Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płytki mozaikowe

Piotr Miączyński

Są to kolorowe kwadraciki (przeważnie 2x2 cm, ale także 1x1 cm i 3x3 cm) odlewane z mieszaniny szkła stopionego w temp. 1200 st. C. Jednak w polskich sklepach sprzedawana jest zazwyczaj ich ceramiczna imitacja.

Można je układać w najbardziej fantastyczne wzory w łazienkach, kuchniach, basenach.

- Płytki mozaikowe są ostatnio modne i, co za tym idzie, dobrze się sprzedają - mówi Mirosława Trela ze sklepu Dav Import przy ul. Bartyckiej. - Osobiście bardzo mi się podobają, choć przyznaję, że najlepiej wyglądają w dużych łazienkach. Dają naprawdę sporo możliwości wykończenia wnętrz, można je np. ciąć na kawałki i łączyć z normalną glazurą.

Oferta warszawskich sklepów, niestety, nie jest zbyt bogata. Mozaika dostępna jest w niewielu kolorach (prym wiodą odcienie beżu i niebieskiego) i często na jej sprowadzenie trzeba poczekać dwa, trzy tygodnie. Płytki są także dość drogie. Metr kwadratowy mozaiki kosztuje nawet 130 zł. Jednak w nagrodę otrzymamy naprawdę oryginalny i niepowtarzalny wystrój łazienki.

Dostępne na rynku płytki mozaikowe oferowane są w dwóch wersjach. Jedna to zwykła glazura, w której znajduje się kilka (sześć, osiem) nacięć, dzielących powierzchnię płytki na kilkadziesiąt kwadracików (na ścianie sprawiają złudzenie mozaiki). Nieprzydatne są w przypadku mocno zaokrąglonych powierzchni (np. różnego rodzaju filarów).

Drugi rodzaj mozaik to pojedyncze płytki przymocowane do papierowej siatki. Sprzedawane są w arkuszach o różnych wymiarach. Przy większych - np. 56x56 cm - płacimy za metr kwadratowy mozaiki, przy mniejszych - np. 1,5x20 cm - płacimy za arkusz.

Mozaikę układa się tak samo jak glazurę. Jeśli jej elementy przylepione są do papierowej siatki, wówczas smarujemy klejem do glazury czystą stronę płytki (papier ma być po zewnętrznej stronie!) i przyklejamy. Po wyschnięciu zmywamy papier wodą i fugujemy. Uwaga! Niektóre mozaiki są fugowane fabrycznie.



    Więcej o:

Skomentuj:

Płytki mozaikowe