Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zawilgocona piwnica

Cezary Jankowski

Kupiliśmy stary dom z piwnicą, której ściany są zawilgocone. Od zewnątrz na cokole i od wewnątrz na parterze - przy posadzce widoczne są zacieki i biały nalot, a tynk zaczyna pękać. Jaka jest tego przyczyna? Tadeusz M.

Dom z zawilgoconą piwnicą
Dom z zawilgoconą piwnicą
Fot. Anna Ziemak
Każda piwnica powinna mieć solidną, dobraną do warunków gruntowo-wodnych na działce, izolację przeciwwilgociową. Często jednak w starych domach takiej izolacji nie ma wcale lub jest ona uszkodzona. Wówczas woda ma łatwy dostęp do wnętrza domu, a wzdłuż przypodłogowej części ścian parteru wewnątrz i na zewnątrz pojawiają się białe zacieki.

Przyczyna zawilgocenia

Opisane przez Czytelnika zawilgocenie ścian piwnicy oznacza, że dom nie ma poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej lub jest ona uszkodzona. Dlatego w wyniku podciągania kapilarnego woda wspina się wysoko ponad poziom gruntu i zawilgaca ściany parteru. Rozpuszczone w niej sole po odparowaniu krystalizują i tworzą wykwity, które mogą powodować kruszenie się tynków i murów. Po dłuższym czasie może to być niebezpieczne dla konstrukcji domu.

Aby zapobiec dalszemu niszczeniu, potrzebna jest na ścianach fundamentowych nowa izolacja pozioma i pionowa oraz izolacja przeciwwilgociowa izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie. O ile ułożenie izolacji pionowej i podłogi na gruncie jest dość proste, to wykonanie izolacji poziomej jest skomplikowane. Konieczne jest odkopanie fundamentów odcinkami nie dłuższymi niż 2 m i umieszczenie w murze materiału izolacyjnego. Można to zrobić przez podcięcie ścian na całej ich szerokości, możliwie jak najbliżej poziomu ławy fundamentowej lub metodą wbijania blach. Obydwa te rozwiązania są skuteczne, ale pracochłonne i drogie. Zdecydowanie lepiej jest wybrać inną metodę - utworzenie przepony hydrofobowej.

Wykonanie przepony hydrofobowej

Przeponę tworzy się przez nasycenie murów preparatem hydrofobowym. W tym celu wierci się otwory w ścianie od zewnątrz i od wewnątrz, a w nie wprowadza specjalny środek. Wnika on w kapilary i tworzy w ścianie nieprzepuszczalną barierę, uniemożliwiającą podciąganie wody z gruntu.

Ściany piwnic trzeba jeszcze zabezpieczyć izolacją pionową. Należy je w tym celu odkopać w całości pod nadzorem konstruktora, oczyścić ich powierzchnię z resztek gruntu, zerwać ewentualne pozostałości starej izolacji pionowej, skuć nierówności i usunąć osypujące się fragmenty. Następnie powierzchnię ścian wyrównuje się zaprawą cementową. Dopiero wtedy wykonuje się z emulsji bitumicznej nową pionową izolację przeciwwilgociową i zabezpiecza ją izolacją termiczną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Zawilgocona piwnica