drewnopochodne mają zwykle konstrukcję płytową (rama obłożona obustronnie płytami, najczęściej z wypełnieniem z kartonu typu plaster miodu) - obecnie najpopularniejszą. W zależności od zasobności portfela, klient może wybierać między różnymi modelami. Najtańsze mają ramiak oraz okładzinę z HDF lub MDF i wykończone są folią drewnopodobną. Droższe - ramiak z drewna klejonego i okleinę naturalną. W najdroższych ramiak często wykonany jest nie z klejonego drewna sosnowego, ale z dębowego. Wówczas i płyciny drzwiowe są z dębiny. To są drzwi naprawdę z najwyższej półki.

Skrzydła z ramiakiem z drewna klejonego mają lepszą, bardziej stabilną i odporną na wilgoć konstrukcję niż te z ramą z HDF lub MDF. Z drugiej strony HDF i MDF są popularne, bo łatwe w produkcji i obróbce, a przez to tanie. Ze względu na wrażliwość na wilgoć lepiej je montować w istniejących budynkach niż nowo budowanych - w tych ostatnich najlepiej od kwietnia do października, kiedy jest sucho.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (2)
Drzwi wewnętrzne - ekspert poleca
Zaloguj się
  • Ela Kropicka

    0

    Z tych wszystkich wybrałabym zdecydowanie drzwi www.bianex.pl/drzwi-techniczne/. Mieliśmy już chyba drzwi każdego producenta i tak patrząc na przestrzeni lat to właśnie Bianex sprawuję się najlepiej. Solidne, bardzo dobrze wykonane drzwi i zarówno wewnętrzne jak i wejściowe. Tutaj tak naprawdę można mówić o profesjonalizmie. A jeśli chodzi o wybór - moim zdaniem jest zdecydowanie największy.

  • Łukasz Kruszyna

    0

    U nas w hostelu są drzwi zamontowane kupowane ze strony drzwihotelowe.pl. Działają bez zarzutu. Dźwiękoszczelność jest tutaj faktycznie – odczuwalna, zwłaszcza jak sobie przypomnę poprzednie drzwi które też rzekomo miały być dźwiękoszczelne...ale w porównaniu z tymi to nie były.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX