Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

AGD: Jaką pralkę wybrać?

Monika Utnik-Strugała

Pralki oszczędzają nasz czas i pieniądze. Dbają o ubrania i środowisko. Nowoczesne pralki upiorą, gdy będziemy spać, a nawet odpoczywać na drugim krańcu świata.

Zanim kupisz pralkę, zastanów się, jak dużo i często pierzesz oraz gdzie ją postawisz. Od tego zależy, które urządzenie będzie dla ciebie najlepsze.

Pralka dla dużej rodziny

W kilkuosobowej sprawdzi się model o pojemności do 7 kg (singlom z powodzeniem wystarczy 3-5 kg). Największe, 10-kilogramowe, są przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dobrym pomysłem jest pierwsza na świecie pralka z dwoma bębnami (marki Haier), w których można jednocześnie prać ubrania w różnych temperaturach.

Pralki do małych wnętrz

Ten problem pomoże rozwiązać pralka płytka (typu slim, gł. od 33 do 45 cm) albo wąska (ładowana od góry, szer. 40 cm). Pamiętaj tylko, że wraz z gabarytami zmniejsza się ich pojemność: pierwsza zmieści do 4,5 kg prania, druga do 6 kg. Jeśli pralka będzie stała w kuchni otwartej na salon, warto zainwestować w cichy model - np. o głośności zaledwie 54 decybeli w fazie wirowania (standard to 74 dB). Są też modele (np. firmy Bosch) wyposażone w nowoczesny silnik redukujący wibracje; mogą też mieć tzw. program nocny, dzięki któremu pracujące urządzenie nie będzie zakłócało nam snu.

Pralki przyjazne środowisku

Szukaj oszczędnej pralki. Zużycie wody podczas jednego cyklu wynosi 9-11 litrów. Producenci częściej jednak podają roczne zużycie przez 4-osobową rodzinę - w najbardziej ekonomicznych pralkach to około 9 tys. litrów. Zainwestuj w urządzenie, które pozwoli oszczędzać także energię. Przed zakupem sprawdź klasę energetyczną, oznaczaną symbolami od A+++ (klasa najwyższa) do D (najniższa). Warto jednak wiedzieć, że najnowsze modele (np. firmy Electrolux) zużywają nawet o 50 proc. mniej energii niż ich konkurentki w klasie A+++.

Zwróć też uwagę na funkcje:
ActiveOxygen (Bosch) - ubranie odświeża tzw. aktywny tlen, który radzi sobie z brudem lepiej niż detergenty; chronisz więc delikatne tkaniny, oszczędzasz pieniądze i nie zanieczyszczasz środowiska.
Pranie w niskich temperaturach (Hotpoint) - jest tak samo skuteczne co w gorącej wodzie, a przy tym nie niszczy ubrań, zwłaszcza elastycznych, jak np. lycra.
Funkcja aktywnej piany, czyli Eco Bubble (Samsung) -wytwarzane przez generator bąbelki szybko i głęboko wnikają we włókna tkaniny nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu zużywasz mniej ciepłej wody, a przez to także energii.
Optiball (Beko) - umożliwia całkowite wykorzystanie detergentu (zwykle około 25 proc. proszku jest wypłukiwane z wodą odprowadzaną z bębna) - ubrania są czyste, a do środowiska przedostaje się mniej chemii;
system pomiarowy iDOS (Siemens) - dopasowuje ilość proszku do wagi i rodzaju pranych ubrań.

Pralka funkcjonalna

Wybierz pralkę z funkcją połowy wsadu (nie będziesz czekać, aż zbierze się góra prania) lub ze skróconym programem przeznaczonym do odświeżania lekko zabrudzonej garderoby. Zapominalskim przyda się nowa pralka Samsunga z dodatkowymi drzwiczkami, przez które można dorzucić pranie do już pracującego urządzenia. Droższe modele mają specjalne systemy, dzięki którym w razie usterki (np. pęknięcia węża)woda nie wyleje się na podłogę.

Pralka w domu - co warto wiedzieć

ZADBAJ O ODSTĘP. Podczas wirowania pralka drga. Zostaw więc nieco miejsca przy ścianie, żeby się o nią nie obijała.
WYCISZ URZĄDZENIE. Można to zrobić specjalną matą izolacyjną - wystarczy obłożyć nią boki i tył pralki.
ZAPNIJ SUWAKI. Podczas prania i wirowania rozpięte metalowe zamki mogą uszkodzić pozostałe ubrania.
CZYŚĆ PRALKĘ. Od czasu do czasu wlej do pojemnika na proszek szklankę wody z octem (w proporcji 1:1), by usunąć resztki proszku i zapobiec powstawaniu nieświeżego zapachu.

SAMO SIĘ..

...wysuszy. Wielu producentów ma w ofercie suszarki i pralko- -suszarki (LG, Samsung, AEG). Siemens proponuje modele z praktycznymi koszami na wełniane swetry i buty, które podczas prania i suszenia nie wyciągną się ani nie zdeformują.
...wyprasuje. Żelazka z parą wodną to już niemal standard, teraz producenci AGD poszli o krok dalej. Panasonic zaprezentował niedawno pralkę z generatorem pary, w której ubrania się nie gniotą, nie trzeba ich więc prasować.
...zaprogramuje. Coraz więcej urządzeń AGD jest połączonych z internetem. I tak za jego pośrednictwem najnowsza pralka Whirlpoola przekazuje suszarce informacje o rodzaju i wadze pranych ubrań oraz o stopniu ich wilgotności, a ta dopasowuje do nich program suszenia. Urządzeniami można sterować za pomocą tabletu z dowolnego miejsca na ziemi.

Skomentuj:

AGD: Jaką pralkę wybrać?