Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplanie starego dachu

Iwona Szczepanik

Jeśli przestrzeń strychu po ociepleniu od środka byłaby zbyt mała, połacie można zaizolować od zewnątrz. Wykorzystuje się do tego system izolacji nakrokwiowej, na przykład w postaci twardych płyt poliuretanowych.

20421443 https bi
fot. Balex Metal

Mam stary dom z niedużym strychem. chciałbym na nim urządzić pokoje dla dzieci, ale obawiam się, że po ociepleniu dachu grubą warstwą wełny mineralnej będzie za mało miejsca. Nie chciałbym demontować starego pokrycia z papy. Czy jest jakieś inne rozwiązanie? Pyta: Tadeusz M.

Izolacja na starym dachu

Do izolacji dachu w starym domu można użyć płyt izolacji nakrokwiowej z pianki poliizocyjnauratu (PIR) o strukturze zamkniętokomórkowej. Mają one bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła ? = 0,023 W/(mK), więc nie muszą być bardzo grube. Takie płyty można ułożyć na starym pokryciu lub na krokwiach. Nie będą więc zajmowały przestrzeni pod dachem. Ponieważ jednak staną się one dodatkowym obciążeniem dachu (mimo, że są lekkie - około 30 kg/m3), prace powinna poprzedzić wykonana przez konstruktora ocena stanu więźby dachowej. Jeśli jest ona w dobrym stanie, wystarczy na istniejącym pokryciu rozłożyć płyty izolacji. Sam ich montaż nie jest trudny, ponieważ ich krawędzie są wyprofilowane na zakładkę; wystarczy je połączyć. Dodatkowo ich styki należy starannie zakleić taśmą aluminiową. Na koniec układa się nowe, lekkie pokrycie dachowe, na przykład blachodachówkę lub panele z blachy płaskiej.

Z wymianą pokrycia

Jeśli okaże się, że pokrycie dachowe lub - co gorsze - więźba dachowa są w złym stanie, trzeba będzie wymienić więźbę na nową lub przynajmiej ją wzmocnić. A to oznacza, że konieczne jest usunięcie starego pokrycia dachowego. Sam jego demontaż nie jest trudny, lecz dość czasochłonny. Każdą dachówkę czy arkusz blachy należy bowiem zdjąć oddzielnie, wcześniej usuwając - zależnie od materiału krycia - klamry, wkręty lub gwoździe.

Zazwyczaj wystarczy wzmocnienie uszkodzonych belek przez przybicie lub przykręcenie do ich boków dodatkowych desek lub bali. Jeśli elementy więźby dachowej są bardzo zniszczone (na przykład zbutwiałe), wymienia się je po montażowym podstemplowaniu dachu lub też stawia konstrukcję dachu od nowa. Zamiast deskowania i papy, na krokwiach układa się membranę dachową, a na niej z kolei płyty izolacji nakrokwiowej.

System izolacji nakrokwiowej całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu, dzięki temu że nie ma w nim zimnych fragmentów, przez które ciepło ucieka z domu na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy konstrukcji znajdują się po wewnętrznej, ciepłej stronie termoizolacji dzięki pokryciu nią całej konstrukcji dachu. Izolacja w systemie nakrokwiowym, na zewnątrz konstrukcji dachu, nie zmniejsza kubatury i wysokości pomieszczeń na poddaszu, co sprawia, że są przestronne. Dodatkowym atutem jest możliwość wyeksponowania drewnianych elementów więźby dachowej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplanie starego dachu