Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zieleń w doniczkach

redakcja

Apteczka z natury

Cenimy je głównie za to, że zdobią nasze mieszkania . Często nawet nie przypuszczamy, że rośliny ozdobne mogą mieć moc leczniczą. Odkryjmy więc kilka ich tajemnic...

Tekst: Anna Skórkowska Zdjęcia: Krzysztof Duklas, Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia, Flora Dania, Plantpol Zaborze

Walory lecznicze dziko rosnących ziół są nam dobrze znane, przynajmniej ze słyszenia. Tymczasem regeneracji zdrowia i sił mogą również służyć niektóre rośliny doniczkowe. Nie dość, że już przez samą obecność poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu, zwiększając wilgotność powietrza i pochłaniając dwutlenek węgla, to jeszcze, dzięki wydzielanym fitoncydom, działają bakterio- i wirusobójczo.

Jeśli chcemy korzystać z właściwości tych roślin w inny sposób - używać do przygotowywania naparów, okładów czy inhalacji - pamiętajmy o zapewnieniu im jak najlepszych warunków. Tylko ze zdrowych okazów otrzymamy bowiem dające zdrowie leki...

Zadbajmy więc o słoneczne stanowisko oraz żyzne, ale przepuszczalne podłoże. Najlepsza jest ziemia pochodząca z ogrodu (gotowe podłoże ze sklepu zawiera bowiem nawóz chemiczny). Rośliny zasilamy bionawozem lub kompostem. W ten sposób unikniemy niekorzystnej koncentracji związków chemicznych w niewielkim pojemniku, w którym będą rosły. Podlewamy je umiarkowanie, ale systematycznie.

Mirt pospolity.

Napar z liści tej rośliny działa antyseptycznie i ściągająco. Bywa stosowany w leczeniu łuszczycy, a także przy stłuczeniach.

Aloes drzewiasty. Sok i miąższ liści działają aseptycznie i gojąco. Pod posta-cią różnych prepa- ratów służą do leczenia oparzeń, dolegliwości górnych dróg oddechowych, chorób układu pokarmowego.

Mięta, tymianek i rozmaryn. Te aromatyczne rośliny przyprawowe warto uprawiać w kuchni w doniczce przez cały rok, ponieważ świeże listki dodane do potraw fantastycznie poprawiają ich smak. A przy tym działa-ją aseptycznie i usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego.

Wawrzyn szlachetny, czyli laur. Pozytywnie wpływa na pracę układu pokar-mowego, ma dzia-łanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także przeciwbólowe. Jest również popularną przyprawą do potraw.



    Więcej o:

Skomentuj:

Zieleń w doniczkach