Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odbarwiony parkiet

Odpowiada Jan Wrześniak

Podczas spoinowania płytek ceramicznych, glazurnicy mogą zabrudzić zaprawą sąsiadujący z nimi fragment dębowego parkietu. W takie sytuacji ponowne cyklinowanie parkietu raczej nie będzie możliwe, ponieważ klepki są dopasowane do poziomu płytek i nie da się ich bardziej wyszlifować. Co zrobić?

Odbarwiony fragment parkietu
Odbarwiony fragment parkietu
Fot. Leszek Kopacz
Parkiet drewniany, ułożony przed wykończeniem drugiego fragmentu posadzki płytkami ceramicznymi, powinien być zabezpieczony folią lub grubym wodoodpornym papierem. Jeśli o to nie zadbamy, skutek może być taki, jak na zdjęciu - nowy parkiet z jasnymi plamami.

Przyczyna przebarwienia

Do spoinowania płytek ceramicznych stosuje się zwykle zaprawy cementowe. Mogą one przebarwiać drewno, ponieważ zawierają pigmenty, które - wraz z innymi komponentami wchodzącymi w skład spoiny - są mieszane z wodą. Im więcej pigmentu, tym większe, bardziej widoczne przebarwienia mogą wystąpić. Problem dotyczy większości gatunków drewna, ponieważ jest to materiał ze swej natury chłonny. Dlatego zabezpiecza się go lakierem, olejem lub woskiem.

Gdy - tak jak u naszego Czytelnika - łączy się dwa rodzaje wykończenia podłogi, trzeba to zrobić we właściwej kolejności. Jako pierwsze powinno się układać płytki ceramiczne, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnić zaprawą do spoinowania. Dopiero wtedy można ułożyć drewnianą podłogę.

Gdy taka kolejność prac nie jest możliwa, surowy parkiet należy chronić folią lub wodoodpornym papierem. Trzeba dopilnować, by glazurnicy zrobili to przed rozpoczęciem spoinowania ceramicznej okładziny. Prace te wymagają także staranności i czystości podczas ich prowadzenia. Każde zabrudzenie należy zetrzeć czystą wilgotną szmatką, nie tylko z drewna, ale też z płytek ceramicznych. W żadnym razie nie można z tym czekać aż do przeschnięcia spoiny.

Naprawa parkietu

Sposób naprawy parkietu zależy od tego, jak głęboko wniknęła zaprawa. Im dłużej pozostawała na podłodze, tym głębiej sięga odbarwienie, a plama jest jaśniejsza.

Szlifowanie parkietu. Jeśli plamy nie wyróżniają się na tle reszty parkietu, prawdopodobnie zaprawa nie wniknęła głęboko. Można to sprawdzić, delikatnie szlifując drewno papierem o drobnej granulacji. Gdy potwierdzi się nasze przypuszczenie, klepki będzie można kosmetycznie przeszlifować, zdejmując warstwę grubości 0,5-0,7 mm.

Takie odnowienie parkietu nie będzie jednak możliwe, jeżeli zaprawa wniknęła głęboko (3-4 mm). Zdjęcie warstwy drewna o tej grubości spowoduje, że styk drewna i płytek nie znajdzie się na jednym poziomie. Różnica będzie wynosić już kilka milimetrów. Zapewne dlatego parkieciarz twierdzi, że nie da się wyszlifować dębowej podłogi.

Wymiana klepek. Gdy parkiet jest bardzo odbarwiony, najprostszym rozwiązaniem jest wymiana skrajnych klepek. Nie jest to trudne dla doświadczonego parkieciarza. Uszkodzone elementy wytnie on przy pomocy dłutka lub frezarki i wklei w ich miejsce nowe - najlepiej z przygotowaną do lakierowania powierzchnią.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odbarwiony parkiet