Dom w Krakowie po pradziadku

Tekst: Małgorzata Staszczak-Ciałowicz, stylizacja: Kasia Mitkiewicz, projekt wnętrza: Ania Niedopytalska i Agnieszka Klimek/Biała Ściana

Ten dom został wzniesiony ponad sto lat temu. Po latach świetności, zaczął popadać w ruinę. Teraz nadano mu drugie życie. Dom przypomina modernistyczną willę.

aranżacja wnętrz
fot. Micha Skorupski

Pradziadek Albin, znany krakowski profesor, wybudował ten dom niemal sto lat temu. Otoczona dużym ogrodem willa, początkowo traktowana jako letniskowa, z czasem stała się całoroczną siedzibą rodu. Obok ówczesnej kuchni znajdował się szyb z windą, którą wożono posiłki na piętro, do pokoju profesorskich córek. I właśnie dzięki jednej z nich, babci Kuby, ocalały pożółkłe dokumenty i pięknie wykreślony projekt przedwojennego domu. Bardzo się przydały, gdy w 2007 roku Kuba wraz z żoną Magdą stali się właścicielami siedliska. A właściwie... jego ruiny.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Generalny remont domu

Prace rekonstrukcyjne trwały aż siedem lat. Młodym gospodarzom marzyło się zachowanie ducha starego domostwa - ale nie dosłownie. Magda lubi łączyć stare z nowym, chciała więc zestawić antyki, rodzinne zdjęcia i kolekcję wiekowych aparatów fotograficznych ze współczesnymi meblami i awangardowymi dodatkami. Poza tym willa, choć tak przestronna, wydawała się ciasna i nieustawna.

Plan domuwizualizacja: Delfina Grzelak

Z pomocą w jej urządzeniu przyszła przyjaciółka Ania Niedopytalska, która razem z Agnieszką Klimek prowadzi pracownię Biała Ściana.To dzięki nim dom nabrał modernistycznego charakteru i rozmachu - widać go choćby w oranżerii. Ta przedwojenna stanowiła oddzielne pomieszczenie, którego ściany składały się z wielu małych okien. Dzisiaj jest otwarta na salon, a dzięki szklanym drzwiom zagląda do niej ogród. We wnętrzach, teraz pełnych światła, pojawiła się odrobina koloru i sporo nietypowych dekoracji, które pewnie nie śniły się pradziadkowi Albinowi - na przykład 400 miniaturek alkoholi z całego świata.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Dom w Krakowie po pradziadku