Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Popękany tynk wewnętrzny

Jan Wrześniak

Budowę domu zakończyliśmy jesienią. Po kilku miesiącach od wprowadzenia, na jednej ze ścian działowych na parterze zaczął pękać tynk. Czy to jest groźne? Antoni L.

popękany tynk
Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego uszkodzenia tynku jest ugięcie stropu, pod którym wymurowano na styk ścianę działową
Fot. Lafarge
Rysy i pęknięcia widoczne jedynie na tynku nie powinny być powodem do niepokoju dla mieszkańców. Jeśli jednak pojawiają się również na ścianie, mogą być sygnałem, że problem jest poważniejszy. Tylko fachowiec może jednoznacznie stwierdzić, na ile groźne są przyczyny zarysowania się ściany.

Powód pękania tynku

Pęknięcia widoczne na zdjęciu wskazują na to, że najbardziej prawdopodobną przyczyną uszkodzenia tynku jest ugięcie stropu, pod którym wymurowano ścianę działową. Naturalne jest, że pod wpływem obciążenia - między innymi wykończeniem podłogi, meblami i mieszkańcami - strop się ugina. Wielkość tego ugięcia czasem może wynosić nawet kilka centymetrów. To powoduje, że uginający się strop "napiera" na ścianę działową na parterze i powoduje najpierw pojawienie się na tynku rys, a później jego pękanie.

Aby zapobiec takim uszkodzeniom, podczas murowania ścian działowych nie łączy się ich na styk ze stropem. Pomiędzy ich górną krawędzią a stropem pozostawia się mniej więcej 2-centymetrową szczelinę, którą wypełnia się później pianką poliuretanową.

Sposób naprawy

Pęknięcie ściany czy choćby jej niewielkie zarysowanie jest zawsze przyczyną niepokoju mieszkańców. Dlatego zanim uszkodzenie zostanie naprawione, powinien je obejrzeć konstruktor. Oceni on, czy strop ma wystarczającą wytrzymałość lub nie został przeciążony (na przykład nieprzewidzianą w projekcie ciężką ścianą działową, ustawieniem na środku pokoju fortepianu lub też wykonaniem kominka, który razem z obudową może ważyć nawet 500 kg).

Jeśli ekspert potwierdzi, że przyczyną pęknięcia było wymurowanie ściany na styk ze stropem, należy wzdłuż muru odkuć tynk i usunąć warstwę znajdującej się tam zaprawy. Trzeba się też pozbyć odspojonych części tynku. Gdy po odsłonięciu ściany okaże się, że jest ona też uszkodzona, najlepiej wcisnąć w pęknięcia zaprawę klejącą. Przed jej nałożeniem szczelinę należy dokładnie zwilżyć spryskiwaczem. To poprawi przyczepność zaprawy klejącej i zapobiegnie zbyt szybkiemu odbieraniu wody przez ścianę. Przestrzeń pomiędzy ścianą a stropem należy wypełnić pianką poliuretanową.

By naprawiane miejsca nie różniły się od reszty, pokrywa się je takim samym tynkiem, jaki był ułożony wcześniej. Po jego wyschnięciu całą powierzchnię sufitu i ściany (ze wszystkich stron) trzeba oczywiście pomalować.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Popękany tynk wewnętrzny