Tynki wewnętrzne: ile kosztuje tynkowanie

Gotowe zaprawy tynkarskie są dostępne w dwóch wersjach: do nakładania maszynowo lub ręcznie. Różnica pomiędzy sposobem ich aplikacji na ściany i sufit wpływa na koszt tynkowania i wybór odpowiedniej ekipy.
Tynkowanie maszynowe jest droższe niż ręczne, ale trwa znacznie krócej. Warto przy tym pamiętać, że cena - niezależnie od tego, czy nakładamy go ręcznie czy maszynowo - liczona jest za metr kwadratowy warstwy tynku o grubości 0,8-10 mm.

Tynki ręczne

Zaprawy do nakładania ręcznego zarabia się wodą przy pomocy mieszadła napędzanego wiertarką, a na ścianę lub sufit nakłada się je pacą, dążąc do w miarę równego rozłożenia masy. Wszystkie pozostałe czynności obróbki są identyczne, jak przy tynkach maszynowych. Nawet stosowane narzędzia są takie same.

Ręczne nakładanie tynków cementowo-wapiennych trwa bardzo długo. Zawsze potrzeba trzech warstw. Krócej, bo w jednej warstwie układa, się tynki gipsowe. Zaprawę wyrównuje się długą metalową szpachlą, a wstępnie stwardniały tynk zrasza się wodą i zaciera pacą gąbkową.

Metoda ta jest stosowana zwykle przez niewielkie firmy szczególnie wtedy, gdy pokrywane powierzchnie są stosunkowo małe (do 50 m2) lub trudno dostępne, na przykład obróbki wewnętrzne ościeży okiennych i drzwiowych. Wydajność wzrasta wraz z większą liczbą osób pracujących jednocześnie.

Ręczne wykonanie tynków (materiał i robocizna) gipsowych kosztuje 18-23 zł/m2, a cementowo-wapiennych - 20-23 zł/m2.

Tynki maszynowe

Uzyskane z gotowych zapraw maszynowych masy różnią się od ręcznych tym, że mają plastyczność odpowiednią do podawania wężem i w miarę długi czas wiązania po to, aby można było je po naniesieniu wyrównać i wygładzić.

Za pomocą agregatu tynkarskiego zaprawę rozprowadza się dużo łatwiej i szybciej niż tradycyjną metodą. Wykonanie tynku tą metodą jest zalecane, gdy dom jest duży. Gotową zaprawę wsypuje się do wnętrza agregatu i dodaje odpowiednią ilość wody. Tynk po wymieszaniu jest równomiernie nanoszony na wcześniej zagruntowaną ścianę. Tynki cementowo-wapienne nakłada się w trzech warstwach, a gipsowe - w jednej. Prace przy wykonaniu tynków gipsowych trwają nawet trzykrotnie krócej. Wystarczą dwie osoby - jedna nakłada tynk, druga wyrównuje nałożoną już warstwę. Wprawni wykonawcy mogą ułożyć tym sposobem 80-120 m2 tynku gipsowego dziennie.

Co więcej, przy tynkowaniu ścian metodą maszynową, zużywa się dwa razy mniej materiału niż przy tradycyjnej. Dla inwestora oznacza to realne oszczędności.

Za materiał i ułożenie tynków maszynowych gipsowych trzeba zapłacić 25-27 zł/m2, a cementowo-wapiennych 28-30 zł/m2.

Koszt położenia gładzi gipsowej

Gładź gipsowa może zastąpić tynk, pod warunkiem, że powierzchnia muru jest równa. Takie kryterium spełniają prefabrykowane ściany z betonu albo keramzytobetonu lub ceramiczne oraz silikatowe ściany wewnętrzne, murowane na pełną spoinę. Gładzi nie wolno układać na surowym murze z betonu komórkowego. Jej powierzchnia mogłaby wtedy popękać. Lepiej wcześniej nanieść na taką ścianę tynk cementowo-wapienny i dopiero pomyśleć o jego wygładzeniu. Koszt położenia gładzi gipsowej na jednym metrze kwadratowym powierzchni oscyluje w granicach 10-20 zł. Jeżeli do tej ceny doliczymy również koszty związane z zakupem materiału, kwota wzrośnie do około 35 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





Więcej o:
Komentarze (4)
Tynki wewnętrzne: ile kosztuje tynkowanie
Zaloguj się
  • Kamil Kamiński

    Oceniono 3 razy 3

    ja tynkuję ręcznie - najpierw szpryc betonowy na 1 dzien 2 przed a potem tynk i nic nie ma prawa spaść przez 200 lat - i tylko cementowo - wapienne niue dajcie się nabrać na gipsowe - to masakra

  • Jakub Budrik

    Oceniono 1 raz 1

    Czy autor czytał to co napisał ?
    Cytuję "przy tynkowaniu ścian metodą maszynową, zużywa się dwa razy mniej materiału niż przy tradycyjnej. Dla inwestora oznacza to realne oszczędności".
    Cena ręcznych z materiałem: 18-23 zł/m2
    Cena mechanicznych z materiałem: 25-27 zł/m2
    Gdzie są te oszczędności ?

  • blondyneczka_83

    Oceniono 10 razy -8

    Widziałam niejednokrotnie tynki wykonywane ręcznie, które wołały o pomstę do nieba :P Są rzeczy, a wśród nich m.in. tynki, które trzeba zlecić fachowcom i nie ma sensu męczyć się z nimi samemu. U mnie w domu wszystkie tynki wewnętrzne są firmy Kabex - ekipa budowlana nam je zarekomendowała i nie żałuję, że się na nie zgodziłam. Ściany wyglądają pięknie, tynki trzymają się od kilku lat i nic się z nimi nie dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX