Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym?

Alicja Gawryś

Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Niektóre rośliny dobrze znoszą takie warunki, inne wyraźnie słabną - i tym trzeba pomóc.

Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.
Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.
FABRIKASIMF

Schnące i żółknące liście, utrata pąków oraz zwiększona podatność na zaatakowanie przez przędziorki - tak z pewnością  zareagowały nasze kwiaty, gdy zaczęły grzać kaloryfery. To normalne. Wilgotność w mieszkaniach nagle spadła, a na dodatek jest coraz mniej światła dziennego. Dla wielu roślin doniczkowych taka zmiana to szok.

Odporne sukulenty

Gorącą i suchą atmosferę mogą znieść tylko gatunki wyposażone przez naturę w mechanizmy zabezpieczające, czyli właśnie sukulenty. Zgrubiała skórka na liściach oraz zmniejszona ilość aparatów szparkowych pozwala im ograniczyć straty wody, a jej magazynowanie umożliwiają odpowiednio zbudowane tkanki liściowe. Często dodatkowy zapas wody znajduje się w zgrubiałych korzeniach. I tak specjalnej troski nie wymagają różne gatunki gruboszy, kalanchoe, agawy, gasterie i nolina. Mogą przezimować w temperaturze pokojowej, bardzo oszczędnie podlewane.Do grupy sukulentów należą także kaktusy, jednak wbrew pozorom właśnie one źle znoszą sezon grzewczy. Większość gatunków toleruje wprawdzie suche powietrze, ale zimowy okres spoczynku powinny spędzać w niskiej temperaturze, nawet poniżej 10 st. C. W temperaturze pokojowej dobrze będą się czuły jedynie kaktusy epifityczne, do których należy epifyllum o zwisających pędach.

Niepozorni twardziele

Niektóre gatunki, chociaż wydają się delikatne, bez problemu wytrzymują na parapecie nad grzejnikiem. Należy do nich fiołek afrykański, którego liście chroni przed wysychaniem kutner, czyli gęste włoski.Odporne są również rośliny z rodziny bromeliowatych: ananas, echmea i bilbergia. Ich sztywne liście mają grubą skórkę pokrytą woskiem i ochronnym meszkiem.Zimowe grzanie bez trudu przetrwa też aspidistra, nazywana żelaznym liściem. Mówi się o niej, że przetrzyma wszystko - z wyjątkiem nadmiernego podlewania. Jej tajemnica tkwi w gromadzących wodę bulwach korzeniowych oraz wytrzymałych na przesuszenie liściach. Podobne bulwy ma zielistka, jednak ona czasem odczuwa złe skutki grzania kaloryferów, co widać po zasychających końcach liści.

Rośliny doniczkowe: Nasze rady

Co zrobić, jeśli mamy w domu rośliny, którym szkodzi suche  powietrze? Trzeba w miarę możliwości łagodzić niekorzystne skutki działania kaloryfera: zraszać rośliny wodą o temperaturze pokojowej, omijając kwiatowe płatki; nie spryskujmy też roślin, które zdecydowanie tego nie lubią;

* zwiększać wilgotność powietrza za pomocą nawilżaczy (wieszanych na kaloryferze albo elektrycznych);

* ustawić rośliny w płaskim naczyniu z warstwą kamyków i niewielką ilością wody, która paruje na dużej powierzchni;

* podłożyć pod doniczki korkowe lub tekturowe podkładki, jeśli parapet jest mocno nagrzany;

* przycinać przyschnięte liście, nie naruszając zdrowej tkanki;

* usuwać kurz - duże liście przecieramy specjalną ściereczką, gatunki o drobnych liściach możemy wstawić pod prysznic, zabezpieczając ziemię w doniczce folią; kurz z roślin o owłosionych liściach zdmuchujemy delikatnie suszarką.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym?