Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zimą zielone

Tekst i wybór roślin: Monika Łuczko Stylizacja: Aneta Kosiba Zdjęcia: Marcin Kiełbiewski, Waldemar Kompała

Doniczkowe iglaki pięknie pachną, są trwałe, nie sypią igłami zaraz po świętach. Właściwie pielęgnowane mogą przez kilka lat występować w roli niebanalnej choinki.

Gościmy je w naszych mieszkaniach przez kilka świątecznych dni, a przez cały rok trzymamy w donicach na balkonach lub tarasach. Stożkowe, kuliste czy płożące nie zajmują dużo miejsca, a są wyjątkowo dekoracyjne.

Wybieramy roślinę

Nie należy kupować iglaków mających mniej niż dwa lata. Są słabsze i mniej odporne od dorosłych okazów, mogą więc sprawiać kłopoty w uprawie. Choinka powinna mieć dobrze ukształtowaną bryłę korzeniową. Sprawdzamy to w sklepie, wyjmując roślinę z pojemnika. Zdarza się bowiem, że została wykopana z gruntu tuż przed świętami, a potem przycięto jej korzenie, by zmieściła się w donicy. Taka roślina zazwyczaj ginie.

Gwiazdka w domu

W warunkach naturalnych iglaki zimują na świeżym powietrzu. Przeniesione do ciepłego mieszkania już po 5-6 dniach budzą się z zimowego snu - znów zaczynają rosnąć, nabrzmiewają im pąki. Jest jednak za ciemno oraz za sucho, więc szybko zasychają. Dlatego najwyżej tydzień po świętach trzeba je wynieść z powrotem na zewnątrz. Jeżeli drzewko zbyt długo stało w mieszkaniu, spróbujmy je zahartować, pozostawiając na 2-3 tygodnie w widnym i zimnym (4-6°C) pomieszczeniu. Potem donicę owijamy papierem, wstawiamy do większego pojemnika i umieszczamy na balkonie lub tarasie, w osłoniętym od wiatru miejscu. Jeśli jednak z pąków zaczęły już wyrastać nowe igły, drzewko przechowujemy do wiosny w jasnym i chłodnym (6-12°C) pomieszczeniu. Codziennie zraszamy je i podlewamy. Na zewnątrz wystawiamy w drugiej połowie maja.

Między świętami

Przez pierwsze 2-3 lata choinkę co roku przesadzamy do większej donicy. Potem wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi. Iglaki nie lubią moczyć korzeni, na dnie doniczki najlepiej więc ułożyć warstwę żwirku. Roślinę podlewamy, gdy ziemia zaczyna przesychać, a przed nadejściem mrozów okrywamy.

Cyprysiki, jałowce, tuje...

Chamaecyparis pisifera 'Filifera Nana' - Cyprysik groszkowy - niski, karłowy krzew o półkolistym kształcie.

Picea glauca 'Laurin' - Świerk biały - jeden z najwolniej rosnących iglaków.

Juniperus chinensis 'Plumosa Aureovariegata' - Jałowiec chiński - krzew karłowy o krzaczastej formie.

Thuja occidentalis 'Cloth of Gold' - Karłowa, krzaczasta odmiana żywotnika zachodniego.

Juniperus squamata 'Holger' - Jałowiec łuskowy - niska, krzaczasta odmiana o dość powolnym wzroście.

Juniperus horizontalis 'Blue Chip' - Jałowiec płożący - jego pędy "pełzają" po ziemi, końce są lekko uniesione.

Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis' - Cyprysik japoński - karłowy, wolno rosnący.

Taxus media 'Mecenas' - Cis pośredni - dość szybko rosnący krzew o wysmukłym pokroju.

Thuja occidentalis 'Holmstrup' - wolno rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o formie drzewka. Nawet skromnie przystrojona wygląda atrakcyjnie.

Juniperus communis 'Oblonga Pendula' - Jałowiec pospolity - wolno rosnący, ze zwisającymi gałązkami.

ŹRÓDŁO:


    Więcej o:

Skomentuj:

Zimą zielone