Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pojedynek architektów: sielski dom wśród pól [część 2]

Janusz Kaczorek

Czy dom przeznaczony na wieś musi wyglądać jak stara zagroda albo wiejska chata? Chyba niekoniecznie. Choć dobrze jest, gdy szanuje kontekst, a więc nie przytłacza otaczającego krajobrazu i dawnej architektury regionalnej.

Front domu
Front domu
Wiz.:pracownia DOMY z WIZJĄ.

Współczesny dom wiejski powinien raczej stanowić syntezę tradycji i nowoczesności. o pomoc w znalezieniu Projektu takiego domu poprosili nas Państwo Staniewscy, którzy planują przeprowadzkę z miasta na wieś.

Janusz kaczorek - ekspert "Ładnego domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "Rodzinny2 "z pracowni DOMY z WIZJĄ.

Największe zalety projektu czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Zastanawiając się nad wyborem tego projektu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na:

  • dobrze poukładane wnętrze;
  • efektywnie wykorzystaną przestrzeń (z minimalną powierzchnią komunikacji);
  • mieszkanie prawie bez schodów (z wyjątkiem antresoli) - zaplanowane w jednym poziomie;
  • przestronną efektowną część dzienną dającą dużo możliwości aranżacyjnych;
  • współczesną, wyrazistą bryłę domu;
  • powiązanie wnętrza z otoczeniem.

Metryka projektu

pow. domu: 130,6 m²; pow. zabudowy: 224,9 m²; min. wym. działki: 30,83 x 20,23 m; wys. w kalenicy: 6,23 m; kąt nachylenia dachu: 25°; kubatura: 829,8 m³; autorzy projektu: arch. Krzysztof Borowski, arch. Piotr Rynkiewicz; kontakt: DOMY Z WIZJĄ, tel. 505 415 095; internet: projektyzwizja.pl; e-mail: domy@domyzwizja.pl

Tym razem mamy do czynienia z wygodnym domem osadzonym w sielskim wiejskim krajobrazie. Rozplanowany w jednym poziomie (z małym wyjątkiem antresoli) - może pomieścić od czterech do sześciu osób. Na zewnątrz - surowy z wyglądu - świetnie pasuje do klimatów pozamiejskich. Wewnątrz - rozplanowany ciepło i współcześnie - sprosta nawet wymaganiom rozpieszczonych mieszczuchów.

Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Działka, na której ma stanąć dom, powinna mieć kształt o proporcjach 2 do 3. Minimalne wymiary to około 21 na 31 metrów (co daje powierzchnię ok. 650 m²). Właściwie tyle wystarczy do prawidłowego funkcjonowania domu. Jednak, jak wspominałem na wstępie, szukaliśmy domu, który dobrze wpisze się w otwartą przestrzeń, z rozległymi widokami. Więc wielkość działki staje się tematem drugorzędnym. Jednak dopełnię formalności i opiszę, co by się stało, gdybyśmy chcieli osadzić dom w miejskim otoczeniu. Otóż okazuje się, że mimo dość sporej powierzchni zabudowy (bo to dom parterowy), nie trzeba dużej działki, aby wygodnie mieszkać. Główne okna domu są skupione na dwóch elewacjach, przy czym jedna z nich (ta od strony pokoju dziennego) jest najważniejsza. Więc wystarczy z tej strony dodać nieco "oddechu" w postaci 6-8 metrów do granicy działki. Przydałaby się też słuszna odległość od ulicy - na długość samochodu - aby wykorzystać podjazd do garażu jako dwa dodatkowe miejsca postojowe.

W sumie, po tych korektach, wychodzi działka o długości 34 m i szerokości 25 m. Daje to powierzchnię ok. 850 m², co jest dobrym wynikiem, jak na dom parterowy.
Jeżeli chodzi o orientację względem stron świata, to najrozsądniej skierować elewację z pokojem dziennym na południe. Z dopuszczalnym odchyleniem o ok. 45° w jedną i drugą stronę. Pozostałe opcje oświetlenia są dużo gorsze.

Wygląd budynku

Już kiedyś to pisałem i muszę się powtórzyć, bowiem niezwykle trudno zaprojektować rozległy parterowy dom w sposób atrakcyjny wizualnie. Z każdej strony wygląda podobnie - szeroki i niski. Mamy na to niestety wiele dowodów wśród gotowych projektów.

W tym przypadku autorzy projektu odnieśli sukces. Postawili na prostą, wyrazistą bryłę, przykrytą dwuspadowym dachem. Główna bryła domu ma kształt wydłużonego prostopadłościanu. Krótko mówiąc - stodoła! W pozytywnym znaczeniu. I bardzo dobrze wpisuje się w kontekst tytułowego sielskiego i wiejskiego nastroju.

