Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów. Poddasze do późniejszej adaptacji

Architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Możliwość adaptacji poddasza w domu jednorodzinnym to bardzo praktyczne rozwiązanie – poprzez zagospodarowanie przestrzeni na strychu można niskim kosztem powiększyć dom, bez konieczności jego rozbudowy. Jakie prace warto wykonać od razu, a jakie zostawić na później, gdy już przystąpimy do adaptacji?

projekt domu z poddaszem
Projekt domu Flo III G1 z dużym tarasem i garażem w bryle. Powierzchnia użytkowa 112,72 m2, dodatkowo powierzchnia poddasza do adaptacji 35,91 m2. Oprócz salonu, na parterze są trzy sypialnie. Cena projektu 2600 zł
Projekt i wizualizacja Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Przy rozważaniu możliwości przystosowania poddasza do celów mieszkalnych i budowy domu z podziałem na dwa etapy, przede wszystkim należy zastanowić się, kiedy przewidujemy rozpocząć użytkowanie dodatkowej kondygnacji. Ustalenie takiego terminu wyznaczy kierunek działania i ułatwi podjęcie najważniejszych decyzji. Jeśli zamierzamy wstrzymać się z urządzaniem dodatkowej przestrzeni tylko na rok czy dwa, warto wykonać jak największą liczbę prac już podczas pierwszego etapu budowy, czyli: ocieplenie stropu, wyprowadzenie niezbędnych instalacji, zbudowanie schodów (jeśli bierzemy pod uwagę schody żelbetowe-monolityczne) oraz zamontowanie okien połaciowych. Jeżeli zaplanowany jest wstępny układ poddasza oraz funkcje poszczególnych pomieszczeń, można od razu wykonać również ścianki działowe, a wykończenie pozostawić na dogodny moment, w którym będziemy dysponować odpowiednimi środkami finansowymi.

Adaptacja poddasza: schody i otwór w stropie

Wejście na poddasze powinno zostać zaplanowane na etapie początkowym, odpowiednio do funkcji, aby umożliwić późniejsze wygodne wejście na kolejną kondygnację. Otwór w stropie można zabezpieczyć tymczasowo np. płytami gipsowo-kartonowymi, które są łatwe do zdemontowania, gdy już zdecydujemy się na wykorzystanie poddasza, i odpowiednio zaizolować. Schody wylewane (żelbetowe) mogą być wykonane w pierwszym etapie budowy. Należy je wówczas zabudować ściankami działowymi, wykonać drzwi na klatkę schodową lub zabezpieczyć wejście i zabudować pomieszczenia poddasza, by uniknąć strat ciepła. Schody drewniane można zamontować dopiero w drugim etapie, po podjęciu decyzji o rozbudowie domu, aby nie przeszkadzały w codziennym, komfortowym użytkowaniu parteru. W takim wypadku należy tymczasowo zabudować w stropie otwór na schody, aby oddzielić parter od niewykończonego poddasza. Jeżeli jednak planowane jest użytkowanie strychu przed rozbudową, w okresie przejściowym (np. jako schowek, suszarnia), wówczas należy pomyśleć o włazie i schodach strychowych schowanych w stropie, aby umożliwiały komunikację.

Adaptacja poddasza: ocieplenie stropu

Projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji powinien zawierać plany odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej dachu, prawidłowo zaplanowaną wentylację oraz optymalną obliczeniową wytrzymałość stropu. Podczas pierwszego etapu prac budowlanych należy wykonać izolację stropu, aby do czasu adaptacji poddasza ogrzewać mniejszą kubaturę budynku. Można tego dokonać poprzez położenie na nim wełny mineralnej, wówczas możliwe jest nieocieplanie połaci dachowych i wykorzystanie wełny do izolacji w późniejszym etapie – jeśli zakładamy użytkowanie poddasza w odległym terminie. Jeśli jednak plany przewidują szybkie korzystanie z dodatkowej kondygnacji, to warto ocieplenie umiejscowić w połaci dachu oraz zrobić wstępne prace wykończeniowe, aby uniknąć ponownych robót budowlanych w krótkim odstępie czasu.

Adaptacja poddasza: instalacje

W celu uniknięcia późniejszej modernizacji, np. przebijania się przez strop, warto odpowiednio wcześniej przewidzieć miejsce wyprowadzenia instalacji wodno-kanalizacynej i elektrycznej na poddasze. Pozwoli to uniknąć ryzyka wychłodzenia budynku – na dobrze zaizolowanym termicznie poddaszu nawet w zimie będzie się utrzymywała dodatnia temperatura, szczególnie, jeżeli parter domu będzie ogrzewany.

Adaptacja poddasza: okna

Przed przystosowaniem poddasza w domu jednorodzinnym na cele mieszkalne warto już podczas budowy dachu i układania dachówki wstawić okna połaciowe, aby uniknąć w przyszłości demontażu elementów pokrycia. Jeśli jednak budowa etapu drugiego planowana jest w odległym terminie, to wystarczy wykonać tylko jedno okno doświetlające, a kolejne według potrzeby w odpowiednim terminie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty domów. Poddasze do późniejszej adaptacji