Grzejniki łazienkowe najlepsze do twojej łazienki

Monika Utnik-Strugała

Grzejnik do łazienki to nie tylko gwarancja ciepła. Nowoczesne modele grzejników mogą także służyć jako parawan, a nawet namiastka toaletki. Podpowiadamy, jaki będzie najlepszy do twojej łazienki.

Grzejnik LEROS, Purmo
fot. producent

Grzejniki kiedyś tylko grzały, dziś potrafią znacznie więcej. Współczesne grzejniki łazienkowe to wielofunkcyjne urządzenia, które ułatwią życie zwłaszcza w małych łazienkach. Grzejniki drabinkowe (zbudowane z rurek, coraz częściej również płaskich lub o prostokątnym przekroju) często pełnią funkcję suszarki na ręczniki; niektóre mogą też służyć jako praktyczne wieszaki. Jeśli do grzejnika dokupimy lusterko i półkę, zamieni się w podręczną toaletkę, natomiast wysoki model montowany do podłogi (na nóżkach) lub prostopadle do ściany stanie się ażurową przegrodą.

Grzejnik do łazienki: ciepło przez okrągły rok

Najpopularniejsze są tradycyjne grzejniki wodne, podłączane do instalacji centralnego ogrzewania. Większość z nich można dodatkowo wyposażyć w grzałkę elektryczną (jej moc powinna być niższa niż moc grzejnika), która pozwala dogrzewać łazienkę również poza sezonem grzewczym. Ale jest również inne rozwiązanie, dzięki któremu będzie nam ciepło w łazience przez cały rok: grzejniki elektryczne. Nie trzeba ich podłączać do instalacji c.o. - wystarczy do gniazdka. Ich bliskimi kuzynami są grzejniki konwektorowe, wolno stojące lub montowane na stałe - najmodniejsze modele przypominają elegancką ławkę. Urządzenia te działają na zasadzie obiegu powietrza: zasysane od dołu grzejnika rozgrzewa się w zetknięciu z grzałką elektryczną (niskotemperaturową, w której nie spala się kurz), po czym unosi i rozchodzi we wszystkich kierunkach - ciepło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Jeśli mamy taką możliwość, ustawmy grzejnik konwektorowy pod oknem, gdzie wykorzystamy naturalny ruch powietrza.

Grzejniki: zwróć uwagę na:

...z czego jest zrobiony grzejnik. Aluminium i miedź są dobrymi przewodnikami ciepła, dlatego wykonane z nich modele szybciej się nagrzewają niż stalowe. Ważny jest także sposób wykończenia, czyli powłoka - urządzenia chromowane oddają mniej więcej o 30 proc. mniej ciepła niż lakierowane białe (jeśli jednak zdecydujemy się na taki grzejnik, wybierzmy model o większych wymiarach, niż początkowo planowaliśmy). Niezależnie od rodzaju powłoki warto również zainwestować w urządzenie o nieco większej mocy, część ciepła pochłoną bowiem suszone ręczniki.

...czy lakierowana powierzchnia grzejnika jest gładka i bez zarysowań. Ciepło i wilgoć sprzyjają rdzewieniu, warstwa dobrej jakości lakieru powinna więc być stosunkowo gruba i nieuszkodzona.

...w jaki sposób są łączone profile grzejnika. Najlepiej wybierać modele spawane laserowo, wtedy spoina powstająca w wyniku stapiania elementów ma minimalną szerokość.

Skomentuj:

Grzejniki łazienkowe najlepsze do twojej łazienki