Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź Design Festival: Brave New World

red.

Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania Brave New World, czyli Nowego Wspaniałego Świata? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można podczas 8. edycji Łódź Design Festival. już za chwilę, w dniach 9-19 października.

Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu, specjalnie dla "Czterech Kątów":

O festiwalu

Jedną z najciekawszych dla mnie cech festiwalu jest to że co roku się zmienia, tak jak otaczający nas świat. Stałym elementem jest nasze dążenie do tego aby Festiwal nie był jedynie prezentacją nowości ze świata wzornictwa, ale by również opowiadał, przez pryzmat obiektów o współczesnym świecie, jego problemach szansach i wyzwaniach. Tak też jest w tym roku, o Nowym Wspaniałym świecie w którym wszyscy żyjemy opowiadamy wspólnie z zaproszonymi kuratorami, projektantami i partnerami festiwalu.

O polskim designie

Ostatnie lata są bardzo dobre dla polskiego designu. Moim zadaniem najważniejsza zmiana zaszła w nas samych, w Polakach. Konsumenci coraz chętniej wybierają przedmioty dobrze zaprojektowane, producenci dostrzegają potencjał tkwiący we współpracy z projektantami, a instytucje publiczne doceniają korzyści płynące ze wspierania polskiego wzornictwa. Polska jako kraj również za granicą zaczyna coraz częściej kojarzyć się z czym więcej niż tylko z dobrą jakością i przystępną ceną produktów. Polscy projektanci wyrobili sobie świetną renomę poza granicami naszego kraju projektując zarówno dla rodzimych jak i najlepszych światowych marek.

PROGRAM

W Programie Głównym festiwalu zostanie pokazanych kilka projektów interpretujących w bardzo różnorodny sposób hasło Brave New World. Część z nich od wielu miesięcy jest przygotowywana specjalnie na Łódź Design Festival. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę. Co więcej, będzie można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców. Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały - drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne.

Różnorodność wydarzeń na Łódź Design Festival sprawa, że dobrze bawić i kreatywnie uczyć będą się nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy - dzieci i dorośli. Każdy będzie miał okazję włączyć się w festiwal i samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu, naprawianiu, kreowaniu i ulepszaniu. Duża część programu poświęcona jest najmłodszym. Dla dzieci organizatorzy przygotowali Edukreację (cykl warsztatów i spacerów) oraz edukacyjną bawialnię w przestrzeni Paradyżowej Krainy zorganizowaną przez Mecenasa festiwalu - Ceramikę Paradyż. Rodzice bez obaw będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem opiekunów, którzy zapełnią im czas nauką w formie zabawy.

Must have!

Festiwalowej publiczności dobrze znany jest również must have - wystawa i plebiscyt, który stał się jednocześnie znakiem jakości. Skoncentrowany jest na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. Plebiscyt powstał, aby pokazywać dobry polski design i promować rodzimy biznes oraz projektantów. Powyżej - przegląd tegorocznych laureatów.

Wszystkie informacje na temat festiwalu - lodzdesign.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Łódź Design Festival: Brave New World