Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Naprawa dachu z dachówek ceramicznych

Jan Wrześniak

Nie zawsze wystarczy umycie dachu, by znów wyglądał jak nowy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie niewielkiej naprawy dachu.

naprawa dachu
Dachówki utrzymują się na dachu pod własnym ciężarem (tylko niektóre z nich są przybijane do łat). Ich wymiana jest stosunkowo łatwa
Fot. Shutterstock.com/Rob Bayer
Silny wiatr i zmiany temperatury są przyczyną powstawania na powierzchni dachówek rys i pęknięć. Uszkodzone pojedyncze dachówki trzeba wymienić. Problemem może być jedynie brak zapasowych. Nawet jeśli uda się je dokupić, mogą się od starych różnić kolorystycznie. W takiej sytuacji dobrze jest zdemontować pokrycie przynajmniej z fragmentu połaci i przemieszać dachówki.

Większy kłopot mają właściciele starych dachów, którzy nie zostawili dachówek zapasowych lub już je wykorzystali. Może się okazać, że potrzebny model nie jest już produkowany. Zwykle trzeba kupić nowe o bardzo podobnym wyglądzie. By uniknąć wyróżniających się "łat", można zdjąć stare dachówki z mniej widocznego miejsca połaci i ten fragment pokryć nowymi, a starymi uzupełnić miejsce po uszkodzonych.

Metoda usunięcia uszkodzonych dachówek zależy od sposobu ich mocowania do drewnianych łat. Na stałe do łat mocuje się karpiówki. By je wymienić, trzeba usunąć gwoździe. Pozostałe modele na większej części połaci tylko zahacza się o łaty wyprofilowanymi zaczepami, jedynie niektóre są zamocowane do nich klamrami. Przy wyjmowaniu uszkodzonej dachówki, trzeba sąsiednie dachówki z wyższego rzędu unieść i podłożyć pod nie kliny (ewentualnie zdjąć klamrę). Gdy dachówki mają ukształtowane na krawędziach zamki, które się wzajemnie zazębiają, konieczne jest podważenie również dachówki sąsiedniej z tego samego rzędu. W pozostałym po starej dachówce miejscu mocuje się nową dachówkę. W ten sam sposób w trakcie naprawy dachu wymienia się większy fragment pokrycia.

Naprawa dachu a obróbki blacharskie

Zdarza się, że przy obróbkach blacharskich przycięte dachówki nie są właściwie zamocowane. Przez to w pokryciu powstaje dziura. Powinny być one przytwierdzone do łaty za pomocą specjalnych spinek (klamer).

Kosz. Chociaż konkretne rozwiązania mogą się różnić, to najczęściej kosze (oprócz tych przy lukarnach) schodzą aż do rynny u dołu połaci. Bywa, że kosz jest nieodpowiednio wyprofilowany i zakończony w niepoprawny sposób. Często też obróbka kosza jest mocowana gwoździami do łaty i niewłaściwie połączona z membraną dachową. Taki kosz należy zdemontować i wstawić w jego miejsce nowy. Obróbkę powinno się zamocować do łat specjalnymi klamrami, a połączenie z połacią dachową należy uszczelnić, wykorzystując klin kosza.

Komin. Częstym powodem napraw jest przeciekanie dachu w tym miejscu spowodowane połączeniem obróbki komina z połacią na sztywno. Tymczasem konstrukcja dachu odkształca się pod wpływem wiatru, ugina pod ciężarem śniegu, a blacha i mur inaczej rozszerzają się i kurczą wskutek działania temperatury. Nowa obróbka powinna składać się z czterech elementów - przedniego, dwóch bocznych i tylnego. Zależnie od wysokości komina, każdy z tych elementów wykonuje się z jednego lub dwóch kawałków blachy. Obróbkę z jednego kawałka przytwierdza się do ścian komina tradycyjną metodą, zwaną na wydrę. Jeśli obróbka jest z dwóch elementów, górny mocuje się do komina kołkami, a dolny do konstrukcji dachu.

Kalenica. Dach w tym miejscu zabezpiecza się taśmami wentylacyjnymi i wykańcza gąsiorami. Zdarza się, że są one zbyt wysoko zamocowane, co powoduje nieszczelności. Należy zdemontować gąsiory i taśmy oraz obniżyć łatę kalenicową.

Akcesoria dachowe

Wśród inwestorów wciąż niestety panuje przekonanie, że najważniejsze są dachówki i warto za nie zapłacić nawet bardzo dużo. Całą resztę, czyli akcesoria dachowe, na przykład płotki przeciwśnieżne, stopnie i ławy kominiarskie, obróbki lub kosze, można zastąpić tańszymi odpowiednikami. Tymczasem niska cena produktów - często niewiadomego pochodzenia lub wykonanych przez kiepskich rzemieślników - wiąże się zwykle z ich słabą jakością i brakiem koniecznych badań. Niektóre z takich "ekonomicznych" akcesoriów budzą nieufność już samym swoim wyglądem, a przy zginaniu po prostu się łamią. Innym problemem jest ich dopasowanie do wybranych modeli i kolorów dachówek.

Gdy uszkodzony został metalowy wspornik, najlepiej nowy stopień lub ławę kominiarską albo też płotek przeciwśniegowy zamontować na dachówce z fabrycznie uformowanym uchwytem. Trzeba jedynie wymienić zwykłe dachówki na specjalne.

Do akcesoriów montowanych na pokryciach ceramicznych i cementowych oferowane są specjalne dachówki z wyprofilowanymi lub mocowanymi fabrycznie uchwytami

Konieczność remontu dachu to często skutek błędów popełnionych przy jego budowie i kryciu. Dlatego lepiej podczas remontu nie szukać na siłę oszczędności, nie przyspieszać tempa pracy i nie ignorować zaleceń fachowców.

Naprawa rynien

Przy okazji naprawy dachu krytego dachówkami ceramicznymi lub cementowymi warto sprawdzić szczelność systemu rynnowego. Najczęściej przecieki występują przy kształtkach łączących, ale także na elementach długich, czyli odcinkach rynien i rur spustowych.

Elementy długie należy wymienić na nowe. Czasami można ponownie wykorzystać stare, po odpowiednim przycięciu i zastosowaniu kształtki łączącej.

Przeciekanie w miejscach połączeń rynien i rur jest zwykle spowodowane ich pęknięciem lub rozszczelnieniem. Pęknięte elementy należy wymienić na nowe. Gdy przeciek spowodowany jest nieszczelnością, w systemach z PVC można wymienić zużytą uszczelkę na nową. Nie zaleca się stosowania uszczelniaczy (np. silikonów lub taśm dekarskich). Ograniczają one rozszerzalność termiczną materiału i powodują uszkodzenie połączonych w ten sposób elementów.

Masy i taśmy uszczelniające stosuje się natomiast podczas napraw elementów wykonanych z metalu. Każdy z producentów takich systemów zaleca stosowanie odpowiednich do tego celu preparatów. W sprzedaży dostępne są uszczelniacze kauczukowe, bitumiczne, silikonowe. Warto wybrać taki rodzaj uszczelniacza, który można pomalować - wówczas zaklejone miejsca nie będą odróżniały się od reszty rynny.

Zobacz też

Konserwacja rynien przed zimą



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Naprawa dachu z dachówek ceramicznych