Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O tym nie możesz zapomnieć przed wyjazdem na wakacje za granicą. Sprawdź listę podróżnika

Jolanta Korucu

Jak przygotować się do podróży, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? Wystarczy odwiedzić kilka stron internetowych

Zanim wyjedziesz, sprawdź gdzie jedziesz

>> Ostrzeżenia dla podróżujących

Taką informację znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl. W zakładce "informacje konsularne" znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących, a w nich informacje o typie niebezpieczeństw oraz niebezpiecznych rejonach. Co ważne, jeśli ostrzeżenie nie jest odwołane to znaczy, że wciąż jest aktualnie. Nie ważne, że zostało zamieszczone np. pół roku wcześniej. Ostatnie ostrzeżenie dotyczy np. przypadków wystąpienia koronawirusa MERS-CoV w Korei Południowej.

>> Wymagane szczepienia

Listę wymaganych i zalecanych szczepień znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego Zagranicznych szczepienia.gis.gov.pl. Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony przez lekarza. Ich wybór zależy m.in. od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności i wieku osoby - czytamy na stronie GIS. Do najważniejszych należą m.in. szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, wściekliźnie, kleszczowemu zapaleniu mózgu.

>> Ważność paszportu. W wielu krajach paszport musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy od momentu przekroczenia przez nas granicy. Informację na ten temat również znajdziemy na stronie MSZ.

Uważaj wybierając biuro podróży

>> Kondycja biura

Przed podpisaniem umowy warto poszukać w internecie opinii na temat biura, z którym chcemy wyjechać. Źródłem informacji są także certyfikaty i zaświadczenia wydawane przez renomowane instytucji. Niezależnie od tego warto wejść na stronę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. Można tu sprawdzić m.in., czy biuro nie zawiesiło działalności lub nie ma zakazu prowadzenia sprzedaży wycieczek. Na ministerialnej stronie nie można jednak dowiedzieć się, w jakiej kondycji finansowej jest firma. Taką możliwość daje m.in. Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor.

>> Ofertę all inclusive

Oferta ofercie nie równa. Standardowa formuła obejmuje trzy posiłki dziennie, przekąski oraz napoje bezalkoholowe i regionalne alkohole, dostępne w bufecie restauracji i w barach np. przy basenie, na plaży czy w hotelowym lobby. Najczęściej w podstawowej wersji all inclusive nie są zawarte napoje alkoholowe importowane lub świeżo wyciskane soki. Do wyboru jest m.in. all inclusive light, soft, ultra, 24h.

>> Położenie hotelu

Lokalizacja hotelu wpływa na zadowolenie z wczasów. Warto sprawdzić w jakiej odległości od plaży leży hotel, ale też jak długo musimy iść do głównego deptaka.

Przed wyjazdem na lotnisko

>> Wielkość bagażu podręcznego

Co przewoźnik lotniczy to inne zasady. Różne są wymiary walizek, torebek, zasady przewozu wózków dziecięcych, a także waga bagażu. Niektórzy przewoźnicy pozwalają wnieść na pokład zaledwie jeden bagaż podręczny, co oznacza że poza nim nie można mieć ze sobą nawet małej damskiej torebki. Zdarza się, że dopuszczają wejście na pokład z dodatkową torbą na akcesoria dla dziecka albo kocem. Przed wylotem koniecznie sprawdźmy więc stronę internetową przewoźnika.

>> Listę rzeczy zakazanych w samolocie

Nie chodzi tu tylko o noże, płyny. W bagażu podręcznym zakazana jest również deskorolka, łyżwy, wędka, a nawet golarka. Pełną listę rzeczy zakazanych znajdziemy na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego .

    Więcej o:

Skomentuj:

O tym nie możesz zapomnieć przed wyjazdem na wakacje za granicą. Sprawdź listę podróżnika