Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie starej elewacji: jak dobrać grunt i przygotować podłoże

Włodzimierz Krupa

Bogactwo i różnorodność oferowanych materiałów budowlanych, a także coraz bardziej agresywne wpływy środowiska sprawiają, że odpowiednie gruntowanie, stanowiące fundament każdej powłoki malarskiej, znacznie zyskuje na znaczeniu.

odnawianie elewacji, tynk, elewacje
Odpadający, luźno związany z podłożem tynk trzeba skuć; nie będzie on stanowił solidnej warstwy nośnej pod nową farbę
Fot. BZM
Malowanie elewacji to jeden ze sposobów na jej odnowienie. Nie wymaga usuwania istniejącego wykończenia, ale musimy dobrać rodzaj nowej farby do tej użytej wcześniej. Rzadko kiedy jednak wiemy, czym pomalowano elewację, nie ma też możliwości, by rozpoznać to "na oko". Są jednak metody pozwalające to ustalić - np. podczas próby płomieniowej powłoki mineralne nie reagują, a organiczne topią się i wydzielają charakterystyczny zapach, który fachowiec przed malowaniem elewacji potrafi zidentyfikować. Będzie on także umiał rozpoznać rodzaj farby, stosując rozpuszczalniki. Oto, jak reagują stare powłoki:

- farby i tynki wapienne - są niepalne, ale silnie się pienią przy działaniu kwasu solnego (uwaga: także farby czysto silikatowe pienią się nieznacznie, zależnie od użytych dodatków);

- farby silikatowe - są niepalne i odporne na rozpuszczalniki organiczne (alkohole, aceton, benzyna), nieznacznie pienią się przy działaniu kwasu solnego;

- farby silikatowe modyfikowane - słabo rozpuszczalne w środkach do usuwania farb dyspersyjnych, nieznacznie pienią się przy działaniu kwasu solnego;

- farby dyspersyjne (emulsyjne) - są palne (np. po przyłożeniu zapalniczki), rozpuszczalne w "nitro" i środkach do usuwania farb dyspersyjnych;

- rozpuszczalnikowe farby fasadowe - są palne, rozpuszczają się w spirytusie i benzynie ekstrakcyjnej;

- farby silikonowe - silnie odpychają wodę; po zroszeniu - perlą.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem elewacji

Każda farba jest na tyle dobra, na ile dobry jest podkład pod nią - to stare powiedzenie malarskie jest dziś dużo bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Producenci dostosowują się do potrzeb rynku, oferując coraz większy asortyment środków gruntujących. Preparaty gruntujące stosowane przed malowaniem elewacji mają wiele zalet: pozwalają ograniczyć lub zlikwidować nasiąkliwość podłoża (a tym samym zmniejszyć późniejsze zużycie farby) i poprawiają przyczepność powłok malarskich. Uniemożliwiają rozwój pleśni i alg, poprawiają spoistość podłoża i utwardzają je. Zabezpieczają przed tworzeniem się wykwitów soli.

Preparaty gruntujące do stosowania przed malowaniem elewacji są przeznaczone do najróżniejszych materiałów i podłoży. Wybór jest duży, a więc i niełatwy. Grunty muszą być dostosowane do rodzaju podłoża i układu kolejnych warstw wykończenia. Czasem inny preparat należy zastosować na ścianę z betonu, zanim się ją otynkuje, inny na warstwę tynku cementowo-wapiennego przed malowaniem elewacji. Generalnie środki gruntujące są wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe; sam wybór odpowiedniego gruntu to nie wszystko. Przed jego nałożeniem podłoże trzeba też dobrze przygotować.

Tynk cementowo-wapienny - jeśli jest lekko piaszczący lub silnie chłonny, do gruntowania wybieramy środki wodorozcieńczalne; jeśli silnie piaszczący i pylący - rozpuszczalnikowe. Zanim zagruntujemy świeży tynk, musi on całkowicie wyschnąć (2-4 tygodnie od nałożenia); dotyczy to także miejsc naprawianych lub szpachlowanych.

Tynki z żywic syntetycznych i systemy ociepleń - stare tynki przed odnawianiem trzeba oczyścić (maksymalne ciśnienie strumienia wody to 60 barów). Przed dalszą obróbką umyte powierzchnie trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a następnie pomalować wodnym środkiem gruntującym. Systemy ociepleń można malować wyłącznie farbami silikonowymi.

Beton - powierzchnie betonowe przed zagruntowaniem należy najpierw oczyścić (wodą pod ciśnieniem, parą wodną, metodą piaskowania lub hydropiaskowania). Jeśli są gładkie, trzeba je pokryć środkiem zwiększającym przyczepność. Jeśli na powierzchni betonu widać odpryski i odsłonięte zbrojenie - należy użyć specjalnych systemów naprawczych do betonu i żelbetu (tzw. zaprawy PCC).

Mur z cegły wapienno-piaskowej. Zgodnie z zaleceniami producentów, powierzchnie zewnętrzne z cegły wapienno-piaskowej (silikatowej) można powlekać tylko farbami krzemianowymi lub silikonowymi.

Mur z cegły ceramicznej. Do malowania nadają się tylko mrozoodporne cegły licowe lub klinkierowe bez zanieczyszczeń. Mur nie może mieć spękanych spoin ani wykwitów solnych. Do gruntowania stosuje się środki rozpuszczalnikowe.

Powłoki z farb dyspersyjnych. Zabrudzone, kredujące powłoki z farb najpierw trzeba oczyścić, np. strumieniem wody pod ciśnieniem, po czym zagruntować środkiem wodorozcieńczalnym. Powierzchnie, które nie mogą być oczyszczone strumieniem wody pod ciśnieniem, powinno się zagruntować środkiem rozpuszczalnikowym.

Nienośne powłoki farb mineralnych i silikatowych - trzeba je całkowicie usunąć, a przed dalszą obróbką pozostawić podłoże do całkowitego wyschnięcia.

Uwaga! Większość preparatów gruntujących nie nadaje się na podłoża pokryte starymi farbami dyspersyjnymi lub farbami na bazie spoiwa organicznego. Środki zawierające rozpuszczalniki mogą działać jak zmywacz, który rozpuszcza powłoki malarskie.

Producenci i dystrybutorzy farb elewacyjnych

Farby elewacyjne oraz preparaty do gruntowania oferują m.in.:

Atlas, www.atlas.com.pl

Baumit, www.baumit.pl

Bolix, www.bolix.pl

Caparol, www.caparol.pl

Henkel, www.ceresit.pl

Kreisel, www.kreisel.pl

Weber, www.netweber.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Malowanie starej elewacji: jak dobrać grunt i przygotować podłoże