Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baseny domowe i ogrodowe

Jan Wrześniak, Michał Sikorski

Małe baseny wymagają tak samo profesjonalnego wykonania, jak olimpijskie. Pośpiech podczas prac może być powodem powstania nieszczelności, których naprawa jest zawsze kosztowna.

baseny domowe i ogrodowe
Decydując się na basen trzeba zadbać o jego solidne wykonanie
Fot. Antero Tenhunen/Ruukki
Własną pływalnię można mieć już za około 200 zł. Za tyle kupimy dmuchany basen ogrodowy. Nie mamy jednak gwarancji, że długo nam posłuży. Zdecydowanie trwalsze będzie tradycyjne kąpielisko - usytuowane w domu lub ogrodzie. Jego budowa jest jednak dużo droższa. Basen musi być szczelny. Wyciekająca z niego woda może bowiem zagrozić fundamentom domu i spowodować ich niszczenie. Dlatego nieckę trzeba wykonać ze specjalnie do tego przeznaczonych materiałów. Wykorzystanie zwykłych wprawdzie obniży koszty, ale jest niemal jednoznaczne z kosztownym remontem.

Wpływ na szczelność basenu ma także jego kształt. Najmniej kłopotów będzie przy wykonaniu basenu prostokątnego. Skomplikowana forma utrudni wybudowanie niecki; konieczne też będzie zastosowanie nietypowych rozwiązań.

Miejsce na basen

Basen kąpielowy można zrobić w domu lub ogrodzie. O tego zależy, na jakim etapie trzeba go zaplanować i wykonać oraz to, jak długo w ciągu roku będzie można z niego korzystać.

W domu. Można w nim pływać przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Na taki basen trzeba się jednak zdecydować już podczas projektowania domu. Stworzenie basenu pod dachem wymaga wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia technicznego (zwanego podbaseniem). W nim instaluje się urządzenia do oczyszczania wody (pompę i filtr). Podbasenie zazwyczaj znajduje się pod niecką, ale może być też obok. Ważne, by bezpośrednio do niej przylegało.

Trzeba również rozwiązać problem odprowadzenia z pomieszczenia z basenem wilgoci, będącej efektem parowania wody. Można to zjawisko próbować ograniczyć, utrzymując temperaturę powietrza nie wyższą niż 2-3° od temperatury wody. Nie jest to jednak skuteczne rozwiązanie.

Znacznie lepiej zdecydować się na zainstalowanie systemu klimatyzacji (jego centralę umieszcza się w podbaseniu). Będzie on w pomieszczeniu utrzymywał stałą, określoną temperaturę powietrza i usuwał z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu podczas korzystania z basenu będzie ciepło, a jednocześnie zostanie wyeliminowane ryzyko zawilgocenia ścian i stropów. Unikniemy w ten sposób późniejszego kosztownego remontu.

W ogrodzie. Jeśli basen jest odkryty, w naszym klimacie można w nim pływać tylko latem. Korzystanie z niego dłużej o kilka tygodni w roku jest możliwe, gdy woda będzie podgrzewana. Na zimę basen musi zostać opróżniony i przykryty.

Na basen w ogrodzie można się zdecydować w dowolnym momencie, niekoniecznie podczas budowy domu. Dobrze jest natomiast, jeżeli basen powstanie przed zagospodarowaniem terenu wokół domu i założeniem ogrodu. Dzięki takiej kolejności robót koszty będą znacznie niższe, niż gdyby wykonać basen po zakończeniu wszystkich prac.

O usytuowaniu basenu w ogrodzie decyduje nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Dobrze, by miejsce było zaciszne, nasłonecznione i położone z dala od drzew i wysokich krzewów, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę, a ich korzenie - uszkadzać podziemne instalacje basenu.

Uwaga! Basen o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę; wystarczy zgłoszenie do starostwa powiatowego 30 dni przed przystąpieniem do robót.

Wielkość basenu

Wielkość basenu dostosowuje się do liczby osób, które będą z niego równocześnie korzystać, oraz do tego, czy będą one tylko pływać, czy też trenować skoki do wody. Przyjmuje się, że szerokość basenu nie powinna być mniejsza niż 2,5 m (zwykle 4-8 m), minimalna długość to 6 m (lepiej 8-12 m). Głębokość basenu do kąpieli rekreacyjnej wynosi 1,5 m. Dla skoczków potrzebna jest głębsza część: z dnem na głębokości: 1,8-2 m - do skoków z brzegu lub 2,3-2,7 m - do skoków z trampoliny. To wystarczy do celów rekreacyjnych i jest optymalne ze względu na koszty. Większe baseny są wygodniejsze, ale też droższe w budowie i utrzymaniu. Dlatego standardowo wymiary basenów wynoszą 4 × 8 × 1,5 m (objętość wody 48 m3). Basen o wymiarach 5 × 10 × 1,5 m ma objętość 75 m3; jego eksploatacja będzie droższa o połowę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Baseny domowe i ogrodowe