Do głównej bryły dostawiono płaski prostopadłościan garażu na dwa samochody. I właściwie na tym polega cała gra estetyczna wokół domu - na zestawieniu i przenikaniu się dwóch brył - niskiej i płaskiej oraz nieco wyższej ze skośnym dachem. Daje to całkiem dobre rezultaty. Obie bryły wyróżniono innymi materiałami elewacyjnymi. Garaż został wykończony surowym, chropowatym kamieniem (piaskowiec), który dobrze kontrastuje z gładkim tynkiem i drewnem na głównej bryle domu oraz gładką stalową płaszczyzną blachy na dachu. Jak pokazują wizualizacje - niewiele trzeba, żeby dojść do takich udanych i wyrafinowanych rozwiązań.

Od strony pokoju dziennego, szczególną uwagę warto zwrócić na zadaszony taras, który powstał w wyniku przedłużenia ściany garażu. Dzięki temu uzyskano przytulne miejsce (oraz dodatkową przestrzeń) do spędzania czasu na zewnątrz domu. Osłonięte
z góry przed deszczem i z boku ścianą garażową przed wiatrem i widokiem z ulicy.

Warto wspomnieć o istotnej atrakcji domu, czyli powiązaniu wnętrza z ogrodem. Duże okna balkonowe, a właściwie przeszklone ściany łączą pokój dzienny i sypialnie z podłużnym tarasem biegnącym wzdłuż całej elewacji. Aż się prosi, żeby od tej strony rozciągał się rozległy widok na sielski krajobraz...

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrze jest sprawnie i czytelnie rozplanowane. Od strony wejścia mamy część dzienną, a w głębi domu sypialnie z zapleczem. Wchodzi się do domu przez przedsionek, który jednocześnie pełni funkcję holu. Znajduje się tam szafa, wejście do garażu i do kotłowni. Kotłownia jest nieco wąska, pomieści co trzeba, lecz niewiele więcej.

Po wyjściu z przedsionka trafiamy wprost do części dziennej domu, która składa się z połączonych pomieszczeń pokoju dziennego, jadalni i kuchni. W sumie około 50 m2 powierzchni. Nie za dużo, nie za mało, prawie w sam raz. Prawie, bo brakuje nieco przestrzeni użytkowej w kuchni. Nie ma w tym domu pomieszczenia gospodarczego czy spiżarni, więc ściana kuchenna z szafkami (sąsiadująca z przedsionkiem) może nie wystarczyć... Ale to drobna uwaga na boku.

Skoro jesteśmy w strefie dziennej, trzeba wspomnieć o jednej z głównych atrakcji domu, czyli antresoli i wysokim pokoju dziennym. Po wejściu do domu zwraca się uwagę na kręcone schody, które pną się w stronę wysoko zawieszonego dachu i prowadzą do otwartego pomieszczenia na piętrze. Zaplanowano tam miejsce do pracy i do spania - atrakcyjne gniazdo, oderwane od reszty domu.

W głębi budynku znajdują się sypialnie oraz dwie łazienki, dwie garderoby i pralnia. Sypialnia główna ma swoją własną wydzieloną łazienkę i garderobę. Pozostałe pomieszczenia są dostępne ze wspólnego korytarza.

Całość wnętrza jest uporządkowana i nie ma tam miejsca na nieprzemyślane ruchy. Cechuje je umiar, jeżeli chodzi o gospodarowanie powierzchnią. W końcu na 130 m² powierzchni mieszkalnej mamy miejsce dla 6 osób! A w sumie z garażem i kotłownią dom ma powierzchnię ok. 175 m², co jest bardzo dobrym wynikiem.

Rys. Anita-Domżałowicz
Rys. Anita-Domżałowicz
Rys. Anita-Domżałowicz

Zdjęcie powyżej - parter:
1.wiatrołap 6,6 m²;
2.kuchnia 12,5 m²;
3.pokój dzienny + jadalnia 36,4 m²;
4.pokój 13,0 m²;
5.pokój 13,1 m²;
6.sypialnia 16,1 m²;
7.garderoba 5,2 m2;
8.łazienka 6,4 m²;
9.garderoba 4,7 m²;
10.pralnia 4,7 m²;
11.łazienka 5,1 m²;
12.komunikacja 6,8 m²;
13. pom. gospodarcze 6,6 m²;
14. garaż 38,1 m².

Rys. Anita-Domżałowicz
Rys. Anita-Domżałowicz
Rys. Anita-Domżałowicz

Antresola:
15.antresola 20,3 m²

 Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Pojedynek architektów: sielski dom wśród pól [część 2]