Realizacje domów: dom pasywny według projektu gotowego

Pracownia architektoniczna Z500
17.05.2015 09:51
Dom pasywny nie musi powstawać na podstawie projektu indywidualnego. Ten zbudowano na bazie projektu gotowego Z115 z pracowni architektonicznej Z500. Jest też domem prefabrykowanym, jego budowa i wykończenie zajęły zaledwie trzy miesiące. Właściciele domu oprowadzają po wnętrzach i opowiadają, jak mieszka się w domu, w którym nie zamontowano ogrzewania.
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • adocne

  Oceniono 143 razy 55

  Polakom się nie spodoba, po pierwsze NIE jest żółty (albo inny wściekły pastel). Po drugie, nie ma żadnych kolumienek , ganeczków, dachu połamanego 1000 razy. Nie dla Polaka!

 • thea19

  Oceniono 65 razy 43

  ja bym chciala zobaczyc takie prezentacje po kilku latach uzytkowania z paroma zimami po -20stopni

 • xx_epc_xx

  Oceniono 40 razy 36

  Witam!
  Mieszkam w domu według projektu Z115 w wersji pasywnej od zeszłego roku - zapraszam do Poznania. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że film nie kłamie. Moja budowa zaczęła się na początku lipca a w listopadzie wprowadzałem się do gotowego, w pełni wykończonego domu i nie był to czas wyśrubowany. Dłużej trwały procedury biurokratyczne w urzędach. Na sąsiednich działkach budowy w tym czasie ledwo drgnęły.
  W domu nie ma ogrzewania w tradycyjnym rozumieniu (kominek, piec gazowy, itp.). Źródłem ciepła są:
  a. okna - 6 okiem zwróconych na południe w słoneczny dzień wystarcza za ogrzewanie nawet przy -20 stopniach na zewnątrz.
  b. rekuperator z odzyskiem ciepła o sprawności 94%
  c. gruntowa pompa ciepła - połączona z ogrzewaniem podłogowym.
  Pompa ciepła działała w okresie grudzień - luty, w pozostałym czasie wystarczyły okna i rekuperator. W okresie grzewczym, według statystyki z pompy ciepła, załączała się ona średnio na 1,5 godziny dziennie, a w praktyce było to tak, że chodziła co dwa dni po około 3 godziny i to wystarczało. Pompa ciepła, którą zainstalowałem ma opcję pasywnego chłodzenia więc w czasie upałów w połączeniu z rekuperatorem działa jak klimatyzacja. W czasie ostatnich upałów (31 st. w cieniu, 41 w słońcu) w domu miałem 23 - 24 st.
  Oczywiście dom jest bez fajerwerków architektonicznych - dla tych co cenią prostotę i funkcjonalność.

 • Tomasz Jedynak

  Oceniono 29 razy 29

  nie ma najważniejszej informacji - jaki był koszt wybudowania takiego domu rzem z pompą ciepła, rekuperatorem i resztą potrzebnych do pasywności sprzętów, oczywiście bez wyposażenia oraz jaki jest koszt projektu chyba, że to tajemnica w firmie, która sprzedaje projekty gotowe

 • Michał Wójcik

  Oceniono 33 razy 29

  Nie ma ogrzewania. Rekuperator to swoisty wymiennik ciepła, a nie nadmuch gorącego powietrza. Choć mnie interesują koszty zużycia prądu na przestrzeni całego roku.

 • kmtk17

  Oceniono 30 razy 14

  To jak to jest: zamontowano ogrzewanie czy nie? Jest ten nadmuch gorącego powietrza czy nie? No i oczywiście zabrakło informacji o tekście sponsorowanym....
  Standard Gazety...

 • emeryt21

  Oceniono 12 razy 8

  Ile ma metrow kw. i ile to kosztowalo ? Czy ma garaz ? itd. itd. Brak pelnej informacji czyli reklama jest dzwignia handlu.......

 • qrc-ze

  Oceniono 7 razy 7

  Brakuje najważniejszej informacji - jaki był koszt?

 • krzysztofjaroszek

  Oceniono 6 razy 6

  Czy ktoś może udzielić informacji, jakie jest średnie zużycie prądu z tego właśnie powodu, że jest pasywny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX