Styl arabski: skarby Orientu

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Aneta Kosiba Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

W domach arabskich uwagę zwraca feeria barw, bogactwo motywów dekoracyjnych i kunszt wykonania mebli i drobiazgów. Ten przepych i odmienność kuszą nas nie od dziś.

19.03.2012 WARSZAWA SESJA STYLE STYL EGIPSKI NA ZDJECIU WNETRZE , SALON STYLIZACJA ANETA KOSIBA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Tygielek z mosiądzu, z ocynkowanym środkiem, w całym świecie arabskim służy do parzenia kawy.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Wzornictwo krajów arabskich - Egiptu, Syrii, Iraku i Maroka - charakteryzuje przywiązanie do tradycji i religii (od średniowiecza na rzemiosło, twórczość artystyczną, a także na styl życia ogromny wpływ wywierał islam), co we współczesnym świecie jest bardzo rzadkie. Tak jak przed wiekami, meble i inne przedmioty domowego użytku nadal robi się ręcznie i zdobi takimi samymi kunsztownymi wzorami, jakie widnieją na nawet tysiącletnich zabytkach. Drugą wyraźną cechą tego stylu jest zamiłowanie do przepychu. Przejawia się ono m.in. w nagromadzeniu wszelkich ozdób oraz w mocnej kolorystyce. Ten nieco bajkowy świat wkroczył również do współczesnych europejskich wnętrz. Projektanci nie namawiają jednak do wiernego odtwarzania arabskich klimatów; radzą wykorzystywać raczej pojedyncze elementy tego egzotycznego stylu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCechy typowe dla stylu arabskiego: <b>Przytulny klimat wnętrz.</b> Tworzą go tkaniny - na podłodze i meblach leżą poduchy, a także kilimy i dywany (wieszane również na ścianach) o wielobarwnych, zazwyczaj geometrycznych deseniach. W kulturze arabskiej są one dziedzictwem koczowniczego trybu życia i miarą zamożności. <b>Motyw arabeski.</b> Widnieje niemal na wszystkich przedmiotach, także na kafelkach, którymi wykłada się podłogi i ściany domów. Są to stylizowane wici roślinne połączone z motywami geometrycznymi i nierzadko kaligraficznymi. <b>Kunsztowne zdobienia.</b> Świadczą o artyzmie arabskich rzemieślników. Metalowe lampy i naczynia często zdobią misterne ażury, a drewniane meble - intarsje z innych materiałów, np. masy perłowej, kamieni półszlachetnych, mosiądzu. <b>Żywa kolorystyka.</b> Najczęściej czerwienie, oranże, błękit i zieleń w czystych, mocnych odcieniach.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Styl Afrykański

Styl Marokański

Styl Orientalny

Skomentuj:

Styl arabski: skarby Orientu