Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny balkonowe: przygotuj balkon na wiosnę

TEKST: Jolanta Zdanowska

Najwyższy czas zadbać o rośliny balkonowe. Jeśli zaczniemy już teraz, w sezonie na pewno będziemy mogli spędzać czas w otoczeniu pięknie kwitnących balkonowych roślin.

ROŚLINY BALKONOWE. Hiacynty, szafirki i bratki rozweselają szary wczesnowiosenny balkon.
ROŚLINY BALKONOWE. Hiacynty, szafirki i bratki rozweselają szary wczesnowiosenny balkon.
Fot. Katarzyna Bellingham
Mniej więcej do połowy maja zdarzają się przygruntowe przymrozki, które dla świeżo posadzonych pelargonii, petunii i innych balkonowych piękności są, niestety, zabójcze. Czekając na zimnych ogrodników i imieniny Zofii, poświęćmy trochę czasu na przygotowanie miniogrodu na balkonie.

Troska o wieloletnie

Wrażliwe na mrozy rośliny wieloletnie, które spędziły zimę w domu (oleandry, datury, sundaville, agawy itp.), na początku maja możemy już zacząć hartować. Najlepiej byłoby codziennie wystawiać je na kilka godzin na świeże powietrze. Jeśli donice są zbyt ciężkie, ustawmy je po prostu przy otwartym oknie, aby osłabione i wydelikacone przyzwyczaiły się do działania słońca i wyższej temperatury. Takie hartowanie powinno trwać co najmniej tydzień. W tym czasie rośliny można też trochę przyciąć.

Balkonowych iglaków, krzewów i roślin wieloletnich nie musimy przesadzać - pod warunkiem że mają wystarczająco dużą doniczkę i nie widać np. rozrośniętych korzeni. Wtedy wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w donicy i zacząć je nawozić odpowiednio dobranym nawozem. Inaczej postępujemy z roślinami jednorocznymi. Ziemia, jaka pozostała w skrzynkach z ubiegłego roku, jest za bardzo wyjałowiona i zbita. Tymczasem delikatne sadzonki do prawidłowego rozwoju potrzebują bardzo dużo składników odżywczych, a ich korzeniom trzeba zapewnić powietrze. Lepiej więc wsypać nową ziemię.

Pora na odżywianie

Sezonowe kwiaty balkonowe mają duże wymagania - zazwyczaj potrzebują podłoża lekkiego, przepuszczalnego i żyznego. Producenci ziemi do kwiatów najczęściej dodają do niej nawozy oraz torf, który zatrzymuje wilgoć. Jeżeli jest to tzw. nawóz na start, po pewnym czasie będziemy musieli rośliny dokarmiać. Jeśli wybraliśmy preparat o długotrwałym działaniu, jedna dawka wystarczy na cały sezon. Podłoża nowej generacji zawierają też hydrożele, które sprawiają, że dobrze podlana ziemia długo nie traci wilgoci.

W czym posadzić?

Najważniejsze, by pojemnik był dopasowany do wielkości rośliny i miał otwory w dnie, przez które będzie wypływał nadmiar wody. Ważny jest też materiał. Popularne i dość tanie skrzynki z tworzyw sztucznych są wystarczająco dobre dla kwiatów sezonowych. Gdy jednak myślimy o kompozycjach z roślin wieloletnich, lepsze będą pojemniki z solidniejszego materiału i o grubszych ściankach, które zimą nie przemarzną tak łatwo jak plastikowe. Wybierzmy więc donice kamionkowe, z terakoty albo z zaimpregnowanego drewna.

Gliniane doniczki przed posadzeniem roślin dobrze jest na całą noc namoczyć w wodzie.

Grunt to plan

Już teraz zaplanujmy, jakie rośliny chcemy uprawiać na balkonie. Nie musimy oczywiście sadzić we wszystkich pojemnikach tych samych gatunków - proponujemy dać upust fantazji i pokusić się o zestawienie różnych okazów, także o dekoracyjnych liściach, tak by stworzyć ciekawe, różnobarwne kompozycje. Modne jest ostatnio łączenie roślin sezonowych z ozdobnymi krzewinkami. Najlepiej wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, aby było łatwiej je pielęgnować. Takie kompozycje są ciekawsze niż skrzynki obsadzone np. pelargoniami w jednym kolorze.

Dla niecierpliwych

W kwietniu i do połowy maja - zanim obsadzimy balkony i tarasy roślinami letnimi, które wymagają wyższych temperatur - można wstawić do skrzynek doniczki z kwiatami wiosennymi (jeśli nie zasadziliśmy ich w skrzynkach jesienią).

Na wiosenne dekoracje balkonów najlepiej nadają się bratki, stokrotki, pierwiosnki, wrzośce, niezapominajki oraz rośliny cebulkowe, np. hiacynty, niskie tulipany botaniczne, narcyzy, szafirki, krokusy.

Jeśli pogoda się pogorszy i przyjdą przymrozki, wiosenne rośliny należy okryć lekką włókniną lub wnieść do pomieszczenia (ale nie mocno nagrzanego).

Kwiaty podlewamy regularnie, ale umiarkowanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny balkonowe: przygotuj balkon na wiosnę