Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja, czyli nadchodzi (o)chłodzenie

Monika Utnik-Strugała

Klimatyzacja w mieszkaniu kiedyś była luksusem, dziś jest przyjemnością na każdą kieszeń. Nowoczesne klimatyzatory sprawią, że w domu będzie panował miły chłód, a dodatkowo oczyszczą powietrze i usuną przykre zapachy.

Klimatyzacja
Klimatyzacja
Fot. Shutterstock/Gladskikh Tatiana

Klimatyzacja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy twierdzą, że klimatyzatory powodują reumatyzm i zwiększają ciśnienie powietrza, a to z kolei wywołuje migreny. Inni odpierają te zarzuty - jeśli będziemy je regularnie czyścić, nie zaszkodzą zdrowiu. Ale kiedy zaczyna doskwierać upał i nie pomaga już zamknięte okno, opuszczona roleta oraz włączony wentylator, wszyscy są jednomyślni - latem bez tych urządzeń nie da się żyć.

RODZAJE KLIMATYZATORÓW

PRZENOŚNE. Nie wymagają montażu, wystarczy je podłączyć do gniazdka elektrycznego. Ale uwaga: gdy pracują, musi być otwarte okno, bo właśnie przez nie wystawiamy rurę, która usuwa z pomieszczenia nagrzane powietrze (chłodzenie jest więc pozorne, bo cały czas wpada do pomieszczenia ciepło). Są tanie, ale pracują głośno i mają małą moc chłodzącą, zaledwie 1,5-2 kW (za standard przyjmuje się 3,5 kW).

 

SPLIT. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze. Najlepiej zdecydować się na nie jeszcze na etapie budowania domu - wtedy rury i tzw. czynnik chłodniczy ukryjemy głęboko w ścianie. W gotowym budynku (także w mieszkaniu) instalacje można poprowadzić w rogu pomieszczenia i zakryć płytą gipsowo-kartonową lub listwą maskującą. Do wyboru mamy modele: ścienne (wiesza się je około 30 cm od sufitu), kasetonowe (montowane w suficie podwieszanym), przypodłogowe (po zainstalowaniu w podłodze widać tylko ozdobną kratkę), multi split (ochłodzimy nimi kilka pomieszczeń jednocześnie, w każdym ustawiając inną temperaturę).

WIĘCEJ KORZYŚCI Z KLIMATYZACJI

W klimatyzatorach warto zamontować dodatkowe filtry: antybakteryjne, zapobiegające rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii i pleśni, oraz plazmowe, które usuwają wirusy i cząstki alergenów. Są również filtry niwelujące przykre zapachy, na przykład dymu papierosowego.Nowoczesne modele mają także różne udogodnienia. Same dobierają tryb pracy, by utrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę; po chwilowej przerwie w dopływie prądu uruchamiają się automatycznie, zachowując poprzednie ustawienia. Można je też tak zaprogramować, by włączały się i wyłączały o określonej godzinie, sterować nimi przez internet lub podłączyć do systemu inteligentnego zarządzania domem.

ILE T KOSZTUJE KLIMATYZACJA?

Jeśli wybierzemy urządzenie klasy A+++ (o wskaźniku efektywności energetycznej SEER 8,5 i mocy 3,5 kW), w sezonie, czyli od czerwca do września, za chłodzenie zapłacimy około 200 zł. Klimatyzator tańszy, klasy D (najniższej, o wskaźniku SEER 3,6 i mocy 2 kW), może zużyć dwa razy więcej energii, pieniądze zaoszczędzone podczas zakupu wydamy więc na rachunki za prąd.

CO WARTO WIEDZIEĆ O KLIMATYZACJI?

Różnica między temperaturą na zewnątrz i w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 6 stopni - przy większej bardzo łatwo się przeziębić.

Klimatyzatory trzeba regularnie czyścić (nawet co  dwa tygodnie), inaczej zanieczyszczenia zebrane wraz z powietrzem będą z powrotem wydmuchiwane do pokoju. Urządzenie umieść w takim miejscu, by ruch powietrza nie powodował przeciągów. Większość modeli ma opcję grzania - przydadzą się więc również zimą.

Skomentuj:

Klimatyzacja, czyli nadchodzi (o)chłodzenie