Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: wanna w opakowaniu

Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Aśka Ciesielska, Dorota Karpińska, Aneta Kosiba, Agnieszka Osak-Rejmer, Joanna Woyda, Szymon Zgorzelski Zdjęcia: Łukasz Kozyra, Rafał Lipski, Jakub Pajewski, Sylwester Rejmer, Łukasz Zandecki, producenci

Obudowa wanny nie tylko ukrywa instalację, ale i sprawia, że sporych rozmiarów urządzenie wygląda estetycznie i wpisuje się w stylistykę całej łazienki. Na ogół projekt osłony jest pomysłem gospodarzy lub architekta. Można też kupić wannę od razu z obudową.

Obudowy z drewna

Drewno w łazience musi być odporne na działanie wilgoci. Tę cechę mają gatunki egzotyczne, pochodzące z lasów tropikalnych, czyli m.in. tek, iroko, merbau, doussie. Zawarte w nich substancje tłuszczowe zapobiegają wnikaniu wody, dzięki czemu drewno nie wypacza się ani nie pęka. Gatunki krajowe wymagają zabezpieczenia. Nie poleca się do tego lakieru, bo woda może przedostawać się przez powstające w nim niewielkie pęknięcia. Za najlepszy sposób uważa się zaolejowanie całej obudowy - wtedy wszystkie szczeliny w drewnie zostaną wypełnione i wilgoć nie będzie wnikać.

Obudowy z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne mają niemal same zalety: są trwałe, odporne na działanie wilgoci i używanych w łazience detergentów oraz stosunkowo tanie - kosztują od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Proste obudowy można wykładać nawet bardzo dużymi kaflami albo długimi listwami, zaokrąglone powierzchnie wymagają mozaiki, której drobne elementy łatwo dopasowują się do obłych kształtów.

Obudowy z kamienia i gresu

Kamień naturalny jest trwały i piękny, ale niestety drogi i wymaga też fachowego położenia. Wysoka cena wynika nie tylko z wartości samego materiału, ale też kosztów jego obróbki (cięcie dużych płyt na mniejsze, polerowanie). Wszystkie kamienie należy zaimpregnować, bo są wrażliwe na działanie detergentów. Niektóre, np. trawertyn i piaskowiec, chłoną na dodatek wodę.

Tańszy i łatwiejszy do ułożenia jest gres, znakomicie imitujący naturalne marmury i granity. Producenci oferują płytki różnej wielkości - od mozaiki do kafli 100 x 100 cm.

Wanny z gotową obudową

Gotowe obudowy są oferowane do konkretnych modeli wanien; w sklepach znajdziemy też osłony uniwersalne, pasujące do standardowych urządzeń. Na ogół robi się je z tych samych materiałów co wanny (najczęściej z akrylu), ale bywają też np. z wodoodpornej płyty MDF albo szkła. Łatwo je zamontować i zdjąć (w razie awarii jest więc łatwy dostęp do instalacji). Producenci oferują także odpowiednio wyprofilowane wanny, które nie potrzebują dodatkowej obudowy.
    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka: wanna w opakowaniu