Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pojedynek architektów: dom z ciekawym wnętrzem [część 1]

architekt Janusz Kaczorek

Eksperci Ładnego Domu wybierają projekt dom na zamówienie dla pewnej pary. Dla inwestorów najważniejsze są ciekawe wnętrza. Powierzchnia nie musi być duża, stylistyka - dowolna.

dach, blacha cynkowo-tytanowa, pokrycie dachu
Dom wyróżnia się przede wszystkim dużymi płaszczyznami blachy cynkowo-tytanowej, którą pokryte są dach i ściany poddasza
Wiz. Domy z wizją
Nasi eksperci wybierają projekt dla Marty i Łukasza z Warszawy, którzy napisali: Nasz przyszły dom nie musi być bardzo duży, ale za to z ciekawym wnętrzem, które będzie wyróżniać go spośród innych. podobają nam się budynki ze spadzistymi dachami, ale nie upieramy się szczególnie przy jakimś konkretnym stylu. chętnie posłuchamy porad architektów; jesteśmy otwarci na ich propozycje i ciekawi współczesnych rozwiązań.

Przedstawiamy propozycję Janusza Kaczorka, eksperta Ładnego Domu, architekta, właściciela pracowni projektowej - projekt "Nowoczesny-01".

Zobacz też propozycję Iwony Mere

Metryczka budynku

Powierzchnia użytkowa: 259,70 m2

Powierzchnia zabudowy: 251 m2

Kubatura: 998,0 m3

Minimalne wymiary działki: 25 m x 26 m

Autorzy: Pracownia projektowa "Domy z wizją"

Kontakt: www.domyzwizja.pl, Obrzeżna 1/41, 02-691 Warszawa; tel. 606 291 927; e-mail: domy@domyzwizja.pl

Działka: powierzchnia idealna

Dom zajmie powierzchnię zbliżoną kształtem do kwadratu o bokach 16,0 x 17,5 m. Autorzy deklarują, że do postawienia budynku potrzebna jest działka o powierzchni w granicach 650 m2 i wymiarach 25 x 26 m. I na dobrą sprawę niewiele więcej trzeba, żeby mieszkało się na takiej działce wygodnie, bez wrażenia ciasnoty wokół domu. Jest on bowiem tak zaplanowany, że jedynie elewacja ogrodowa ma znaczenie dla wnętrza domu. Tam umieszczono największe okna, które doświetlają wnętrze i skupiają widok ze środka domu na ogród. W tym miejscu, bezpośrednio z ogrodem sąsiadują pokój dzienny i sypialnia rodziców. Duże przesuwne okna balkonowe umożliwiają wyjście z każdego z tych pomieszczeń bezpośrednio na rozległy taras przy domu. W tym miejscu przydałoby się trochę prywatności. I z tego powodu wydłużyłbym działkę i odsunąłbym się z domem o kilka metrów od płotu sąsiada.

Pozostałe elewacje są mniej ważne pod tym względem i tam można zachować minimalne odległości od sąsiada (4 metry) i ulicy (około 5 metrów). Na bocznych elewacjach okna zaprojektowano tylko po to, żeby oświetlić wnętrze. Nawet duże okno przy jadalni, mimo swoich słusznych rozmiarów, służy głównie temu celowi. Gdyby pokusić się o pewną rozrzutność, to można by zwiększyć wymiary działki do 26 m szerokości i 32 m długości. Dodałbym 2 metry na podjeździe, żeby zmieścić samochód po zamknięciu bramy i 5 metrów z tyłu, powiększając ogród. W sumie powierzchnia wzrosłaby do około 830 metrów. Czyli o dodatkowe 180 metrów - w imię większego komfortu.

Wygląd budynku według projektu "Nowoczesny 01"

Dom wyróżnia się przede wszystkim dużymi płaszczyznami blachy cynkowo-tytanowej, którą pokryte są dach i ściany poddasza. Dach został pozbawiony typowych detali w postaci okapu, nawisów i wiatrownic na szczytach domu czy elementów ciesiołki. Dominują za to płaskie, duże płaszczyzny blachy z pasiastym wątkiem rąbków na łączeniach arkuszy. W dachu i ścianach szczytowych wycięto zaledwie kilka otworów na okna. Dominują okna połaciowe. Jasne, ciepłe drewno ram okiennych ładnie kontrastuje z chłodną szarością blachy. Szara bryła poddasza stoi na jasnym cokole parteru. Zwraca tu uwagę biały tynk, na którym też pojawiają się szare akcenty, np. brama garażowa i drzwi wejściowe na elewacji frontowej. Natomiast na elewacji ogrodowej biały tynk ustępuje dużym połaciom szkła, które dodają ścianom lekkości. Duże okna otwierają wnętrze domu i wręcz zapraszają do środka. Ta część domu wygląda szczególnie atrakcyjnie o zmroku, kiedy zapalają się światła w jego wnętrzu. Powoduje to jednak potrzebę ochrony prywatności przed oczami ciekawskich. Najlepszy sposób to odsunięcie się przynajmniej na 10 metrów od ogrodzenia (tak, jak sugeruje wizualizacja) i stworzenie parawanu z zieleni.

