Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Usuwanie zapraw z płytek ceramicznych

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Obecnie zaprawy stosowane do klejenia i spoinowania płytek ceramicznych są bardzo trwałe i wodoszczelne. To dobra wiadomość. Jeśli jednak ich resztki nie zostaną dokładnie zmyte z nieszkliwionej powierzchni, trudno je potem usunąć zwykłymi środkami do mycia.

Podłoga w kuchni wykończona płytkami ceramicznymi
Podłoga w kuchni wykończona płytkami ceramicznymi
Fot. Leszek Kopacz
Decydując się na wykończenie powierzchni podłogi płytkami ceramicznymi chcemy, aby była ona trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Do mocowania płytek i wypełniania przestrzeni pomiędzy ich krawędziami wybieramy zaprawy o jak najlepszych parametrach. Niektóre z nich, dzięki zawartym dodatkom chemicznym i mineralnym, umożliwiają nie tylko uzyskanie spoin o dużej gładkości i stabilności barwy, ale także wytrzymałości oraz przyczepności do krawędzi płytek. Coraz więcej zapraw do spoinowania nie chłonie też wody (są wręcz wodoszczelne); na zamoczonej powierzchni takiej fugi można zaobserwować wodę rozbijającą się na pojedyncze krople, czyli efekt perlenia.

Niestety, te bardzo dobre właściwości zapraw mogą być przyczyną trudności w pozbywaniu się - ze względu na wodo- odporność - zabrudzeń z powierzchni płytek ceramicznych. Ważne jest więc, by już podczas fugowania szczególnie zadbać o dokładne usunięcie nadmiaru zaprawy oraz zmycie jej pozostałości. Resztek z upływem czasu trudno będzie się pozbyć, ponieważ dość mocno przylegają nie tylko do krawędzi płytek, ale też do ich powierzchni. Efektem może być nierównej szerokości spoina i przebarwienia okładziny.

Z tego powodu pierwsze (wstępne) czyszczenie wykonawca powinien przeprowadzić bardzo starannie, przy pomocy wilgotnej, twardej gąbki o dużych porach, dbając jednocześnie o to, by była ona cały czas czysta. Całą okładzinę, po jej wyschnięciu, powinien dodatkowo wypolerować suchą, miękką szmatką.

Usuwanie resztek zaprawy

Najczęściej stosowane do klejenia i spoinowania płytek ceramicznych zaprawy zawierają cement. Dlatego spośród wielu preparatów chemii budowlanej należy wybierać te do czyszczenia zabrudzeń po zaprawach cementowych. Produkty takie, by skutecznie zadziałać, zawierają silnie działające kwasy. Dlatego podczas ich stosowania konieczna jest szczególna ostrożność i używanie rękawic ochronnych. Warto też wiedzieć, że preparatów tych nie należy stosować na powierzchniach nieodpornych na działanie kwasów: na polerowanym marmurze, trawertynie lub wapieniu, na powierzchniach eloksalowanych (zabezpieczonych antykorozyjnie) i chromowanych. Chyba że producent na to pozwala. W razie wątpliwości, dobrze jest wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Rozcieńczanie. Wymaga tego większość z dostępnych środków do usuwania zapraw cementowych. Proporcje mieszania preparatu z wodą trzeba dostosować od intensywności zabrudzeń i do tego, jak dawno one powstały. Wprawdzie producenci starają się ułatwić nam to zadanie, podając na opakowaniu stosowane proporcje, jednak osobie, która nie ma doświadczenia, trudno jest ocenić, jaki stopień rozcieńczenia preparatu będzie najodpowiedniejszy. Można wprawdzie kierować się przy tym zasadą: im starsze zabrudzenie, tym bardziej skoncentrowanego środka trzeba użyć - znacznie lepiej jednak w takiej sytuacji poprosić o radę sprzedawcę. Zazwyczaj zna on działanie środka, więc pomoże określić, w jakich proporcjach powinien być rozcieńczony.

Gdy do usunięcia zabrudzeń z zapraw używamy bardzo skoncentrowanego (nierozcieńczonego) preparatu, powinniśmy starać się nakładać go jedynie na powierzchnię płytek ceramicznych. Pozostałości preparatu należy zmyć szczególnie dokładnie z powierzchni spoin. W przeciwnym razie wniknie on w nie i sprawi, że w tym miejscu fuga zacznie się wykruszać.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Usuwanie zapraw z płytek ceramicznych