Charakter domu utrzymany jest w techniczno-minimalistycznej konwencji. Wskazują na to niektóre detale, jak choćby komin z nierdzewki, wystawiony na zewnątrz domu, proste, czyste formy drzwi i bramy garażowej, czy też elementy małej architektury wokół domu. Mimo tak "chłodnych" materiałów i minimalnej ilości detali dom sprawia wrażenie przyjaznego. Takiego, do którego chętnie się wraca, i w którym się dobrze mieszka.

Zobacz więcej projektów nowoczesnych domów z poddaszem



Wnętrza i ich funkcje

Rozplanowanie wnętrza zasługuje na komplementy. Wydaje się, że nie ma w tym domu miejsca, które byłoby nieprzemyślane, przypadkowe lub wynikowe. Powierzchnia komunikacji została zredukowana do niezbędnego minimum. Na parterze jest to kawałek korytarza w kształcie litery "L". Każdy z odcinków tej litery kończy się wspaniałym widokiem na ogród. Stojąc w drzwiach przedsionka, widzimy przed sobą duże okno na ogród, a po lewej - duże okno jadalni. Na piętrze komunikacja to niecałe 9 metrów.

Część dzienna na parterze składa się z jednoprzestrzennego wnętrza obejmującego salon, jadalnię, kuchnię i korytarz. W sumie około 90 m2! Wrażenie przestronności potęgują duże okna, które otwierają się na taras i poszerzają salon o tę część ogrodu. W przestrzeń części dziennej wkomponowano ażurowe schody prowadzące na poddasze. Obok nich znajduje się jadalnia, nad którą wznosi się pustka sięgająca dachu. Dwa okna połaciowe wpuszczają z góry światło słoneczne. Ponadto, lokatorzy poddasza mają bezpośredni podgląd na stół jadalny. Co znakomicie ułatwia podjęcie decyzji, czy warto schodzić na dół...

A skoro mówimy o lokatorach poddasza, to trzeba wspomnieć o innej wyróżniającej cesze. A mianowicie: rozdzielono główną sypialnię i resztę pokoi. Rodzice zostali usytuowani na parterze - mają tu wyjście na ogród, i rzecz jasna, własną łazienkę i garderobę. Na piętrze znalazły się trzy sypialnie z łazienką i pralnią.

Nie byłbym sobą, gdybym nie znalazł łyżki dziegciu w tej beczce miodu... Po pierwsze - uwierają mnie schody zabiegowe.

Myślę, że w domu tej wielkości, w dodatku tak starannie zaprojektowanym, można by pokusić się o wygodniejsze schody z klasycznym spocznikiem. Po drugie - brakuje mi przestrzeni gospodarczej. Mała spiżarnia i pomieszczenie kotłowni mogą nie wystarczyć. Powyższe uwagi nie psują jednak pozytywnego wrażenia całości.

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Zastanawiając się nad wyborem tego projektu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na:

- efektowną i przestronną część dzienną;

- dobrze poukładane wnętrze (minimalna powierzchnia komunikacji);

- czytelny podział części sypialnej domu: dzieci na piętrze, rodzice na parterze;

- umiarkowane w wyrazie, ale efektowne elewacje;

- niewielkie koszty eksploatacji domu.

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że "dom, jakich wiele". Oparty na koncepcji polegającej na zestawieniu dwóch brył: podłużnej dwukondygnacyjnej części mieszkalnej i płaskiego parterowego "naleśnika" z garażem. Takie rozwiązanie można spotkać coraz częściej w katalogach projektów gotowych. Jednak ten dom wyróżnia się znakomicie na tle konkurencji. Bowiem każdy metr jego powierzchni jest efektownie i efektywnie rozplanowany.





Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail



    Więcej o:

Skomentuj:

Pojedynek architektów: dom z ciekawym wnętrzem [część 1]